DONČIĆ I SUDIJE SRUŠILE SRBIJU: Orlovi pali posle produžetka u duelu sa evropskim šampionom u Ljubljani

Prijateljski meč

Košarkaši Srbije izgubili su u prijateljskoj utakmici u Ljubljani od Slovenije sa 97:92 (17:21, 28:21, 22:23, 19:21, 11:6).

Bila je ovo prva zvanična provera čete Svetislava Pešića uoči nastavka kvalifikacija za Svetsko prvenstvo i Evropskog prvenstva.

U timu Slovenije dominirao je Luka Dončić sa 34 poena, uz 9 asistencija. Tobi i Prepelič su postigli po 16 poena.

U srpskom timu Nikola Jokić je postigao 26 poena, Vasilije Micić 17, a Nikola Kalinić 12. Srbija je igrala bez Milutinova, Gudurića i Koprivice, jednako kao i bez Bjelice koji je u Beogradu na oporavku.

Tokom celog meča se vodila ravnopravna borba, gde je pet poena bila najveća razlika. Srbija je izborila produžetak poenima Jokića, a Slovenci nisu preko Dončića iskoristili 21 sekund za pobedu.

U produžetku je sve išlo na tas Srbije, ali su u finišu slovenačke sudije imale neke sporne odluke koje su prevagnule na stranu domaćina.

Utakmica je odigrana u fantastičnoj atmosferi pred više od 12.000 gledalaca u Stožicama. Meču je prisustvovao i Novak Đoković.

SLOVENIJA - SRBIJA 97:92 (17:21, 28:21, 22:23, 19:21, 11:6)

PRODUŽETAK

45. minut - Čančar trojkom donosi Sloveniji dva poena viška - 94:92. marinković dva puta šutira za tri i promašuje. Murić je fauliran, pogađa prvo, promašuje drugo, ali Slovenci imaju skok u napadu. Reprezentativci Srbije traže faul, ali domaće Srbije se nisu oglasile. Sporna situacija. Prepelič pogađa bacanja - 97:92.

43. minut - Murić je izjednačio posle asistencije Zorana Dragića - 91:91. Jokić je fauliran, prvo je promašio, drugo pogodio, ima - 91:92.

42. minut - Jokić je precizan za dva - 89:91.

41. minut - Kalinić trojkom otvara produžetak - 86:89. Prepelić vraća trojku - 89:89.

4. ČETVRTINA

40. minut - Dvojka Micića, Srbija vodi - 84:85. Tajm-aut na 39 sekundi pre kraja. Dončić je fauliran, pogodio je oba - 86:85. Jokić je fauliran, pogodio je drugo za izjednačenje - 86:86. Dončić nije iskoristio 21 sekund za napad! PRODUŽETAK!

39. minut - Jokić je polovićan sa penala - 82:83. Dončić dvojkom okreće prednost - 84:83.

38. minut - Micić trojkom donosi izjednačenje - 82:82.

37. minut - Davidovac je precizan posle sjajne asistencije Jokića i šalje ekipe na tajm-aut - 79:79. Tobi pogađa za tri - 82:79.

36. minut - Jokić pogađa za dva - 79:77.

35. minut - Kalinić pogađa za tri - 77:75. Tobi se razigrao u ovim momentima - 79:75.

34. minut - Prepelič precizan sa penala - 74:72. Tobi trojkom povećava prednost - 77:72. Tajm-aut za Pešića. Ovih pet poena je najveća prednost jedne od ekipa u ovom meču.

33. minut - Ristić precizan za tri - 72:70. Dobrić krade loptu i donosi izjednačenje - 72:72.

32. minut - Prepelič je fauliran u šutu za tri, precizan je za 72:67.

31. minut - Dobrić je sa penala doneo Srbiji izjednačenje - 67:67. Blažić je precizan za dva - 69:67.

31. minut - Micić zbog povrede napustio teren

Micić se drugi put u meču našao na parketu. Ovog puta posle sudara sa centrom Slovenije Dimecom. Micić je van terena, izgleda da je dobio snažan udarac u lice.

3. ČETVRTINA

29. minut - Davidovac precizan posle skoka u napadu - 67:65.

28. minut - Kalinić je polovićan za jedan - 62:61. Tobi precizan za dva - 64:61. Nedović vraća dvojku - 64:63. I opet Dončić za 66:63, a zatim dodatno bacanje koristi za 67:63. Njegovih 30 poena.

27. minut - Dončić se razigrao - 60:58. Kalinić izjednačuje sa penala - 60:60. Ponovo Dončić - 62:60.

26. minut - Dončić je precizan za dva - 57:55. Postiže penal - 58:55. Tehnička za trenera Slovenije Sekulića koji se pobunio posle dosuđenog faula Dončiću. Jokić je precizan sa linije slobodnih bacanja - 58:57. Nedović donosi izjednačenje sa penala - 58:58.

25. minut - Samar trojkom donosi izjednačenje - 55:55.

24. minut - Dončić je precizan - 50:53. Čančar u kontri dodatno smanjuje na 52:53.

23. minut - Jokić je polovićan sa penala - 48:50. Marinković postiže trojku - 48:53.

22. minut - Micić smanjuje - 48:47. Jokić za preokret - 48:49.

21. minut - Kalinić trojkom donosi izjednačenje - 45:45. Donćić postiže trojku na trojku - 48:45.

2. ČETVRTINA

Dončić predvodi Sloveniju sa 15 poena. Po 6 su postigli Tobi, Prepelić i Blažić. U timu Srbije Jokić je postigao 12 poena, Micić 10, Ristić 6, a Davidovac 5 poena.

Srbija je promašila čak 8 slobodnih bacanja.

20. minut - Neverovatna trojka Prepeliča za istek poluvremena sa oko 10 metara - 45:42.

20. minut - Prepelič je sa linije penala precizan za 40:38. Sudije, inače domaće iz Slovenije, dosudile su Davidovcu faul u napadu, zatim i tehničku grešku Svetislavu Pešiću. Prepelič pogađa slobodno bacanje za 41:38. Dončić je polovičan sa penala - 42:38. Micić pogađa trojku pod faulom - 42:41. Pogađa za izjednačenje - 42:42.

19. minut - Davidovac smanjuje na 38:36. Jokić sa penala donosi izjednačenje Srbiji - 38:38.

18. minut - Kalinić 0/2 za jedan. Srbija ima 5/13 sa penala. Slovenija na drugoj strani ima 10 izgubljenih lopti.

17. minut - Tobi vraća prednost Sloveniji - 33:32, ali ponovo Jokić - 33:34. Srpski centar je dvocifren. Dončić pogađa 2/2 sa linije penala, njegovih 11 poena - 35:34. Donćić u kontri pogađa pod faulom - 37:34. Pešić traži tajm-aut. Precizan je Dončić - 38:34.

16. minut - Davidovac trojkom donosi izjednačenje, tajm-aut za domaćina - 30:30. Samar je polovičan sa penala - 31:30. Jokić za dva na drugoj strani, osmi poen najboljeg srpskog košarkaša - 31:32.

15. minut - Blažić trojkom diže prednost Slovenije - 30:25. Micić je ovog puta siguran sa linije penala - 30:27.

14. minut - Jokić je ušao u igru, fauliran je. Pogađa samo jedno od dva penala - 27:25. Micić je fauliran, ali je promašio oba bacanja. Neverovatno, Srbija ima 3/9 za jedan poen.

13. minut - Samar donosi izjednačenje domaćinu posle solo prodora - 24:24. Blažić za niz Slovenije pogađa trojku, serija 8:0 domaćina - 27:24.

12. minut - Edo Murić postiže trojku za Slovence, njegova prva a treća timska - 22:24.

11. minut - Nedović, Dobrić, Simanić, Kalinić i Ristić su počeli drugu četvrtinu. Nikolić dvojkom otvara drugu četvrtinu - 19:21. Dobrić pogađa trojku, njegovi prvi poeni - 19:24.

Dušan Ristić je najefikasniji u Srbiji sa 6 poena, sledi Jokić sa 5. Kod Slovenaca, očekivano, Dončić je najefikasniji sa 9 poena.

Slovenci šutiraju 2/10 za 3, a Srbi 3/6. Zanimljivo je da Srbija ima bolji šut za tri nego za 1 pošto sa linije penala ima 2/5.

1. ČETVRTINA

9. minut - Ristić ima 1/2 sa linije penala. Srbija je promašila dosta bacanja na startu meča, izgleda da su ruke još uvek teške od priprema - 17:18. Ristić pogađa trojku - 17:21.

8. minut - Tobi sa penala postiže dva poena - 15:14. Jokić je fauliran posle skoka u napadu, promašio je prvo, a pogodio drugo bacanje - 15:15. Dimec postiže svoje prve poene - 17:15, uzvraća Ristić svojim prvim poenima - 17:17.

7. minut - Dončić smanjuje na 10:11. Lučić na drugoj strani postiže svoju prvu, a timsku drugu trojku - 10:14. Dončić vraća trojku - 13:14.

5. minut - Dončić je polovičan sa linije penala - 6:9. Micić sjajno seče pas Dončića i polaže u kontri - 6:11. Tobi smanjuje na 8:11.

4. minut - Jokić pod faulom na sjajnu asistenciju Micića pogađa, imaće i dodatno bacanje - 5:6. Nije bio precizan. Marinković pogađa prvu trojku za Srbiju - 5:9.

Novak Đoković, Luka Dončić

2. minut - Micić se upisuje u listu strelaca - 2:4. Dončić postiže prvu trojku - 5:4.

1. minut - Jokić otvara utakmicu sa 2 poena 0:2, uzvraća Čančar - 2:2.

Srbija počinje sa petorkom Micić, Marinković, Lučić, Kalinić, Jokić. Slovenija: Dončić, Z. Dragić, G. Dragić, Čančar, Tobi.

Košarkaška reprezentacija Srbije večeras od 20.15 časova igra izuzetno ozbiljnu proveru pred nastavak kvalifikacija za Svetsko prvenstvo i start Evropskog prvenstva.

SLOVENIJA - SRBIJA

20.15

Ljubljana. Dvorana: Stožice. Kapacitet: 12.480.

SLOVENIJA: Goran Dragić, Prepelić, Murić, Blažić, Čančar, Samar, Nikolić, Tobi, Hrovat, Dimec, Zoran Dragić, Dončić.

Trener: Aleksander Sekulić

SRBIJA: Filip Petrušev, Dejan Davidovac, Vanja Marinković, Nikola Kalinić, Vladimir Lučić, Ognjen Dobrić, Dušan Ristić, Nikola Jokić, Nemanja Nedović, Marko Jagodić-Kuridža, Vasilije Micić, Ognjen Jaramaz, Boriša Simanić.

Selektor: Svetislav Pešić

20:13 - Đoković u Stožicama

20.06 - Sve je spremno za meč

19.55 - Živahno u Stožicama

19:35 - Svetislav Pešić precrtao trojicu pred meč

Selektor Srbije Svetislav Pešić je odredio 12 košarkaša pred večerašnji meč.

U sastavu neće biti Nikole Milutinova, Balše Koprivice i Marka Gudurića.

Dakle, u timu su Petrušev, Davidovac, Marinković, Kalinić, Lučić, Dobrić, Ristić, Jokić, Nedović, Jagodić-Kuridža, Micić, Jaramaz i Simanić.

19:31 - Odbrojavanje do početka

19.17 - Jokić i ekipa na zagrevanju

18.30 - Vanja Marinković pogodio "iz Beograda"

18.15 - Srpski tim je isprobao koševe u Stožicama

18.00 - As Slovenije potkačio je Srbiju uoči večerašnjeg duela

17.45 - Srbija će u Ljubljani biti oslabljena

17.30 - Selektor pred medijima obrazložio odluku o Teodosiću

17.15 - Pešić šokirao odlukom o Milošu Teodosiću

17.00 - Srbiji će ovo biti prva javna kontrolna utakmica

Tim selektora Svetislava Pešića će u hali Stožice odigrati prvu javnu utakmicu u sklopu priprema, i to protiv aktuelnog evropskog šampiona, selekcije Slovenije.

Biće to prvi okršaj dve selekcije nakon čuvenog finala u Turskoj 2017. godine, kada je Slovenija na krilima Luke Dončića i Gorana Dragića stigla do titule prvaka Evrope.

Međutim, za razliku od tog duela, Srbija će sada u sastavu imati najboljeg igrača NBA lige Nikolu Jokića, pa ćemo prvi put imati priliku da gledamo međusobni okršaj dva NBA asa Jokića i Dončića u reprezentativnim dresovima.

Posle okršaja sa Slovenijom Srbija će imati dva važna meča u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo, protiv Grčke u Beogradu i Turske u Istanbulu.

Podsetimo, Orlovi će prvi meč na Evrobasketu odigrati 2. septembra protiv Holandije u Pragu.