POLJSKA SE ŽESTOKO IZBLAMIRALA U POLUFINALU: Francuzi UNAKAZILI nedoraslog protivnika za finale Evrobasketa

EVROBASKET 2022

Eurobasket 2022 -

Košarkaška reprezentacija Francuske uništila je Poljsku u polufinalu Evropskog prvenstva, nanevši joj neverovatan poraz rezultatom 95:54 (9:15, 9:19, 18:30, 18:31).

Francuzi su tako postali prvi finalisti Evrobasketa, a u drugom polufinalu sastaće se Španija i Nemačka.

Francuzi su od starta u potpunosti kontrolisali ritam utakmice, zaustavili su kapitena i najboljeg igrača Poljske, Mateuša Ponitku, koji je utakmicu završio sa sedam poena, dve asistencije i jednim skokom, nakon što je u polufinalu protiv Slovenije imao tripl-dabl učinak (26 poena, 16 skokova, 10 asistencija).

Sa druge strane, dominirao je Žuršon Jabusele sa 22 poena uz četiri pogođene trojke, dok je ostatak tima podelio poene na ravne časti.

Francuska je na poluvremenu imala skoro pa duplo više postignutih poena u odnosu na rivala kojeg je ostavila na samo 18 poena, ali je u nastavku odigrala još bolje u napadu, ređala je trojke kao na traci i na kraju ostvarila izuzetno ubedljivu pobedu.

Poljska - Francuska 54:95 (9:15, 9:19, 18:30, 18:31)

Tok meča:

Četvrta četvrtina:

40. minut - 54:95 - Kraj utakmice! Velika pobeda Francuske!

39. minut - 51:92 - Odavno se čeka samo konačan rezultat ovog meča koji je u potpunosti obeležila dominacija Francuske.

37. minut - 46:85 - Sa distance na drugoj strani pogađa Balcerovski, ali uzvraća odmah Maledon.

34. minut - 43:82 - Ređaju trojke kao na traci Francuzi. Pogodili su Luvavu i Mbaje.

31. minut - 36:71 - Treća deonica je završena trojkom Okoboa, a na identičan način je počela poslednja.

Treća četvrtina:

30. minut - 36:64 - Pogađa trojku i Okobo, za kraj treće četvrtine.

29. minut - 30:59 - Nastavlja Jabusele da uništava Poljake...

27. minut - 25:52 - Čudna situacija i odluka sudija da prekinu kontru Francuske i ne priznaju poene Jabuselea, zbog tehničke greške Igoru Miličiću, selektoru Poljske. Uprkos tome, Francuzi su stigli do novih poena.

26. minut - 25:48 - Veliku podršku imaju Poljaci sa tribina, ali nije to smetalo Jabuseleu da sa velike udaljenosti pogodi novu trojku.

25. minut - 23: 45 - Tarpi je prekinuo kratku seriju Poljske od pet poena, a potom su do novih koševa stigli Jabusele i Furnije. Ovih 22 poena je najveća razlika u dosadašnjem toku utakmice.

22. minut - 18:39 - Jabusele nastavlja sa odličnom partijom, pa Francuska ima i više od 20 poena prednosti.

21. minut - 18:37 - Kako je počela utakmica, tako je otvoreno i drugo poluvreme - trojka Furnijea.

Druga četvrtina:

20. minut - 18:34 - Ponitka je stigao do novih poena, ali je prvo poluvreme završeno poenima Francuske koja ima ozbiljnu prednost.

Poslednji put da je neko ubacio manje od 20 poena u prvom poluvremenu u polufinalu Evropskog prvenstva - Mađarska 12 protiv Čehoslovačke 1946.

19. minut - 16:32 - Ozbiljan posao u prvom poluvremenu radi Gober na obe strane parketa. Zabeležio je već tri blokade, a u napadu stiže da poentira i asistira.

18. minut - 16:30 - Ne liče Poljaci na tim koji je pre dva dana pobedio Sloveniju, aktuelnog prvaka Evrope. Delom je za to kriva Francuska koja igra dobar meč.

16. minut - 14:27 - Vratio je Gober Francuzima dvocifrenu prednost, a potom je praktično smečovao loptu u aut prilikom jedne blokade. Francuska je dosad na parketu pokazala da je kvalitetniji tim.

15. minut 14:23 - Poirje je pogodio samo jedno slobodno bacanje, a gledaoci su u Berlinu nakon toga mogli da vide dva loša napada na dve strane terena.

Maskota

14. minut - 14:22 - Vezuju sada Poljaci pet poena, a selektor Francuske, Vinsen Kole će pokušati to da prekine tajm-autom.

13. minut - 9:22 - Zakucava sada i Gober. Francuska pokušava da slomi rivala.

12. minut - 9:20 - Ređaju se sada promašaji Poljaka, što Francuzi koriste da se odvoje na ozbiljniju razliku.

Prva četvrtina:

10. minut - 9:15 - Lakim poenima Furnijea je okončana prva četvrtina u kojoj je viđena velika borba i koja je završena malim brojem poena.

8. minut - 9:13 - Nova trojka Jabusela i još jednom Sloter instant uzvraća.

7. minut - 6:10 - Ponitka je pogodio jedno od dva bacanja, a na drugoj strani Fal je zakucao.

6. minut - 5:8 - Sam je ostao Furnije, kažnjava to trojkom iz ugla. Vraća odmah trojku Sloter, a onda faul u napadu pravi i Timoti Luvavu.

5. minut - 2:5 - Sporiji start utakmice, kada je reč o poenima. Dva vezana faula u napada su dosudili arbitri, prvi Gobertu, drugi Sloteru.

3. minut - 2:5 - Jabusel je pogodio trojku, nakon nekoliko lošijih napada Francuske. To su prvi poeni favorita na današnjem meču. Nakon trojke, Jabusel je i položio loptu u koš.

1. minut - 2:0 - Prve poene na utakmici postigao je kapiten Poljske, Ponitka.

Uočie meča:

Francuska je do polufinalnog duela nakon što je na dve uzastopne utakmice imala pakleno težak zadatak.

Najpre su Francuzi i pobedili Tursku posle produžetaka, zatim su isto uradili u četvrtfinalu protiv Italije.

Prethodno su u grupnoj fazi izgubili od Nemačke i Slovenije, a pobedili Litvaniju, Mađarsku i Bosnu i Hercegovinu.

Sa druge strane, Poljska je veliko iznenađenje u polufinalu. Da bi došli do okršaja protiv Francuske, Poljaci su šokirali prvaka Evrope, Sloveniju, a prethodno su pobedili i Ukrajinu.

U grupnoj fazi, Poljska je bila bolja od Češke, Izraela i Holandije, dok je zabeležila ubedljive poraze od Finske i Srbije.

U drugom polufinalu, u večernjem terminu, igraće Nemačka - Španija.