Slušaj vest

Na 57. Međunarodnoj hemijskoj olimpijadi, koja je održana u Dubaiju od 5. do 14. jula, sva četiri predstavnika Srbije osvojila su medalje. Srebrnu medalju osvojio je Janko Popović, učenik Matematičke gimnazije u Beogradu, dok su bronzom okićeni Uroš Mladenović, učenik Gimnazije u Kruševcu, Luka Švraka, učenik Gimnazije „Isidora Sekulić“ u Novom Sadu i Andrej Drobnjaković, učenik Matematičke gimnazije. Janko Popović je osvajanjem srebrne medalje postao najuspešniji takmičar u istoriji učešća Srbije na ovom takmičenju. On je prošle godine osvojio zlato na olimpijadi u Saudijskoj Arabiji, a pretprošle bronzu u Švajcarskoj. I ove godine podršku timu Srbije pružili su Ministarstvo prosvete Republike Srbije i kompanija NIS u okviru korporativnog programa „Energija znanja“.

Ovo prestižno takmičenje održano je u organizaciji Ministarstva prosvete Ujedinjenih Arapskih Emirata. Ukupno je učestvovalo 354 takmičara iz 90 zemalja. Mentori ekipe bili su prof. dr Dušan Sladić, profesor emeritus Hemijskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i dr Dušan Malenov, docent na ovom fakultetu.

„Međunarodna hemijska olimpijada predstavlja najrenomiranije i najzahtevnije takmičenje učenika srednjih škola iz hemije. Članovi ekipe su bili vrlo motivisani, što se videlo kako na samom takmičenju, tako i tokom dvonedeljnih priprema, koje su u organizaciji Srpskog hemijskog društva održane na Hemijskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Kompanija NIS je, po tradiciji, podržala pripreme takmičara i odlazak ekipe na olimpijadu. Od 2014. godine, kada je počela podrška NIS-a Srpskom hemijskom društvu za organizaciju Srpske hemijske olimpijade, kao i za pripreme i učešće naših ekipa, naši takmičari su osvojili 44 medalje, dve zlatne, 14 srebrnih, 28 bronzanih i tri pohvalnice na Međunarodnoj hemijskoj olimpijadi. Bez dragocene pomoći NIS-a takvi rezultati se ne bi mogli postići“, rekao je prof. dr Dušan Sladić, glavni mentor ekipe.

Foto 2.JPG
Foto: NIs

Međunarodna hemijska olimpijada okuplja najtalentovaniju decu srednjoškolskog uzrasta iz celog sveta. Timovi se sastoje od četiri učenika koji se takmiče na petosatnoj proveri teorijskog i praktičnog znanja. Reprezentacija Srbije na ovim olimpijadama učestvuje od 2012. godine i beleži velike uspehe. U cilju popularizacije prirodnih nauka, kao i afirmacije naših mladih i talentovanih hemičara, kompanija NIS u okviru programa „Energija znanja“ od 2014. godine sarađuje sa Srpskim hemijskim društvom, kroz podršku u realizaciji takmičenja iz hemije, kako na državnom, tako i na međunarodnom nivou.

Više o programu „Energija znanja“ kompanije NIS na linku.