SRBIJU ZAHVATILA PANDEMIJA ALERGIJE NA HRANU! Alergičan svaki 5. predškolac, često padaju u DEPRESIJU: Ove namirnice mogu da ubiju
Neviđeni porast alergije na hranu u Srbiji, predstavlja stvarnu i stalnu pretnju javnom zdravlju, upozorili su iz Nacionalnog udruženja pacijenata "Alergija i ja" povodom Međunarodne nedelje nutritivnih alergija koja se obeležava svuda u svetu od 10. do 17. maja.
- Rešavanje ove pretnje zahteva inovativna rešenja i brzo praćenje efikasnih pristupa koji optimizuju zdravlje, kao što je oralna imunoterapija (OIT) za lečenje alergija na hranu - ocenili su iz ovog udruženja.
Naglašavaju da, kad je reč o alergiji na hranu, u Srbiji vlada "prava pandemija alergijskih bolesti još u najranijem uzrastu". Navode da 20% dece uzrasta do 7 godina ima alergiju na hranu, kao i da se procenjuje da alergije na hranu koštaju svaku porodicu u Srbiji 40% više od prosečne potrošačke korpe.
- Alergije na hranu su u opasne, naporne i skupe! Konstantno se povećava broj alergične dece, alergija koje su opasne po život, kao i alergija na hranu koje ostaju doživotno. Nekada i mala količina alergena u hrani može izazvati alergijsku reakcija, anafilaktički šok i smrtni ishod - upozoravaju iz udruženja.
Predsednica udruženja "Alergija i ja" Snežana Šundić Vardić kao poseban problem ističe i što deca sa zdravstvenim ograničenjem u ishrani nemaju obezbeđene obroke u vrtićima i školama!
- Obeležavanjem Međunarodne nedelje nutritivnih alergija Udruženje želi da skrene pažnju na sve probleme nas koji imamo alergiju kako bi naši životi bili kvalitetniji, zdraviji i sigurniji. Uticaj koji alergije i intolerancija na hranu imaju na kvalitet života pojedinca, ali i cele porodice, je veliki. Počevši od neobezbeđenih obroka za decu u vrtićima, produženom boravku u školama, studentskim menzama, dečijim odmaralištima, do neadekvatnih deklaracija proizvođača i uvoznika hrane, slabije ponude allergy free proizvoda i visokih cena takvih proizvoda - poručila je Snežana Šundić Vardić i dodala:
- S druge strane, OIT- oralna imunoterapija za lečenje nutritivnih alergija kod nas u zemlji se radi samo na jednoj klinici, tako da su liste čekanja velike. Takođe, na žalost, ova terapija se kod nas sprovodi samo kod alergije na mleko, ne i na druge alergene namirnice, a trebalo bi - pogotovo na one veoma opasne, kao što su kikiriki i orašasti plodovi, pa neki pacijenti odlaze u susedne zemlje radi lečenja i to o svom trošku.
Ona ističe i da su pacijenti i roditelji pacijenata sa visokim klasama alergija u konstantnom strahu od anafilakse, po smrt opasne alergijske reakcije.
- Da problem bude još veći, adrenalinski injektor - epinefrin, jedini lek koji pacijent sam sebi može da primeni u slučaju anafilakse nije na listi lekova, nedostupan je pacijentima. S tim u vezi, promena pravilnika za primenu u školama i vrtićima je praktično nemoguća - navela je ona.
Kurir.rs
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova