ORLOVI PREŽIVELI TURSKU I SUDIJE: Sprečen pokušaj PLJAČKE u Istanbulu, Jokić i drugovi utišali bučne domaćine! VIDEO

kvalifikacije za mundobasket

Košarkaši Srbije pobedili su večeras u gostima Tursku sa 79:72 (26:11, 21:17, 18:27, 14:17), u meču šestog kola Frupe I treće runde kvalifikacija za Svetsko prvenstvo.

Najbolji kod Srbije bio je Nikola Jokić sa 24 poena i deset skokova, a pratili su ga Marko Gudurić i Nikola Kalinić sa po 14 poena. Vladimir Lučić je zabeležio 11 poena i, četiri skoka i tri asistencije.

Kod Turske su se izdvojili Čedi Osman sa 22, Furkan Korkmaz sa 18 i Alperen Šengun sa 17 poena.

Srbija je bolje ušla u meč, i prvenstveno zahvaljujući dobroj roli Jokića, na prvu pauzu je otišla sa 15 poena prednosti.

U drugoj deonici, naši košarkaši su u nekoliko navrata uspeli da zaustave nalet Turske, i nisu dozvolili protivniku da se spusti na jednocifrenu razliku. Nikola Kalinić je pogodio trojku sa više od pola terena u poslednjoj sekundi prvog poluvremena, i Srbija je na odmor otišla sa 19 poena prednosti 47:28.

Srbija

Najbolji kod Srbije u prvom poluvremenu bio je Nikola Jokić sa 19 poena, a pratio ga je Vladimir Lučić sa devet. Kod Turske su se izdvojili Alperen Šengun sa 11 i Furkan Korkmaz sa devet.

Turska je mnogo bolje zaigrala u drugom poluvremenu, i polovinom treće četvrtine uspela je serijom od 12:0 da smanji prednost na sedam poena. Srbija je uspela da zaustavi nalet Turske i u poslednju deonicu se ušlo sa dvocifrenom prednošću za našu selekciju 65:55.

Turska je bolje ušla i u poslednju deonicu, i na nešto više od tri minuta pre kraja uspela da stigne do izjednačenja. Nakon tehničke greške Nikoli Kaliniću, Turska je vezala dva faula u napadu, a Srbija je trojkom Kalinića i poenima Gudurića sa linije slobodnih bacanja ponovo stigla do prednosti koju je sačuvala do kraja meča.

Treba napomenuti da je suđenje u ovom meču bilo najblaže rečeno domaćinski i da su se Turci u najvećoj meri zahvaljujući sudijama vratili u meč.

Srbija je zabeležila po tri pobede i poraza i zauzima četvrto mesto u grupi, dok je Turska sa dve pobede i četiri poraza na petom mestu.

U narednom kolu, Srbija će u novembru u gostima igrati protiv Velike Britanije, dok će Turska dočekati Belgiju.

Plasman na Svetsko prvenstvo obezbediće tri najbolje plasirane selekcije iz grupe

1 / 11 Foto: Starsport

TURSKA - SRBIJA 72:79 (11:26, 17:21, 27:18 17:14)

Četvrta četvrtina:

- GOTOVO JE, VELIKA POBEDA SRBIJE!

40. minut - Jokić postiže možda odlučujuće poene 72:79

39. minut - Kalinić trojka, mnogo bitna 72:75, Gudurić pogađa sa penala 72:77

38. minut- Jokić polovičan sa penala 71:72, potom Osman takođe 72:72

37. minut - Osman ponovo pogađa trojku pa nakon kontre pogađa uz faul 71:71, nerešeno je. Srbija je prokockala 19 razlike

36. minut- Osman pogađa 65:69, Kalinić smiruje domaćine 65:71

34. minut - Micić dobio tehničku grešku jer navodno hteo da iscenira faul, Turska smanjuje sa linije penala 63:69

33. minut - Gudurić postiže jako važnu trojku 62:69

32. minut - Nova trojka Turaka 60:66, topi se prednost Orlova, potom Osman za 62:66

31. minut - Korkmaz siguran sa penala 57:65, Gudurić polovičan 57:66

Srbija

Treće četvrtina:

30. minut - Sjajna akcija i zakucavanje Milutinova 52:65, Osmani vraća trojkom 55:65

29. minut - Gudurić i Kuridža sa dve trojke vraćaju dvocifrenu prednost Orlovima 50:63

28. minut - Osman sa penala smanjuje na 48:55, Lučić je dobio tehničku grešku. Micić sa penala vraća +9 48:57

27. minut - Razigrao se Osman 45:55

Srbija

26. minut - Čedi Osman trojka 43:52, Lučić prekida seriju 43:54

24. minut - Serija Turske 7:0, 38:52, Pešić traži tajm-aut

23. minut - Kalinić nova trojka 31:52

22. minut - Larkin pogađa 31:49,

21. minut - Utakmica je nastavljena

Druga četvrtina:

20. minut - Kalinić trojka sa pola terena za kraj poluvremena 28:47

20. minut - Larkin siguran sa penala 28:42, Jokić ponovo poentira 28:44

19. minut - Fantastični Jokić, 26:40

18. minut - Micić pogađa samo jedno slobodno bacanje od tri, a potom Šengun trojka 26:38

17. minut - Jokić ponovo na parketu, odmah poen 21:37

16. minut - Kuridža trojkom prekida seriju Turaka 21:35

15. minut - Šengun pogađa iz reketa 21:32

14. minut - Turska pogađa dve trojke, 19:32, Pešić traži tajm aut.

13. minut - Lučić pogađa uz faul, 13:32

12. minut - Korkmaz postiže poene iz jako teške pozicije 13:26. Gudurić je trojkom utišao dvoranu 13:29

Prvo četvrtina:

10. minut - Razigrao se Lučić , trojka 11:24, potom i Milutinov u kontri 11:26

8. minut - Lučić siguran sa penala 9:19, potom sjajna kontra i poeni Gudurića 9:21, Atamatan reaguje, tajm-aut.

7. minut - Čedi Osman prekida seriju Srbije 9:16

6. minut - Srbija u seriji, Micić, pa Jokić nova 4 poena 7:16

Srbija

5. minut - Jokić poentira uz faul 7:10, njegovih već 7 poena.

4. minut - Kalinić vraća trojku Korkmaza 5:7

2. minut - Jokić dominira na startu 1:4

1. minut - Jokić postiže prve poene 0:2

1. minut - Utakmica je počela

1 / 2 Foto: Profimedia

Košarkaši Srbije gostuju Turskoj u 6.kolu kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2023. godine

Sa "Orlovima" koji imaju imperativ pobede otputovao je i plejmejker Vasilije Micić koji se povredio u meču protiv Grčke. Vasa se našao na spisku od 12 igrača koji će biti večeras na raspolaganju selektoru Svetislavu Pešiću.

Nakon pet odigranih utakmica Srbija i Turska dele 4 mesto sa skorom 2-3.

Prva je Letonija 4-1,drugo i treće mesto dele Grčka i Belgija sa skorom 3-2

Poslednja je Velika Britanija sa skorom 1-4.

Selektor Svetislav Pešić u Istanbul je poveo sve igrače koje ima na raspolaganju. Nemanja Nedović i Nemanja Bjelica su i dalje na spisku povređenih igrača.

Još uvek nije poznato koliko će Vasa Micić moći da igra protiv Turaka, ali sama činjenica da se našao među 12 igrača za ovaj meč je veliko ohrabrenje.