ITALIJA JE ŠAMPION EVROPE! Azuri rasplakali Vembli i posle boljeg izvođenja penala došli do titule Starog kontinenta! VIDEO

euro 2020

Fudbalska reprezentacija Italije postala je večeras šampion Evrope, pošto je u finalu Evropskog prvenstva u Londonu posle izvodjenja jedanaesteraca pobedila Englesku sa 3:2, nakon što je posle regularnog dela i produžetaka bilo nerešeno, 1:1.

Na londonskom Vembliju, Engleska je povela u drugom minutu golom Luka Šoa, a izjednačio je Leonardo Bonuči u 67. minutu. Utakmica je završena 1:1, rezultat se nije promenio ni posle produžetaka, pa su izvodjeni jedanaesterci.

U prvoj seriji Domeniko Berardi je bio precizan za vodjstvo Italije, a izjednačio je kapiten Engleske Hari Kejn. Golman Engleske Džordan Pikford je zatim odbranio penal Andrei Belotiju, a Engleska je povela golom Harija Megvajera.

Italija je izjednačila golom Bonučija, a zatim je Markus Rašford pogodio stativu. U četvrtoj seriji Federiko Bernardeski bio je precizan za Italiju, a zatim je golman Đanluiđi Donaruma odbranio penal Džejdonu Sanču.

Engleski golman Pikford je posle toga odbranio penal Žoržinju, a zatim je Donaruma odbranio šut Bukaju Saki i doneo titulu svom timu.

To je druga titula prvaka Evrope za Italiju, posle 1968. godine, kada su "azuri" trijumfovali kao domaćini.

1 / 16 Foto: EPA

Tok meč:

2:3 - Kraj meča, promašio je Saka, tačnije odbranio Donaruma.

2:3 - Pikford brani.

2:3 - Brani Donaruma, Italija pred pobedom.

2:3 - Bernadeski pogađa po sredini gola, sada Italijani imaju prednost.

2:2 - Promašio je Rašford, tačnije pogodio je stativu, sada je ponovo nerešeno.

2:2 - Pogodio je Bonući, iako je Pikford bio na pravoj strani.

2:1 - Megvajer pogađa, Ebglezi vode.

1:1 - Pikford je odbranio penal Belotiju.

1:1 - Golčina Hari Kejna.

0:1 - Berardi pogađa prvi penal.

Engleska će prva šutirati!

Idemo u penale!

120. minut - Utakmica je produžena za tri minuta.

115. minut - Florenci je u igri umesto Emersona.

114. minut - Ponovo duži prekid. Faulirao je Žoržinjo Griliša, a nakon toga ga i nagazio. Zbog ovoga je dobio žuti karton.

Sevnule gole grupi na Vembliju.

107. minut - Probao je Bernadeski iz velike udaljenosti iz prekida, ali pravo u Pikforda.

106. minut - Počeo je drugi deo igre.

105. minut - Završen je prvi produžetak.

104. minut - Još jedna odlična šansa za Itlaijane. Ubacio se Insinje loptu sa leve strane, na nju je pokušao da naleti Bernadeski, ali zakasnio je u odsudnom trenutku.

99. minut - U igri je Griliš, izašao je Mejson Maunt.

96. minut - Umesto Veratija u igri je Lokateli

95. minut - Velika šansa za Englesku, nakon kontranapada Sterling je uleteo u šesnaesterac ali je Kjelini fantastično izblokirao njegov centaršut. Nakon kornera, pokušao je Filips ali lopta odlazi preko gola

91. minut - Umesto Insinjea u igri je Beloti.

Italija

Idemo u produžetke...

90.+ 5 minuta - Žuti karton za Kjelinija zbog faula nad Sakom.

90. minut - Regularni deo meča produžen je za šest minuta.

87. minut - Utakmica je prekinuta zbog upada jednog navijača, ali ubrzo je sve nastavljeno.

86. minut - Bernadeski ulazi u igru umesto Kijeze.

83. minut - Englezi su sada preuzeli inicijativu, posle dugo vremena. Dobili su i prekid posle faula Insinjea koji je zaradio žuti karton zbog ovog poteza.

74. minut - Henderson je ušao u igru umesto Rajsa koji je odigrao sjajan meč.

74. minut - Odličnu priliku propustio je Berardi koji je posle duge lopte izbio sam ispred gola Engleza, ali nije uspeo najbolje da zahvati loptu i ona ide daleko preko prečke.

70. minut - Saka je ušao u igru umesto Tripijea.

67. minut - GOOOOOOOOL! Bonući donosi izjednačenje na Vembliju. Ovo je njegov prvi gol na šampionatu. Posle kornera probao je glavom Verati, odbranio je Pikford, lopta se odbila do stative, a onda je na nju naleteo Bonući kome nije bilo teško da pogodi praznu mrežu. Probao je Sterling da ga zaustavi, ali nije bilo moguće.

62. minut - Najbolja šansa na meču za Italijane. Prošao je po levoj strani Kijeza, "promešao" nekoliko Engleza, probao šutem u suprotnu stranu, ali opružio se Pikford i odbranio nemoguće.

Italija

56. minut - Probao je Megvajer glavom posle centaršuta Šoa iz prekida, ali lopta ide preko prčke.

54. minut - Kristante ulazi u igru mesto Barele, a Berardi umesto Imobilea.

53. minut - Probio je Insinje po desnoj strani, zavrnu na desnu nogu, ali lopta mu prelazi preko noge i ide daleko od gola. Insinje je najopasniji među Azurima.

51. minut - Odlična šansa za Insinjea iz prekida za ivice šensaesterca, ali lopta ide tik pored rašlji gola Pikforda.

48. minut - Sporna situacija. Pao je Sterling u šesnaestercu Italijana od strane nekoliko igrača Italije, ali Kujpers je pokazao da se utakamica nastavi.

Engleska

47. minut - Prvi žuti karton na meču dobio je Barela.

46. minut - Počelo je drugo poluvreme.

43+3 minut - Probao je sada Bonući iz velike velike udaljenosti, ali ponovo je to bilo dosta ambiciozno i neprecizno.

45+1 minut - Prvi šut Italijana u okvir gola. Probao je najpre Imobile iz okreta, ali je pogodio Stonsa, lopta je odbila do Veratija koji je oprobao šut, ali pravo u Pikforda.

45. minut - Prvo poluvreme produženo je za četiri minuta.

Bek Engleske srušio je rekord star 57. minut.

42. minut - Italijani su krenuli u napad, pokušavaju svim silama, ali ništa konkretno već duže vreme. Englezi se brane sa skoro čitavom ekipom.

35. minut - Najbolja šansa na meču za italijane. Odličan prodor Kijeze, probao je Italijan sa dvadeset metara po zemlji, Pikford je pogledom samo ispratio loptu, Vembli je utihnuo na sekundu, ali lopta prolazi tik pored leve stative gola Engleza.

28. minut - Probao je Insinje sada sa više od 30 metara, ali dosta je to bilo slabog intenziteta i veoma neprecizno.

Pogledajte gol Šoa iz drugog ugla.

22. minut - Kraći prekid meča zbog povrede Žoržinja.

Na meču je i premijer Velike Britanije Boris Džonson i to u dresu Engleske.

Boris Džonson

8. minut - Probao je Insinje na drugoj strani iz prekida sa nekih 20 metara, ali lopta ide daleko preko prečke.

2. minut - GOOOOOOOOL - Engleska vodi golom Luka Šoa. Praktično prvi napad na meču, centaršut Tripijea sa desne strane do Luka Šoa na drugu stranu koji iz poluvoleja hvata loptu na prvu i pogađa u bliži ugao gola Donarume.

1. minut - Utakmica je počela!

1 / 5 Foto: EPA

BLOG UŽIVO:

SASTAVI TIMOVA:

Italija: Donaruma - Di Lorenco, Bonući, Kjelini, Emerson - Barela, Žoržinjo, Verati - Kijeza, Imobile, Insinje

Engleska: Pikford - Voker, Stons, Megvajer, - Tripije, Rajs, Filips, Šo, Maunt, Sterling, Kejn.

London - Stadion: Vembli. Kapacitet: 60.000.

Sudija: Bjorn Kujpers (Holandija).

Sjajan koreografija pre početka meča.

Euro 2020, Engleska, Italija, Vembli

Pre početka meča organizovana je ceremonija na Vembliju koja je bila spektakularna.

1 / 3 Foto: Printskrin

Veliki haos ispred stadiona pred sam početak meča.

- Škoti i Englezi se istorijski ne vole, pa otud ovako nešto i ne čudi. Svim srcem su uz Italiju

- Atmosfera pred veliko finale je uzavrela

- Finale će propustiti Leandro Spinacola sjajni italijanski bek zbog teške povrede

- Evropsko prvenstvo 2024 moglo bi da se održi sa 32 ekipe

- Utakmicu sudi Holađanin Bjorn Kujpers koji u slobodno vreme odsudi finale Evropskog prvenstva

Italija drugi put ili Engleska premijerno!

Ko postaje vladar Starog kontinenta biće poznato večeras posle finala Evropskog prvenstva. Vembli, 21 čas, Italija - Engleska!

Jedna toliko velika fudbalska nacija a nikad nije bila šampion Evrope. Gotovo nestvarno! Ako sada ne uspeju u tome...

- Fudbal se vratio kući - slogan je koji se ovih dana čuo bezbroj puta na Ostrvu. Sve deluje kao u bajci, a da li će i kraj da bude takav, zavisi od epiloga meča sa Italijom.

"Azuri" su potpuno zasluženo došli do finala, jer su igrali verovatno i najlepši fudbal na šampionatu. Predvođeni Robertom Manćinijem, Italijani su potpuno promenili stil igre. Nema više stroge defanzive, već se igra gol više. Napad je orijentacija tima sa Čizme! Zbog načina na koji je Engleska došla u finale (pokrali Dansku), Italija će danas uz sebe imati gotovo kompletan fudbalski svet.

- Znamo da mogu da nam naprave probleme, moramo da pazimo na njihovu brzinu. Hari Kejn je među najboljim napadačima sveta, ali već smo igrali protiv prvoklasnih golgetera. Motivisani smo jer ne želimo da primimo gol. Radujemo se meču iako će većina navijača biti uz Englesku. Želimo odličnom igrom da ostvarimo istorijski uspeh - poruka je Leonarda Bonućija, stuba odbrane "azura".

Onaj o čijem se zaustavljanju priča ima drugačije planove.

- Znamo da nas čeka veoma težak meč protiv Italije. Dosad smo prvenstvo odigrali sjajno, nema razloga da tako ne završimo turnir - poručio je Hari Kejn.