KRIZNI ŠTAB DONEO ODLUKU: Apel našim građanima da se do PETKA vrate iz Crne Gore, BiH i Hrvatske, EVO I ZAŠTO

Društvo -

Od petka u 18 časova uvodi se nadzor za sve građane Srbije koji se vraćaju iz evropskih zemalja, izjavila je danas zamenik direktora Instituta "Batut" Darija Kisić Tepavčević.

Nakon sednice Kriznog štaba, Kisić je apelovala na sve građane da se do petka vrate u Srbiju, jer će nakon toga početi nadzor, koji, kako je objasnila, ne podrazumeva karantin i samoizolaciju.

"Reč je o nadzoru kako bi se sprečio rizik prenošenja virusa korona", rekla je Kisić novinarima.

Kaže da će način vršenja nadzora biti definisan i objavljen u narednim danima.

Preporuke svetskih organizacija, dodaje Kisić, jesu da taj nadzor traje do 10 dana.

Šta podrazumeva nadzor

Na pitanje šta podrazumeva nadzor, Kisić Tepavčević je odgovorila da će javnost biti detaljnije obaveštena do petka u 18 časova, ali da će podrazumevati određenu dinamiku javljanja relevantnim zdravstvenim službama, s ciljem da se potencijalni unos virusa u našu zemlju stavi pod kontrolu.

Kistić ističe da je Krizni štab doneo tu odluku zbog povećanja broja zaraženih u regionu, ali i u svim evropskim zemljama, od kraja avgusta.

Ukazuje da je Crna Gora treća po učestalosti oboljevanja u Evropi i da, kao takva, predstavlja rizik, te da se broj zaraženih povećava i u našoj zemlji, s obzirom da veliki broj naših građana boravi u CG.

Rekla je da se na visokom mestu nalaze i Hrvatska i BiH.

"To napominjemo zato što je veliki broj naših građana u tim zemljama", rekla je Kisić.

Kisić navodi da je juče primećen blagi skok broja zaraženih u odnosu na prethodne nedelje, što je, ističe, bio signal da Krizni štab mora da preuzme dalje odluke kako se situacija ne bi pogoršala.

Ističe da je kod nas trenutna epidemiološka situacija povoljna, ali da građani u tim zemljama predstavljaju opasnost za širenje zaraze.

"Apelujemo na sve građane da se do kraja ove nedelje vrate u svoju zemlju, nakon toga ćemo imati drugačiji režim za sve putnike", rekla je Kisić.

foto: Printskrin

Kaže da je naš zdravstveni sistem pokazao u prethodnom periodu koliko može da radi u vanrendim okolnostima i da je i sada vrlo spreman i ima velike kapacitete ukoliko bi došlo do povećanja broj obolelih.

"Najveći broj kovid bolnica se vratio u nekovid sistem rada i nadamo se da će tako ostati u nekom dužem vremenskom periodu. Ali, jesmo spremni, s obzirom da imamo već dosta iskustva sa tim virusom. Ipak, svi treba da se potrudimo i ne dozvolimo više da svi nasi kapaciteti budu maksimalno iskorišćeni", poručila je ona.

Deca u kućnu izolaciju po povratku iz inostranstva

Navodi da je još ranije izrečena kao važna preporuka da sva deca posle povratka iz inostranstva koja idu u kolektive budu u kućnoj izolaciji u periodu od 10 dana.

Ona napominje da deca uglavnom nemaju teže oblike ispoljavanja kovida, ali da mogu da šire virus.

Sada ćemo tu meru da proširimo i na sve naše građane, dodala je Kisić Tepavčević.

Dodaje da je danas bio redovan sastanak Kriznog štaba na kome je razmatrana epidemiološka situacija u Srbiji, ali i drugim zemljama, na kome su razmatrani svi aspekti na koje utiče kovid.

Poslednji presek korona virusa

U Srbiji je do 15 sati 13. septembra registrovano ukupno 32.336 potvrđenih slučajeva COVID 19.

Od poslednjeg izveštaja testirani su uzorci 3.082 osobe od kojih je 108 pozitivno, a dve osobe su umrle.

Na respiratorima je ukupno 28 pacijenata. U Republici Srbiji testirano je ukupno 1.021.990 osoba. Ukupan broj preminulih od početka epidemije je 732.

Trenutno je ukupno hospitalozivano 390 pacijenta.

Kurir.rs

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja