Slušaj vest

U selu Kostur kod Pirota početkom maja lovačke kamere su snimile medveda na njivi sa lešnicima na svega 400 metara od prvih seoskih kuća. Početkom ove nedelje meštani vlasotinačkog sela Manastirište tvrde da su takođe videli ovog velikog sisara zbog čega su veoma zabrinuti jer se ovako nešto ranije nije dešavalo.

Pirotske vesti objavile su video-snimak sa nadzornih kamera koji je napravljen na Đurđevdan oko 22 i 30 časova, kada je kamera postavljena radi praćenja divljači detektovala pokret. Lovci su prvobitno mislili da je divlja svinja, a onda su se uveliki u suprotno zbog čega su i meštani bili iznenađeni i uplašeni. Sumnjali su da je reč o mrkom medvedu koji je, inače, zakonom zaštićena vrsta u Srbiji.

shutterstock_2358605803.jpg
Foto: hecke61/Shutterstock

Njegovo ubijanje, uznemiravanje, hvatanje ili držanje bez dozvole nadležnih organa je zakonom zabranjeno i podložno je krivičnoj i novčanoj odgovornosti.

I meštani okoline Vlasotinca u strahu su ovih dana zbog istog problema. Tvrde da su uslikali mečku u ataru ili vlasotinačkom srezu i da se najverovatnije pojavila u ovom delu jer je u potrazi za hranom odnosno pečurkama, lisičarama i vrganjima kojima se neretko hrani.