SRBIJA NEĆE BITI PREKOPANA, ZDRAVLJE NIJE UGROŽENO Đedović Handanović za Kurir televiziju: Zemlja smo bogata rudama i mineralima
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović gostovala je u jutarnjem programu Kurir televizije, gde je govorila o brojnim dezinformacijama o iskopavanju litijuma koje kruže medijima i mrežama.
- Nažalost, mnogo je neistine izneto samo u prethodnih pet dana. Konkretno, da se u Nišavskom okrugu istražuje litijum, da će biti iskopavanje, to smo čuli pre dva dana. Takođe smo čuli da u Topoli postoji rizik od iskopavanja litijuma. Onda smo čuli za neke druge gradove u Srbiji. Znači jednostavno širi se strah i panika. Nepotrebno i potpuno neosnovano. Ja sam reagovala i Ministarstvo rudarstva i energetike na kraju krajeva i ministri u vladi svaki put kada je takva dezinformacija stavljena u javnost - rekla je ministarka i dodala:
- Znači ja još jednom želim da zaista uverim građane da apsolutno ništa nije ni odlučeno, ni određeno, ni predodređeno. U zadnjih 21 godinu otvorio se jedan rudnik metaličnih sirovina, jedan jedini u Srbiji. A mi slušamo i čitamo naslove u medijima da će Srbija biti prekopana, preorana, da je zdravlje ljudi ugroženo. Ništa nije ugroženo, ništa neće biti ugroženo. Radićemo, radimo i razmatramo kako da ojačamo pre svega rudarski sektor, kako da ga osnažimo po svim kriterijumima, ekološkim i socijalnim. Želimo da razvijamo rudarstvo. To je bazna industrija koja ima neprocenjive koristi i za građevinsku industriju, i za hemijsku industriju, i za farmaceutsku industriju. Bez šljunka, peska, a to je sve rudarstvo, nema ni izgradnje stanova, kuća, bolnica. Meni je zaista žao što smo došli u situaciju da se napada čitava jedna struka od koje u Srbiji živi preko 150.000 ljudi. Mi smo zemlja koja je bogata rudama i mineralima, i mi smo apsolutno gradili naš privredni razvoj na toj bazičnoj grani i mislim da ovo treba da nastavimo da radimo.
Potom je istakla koliko je rudarstvo bitna privredna grana za našu zemlju.
- Mi smo zemlja koja je bogata rudama i mineralima. Gradili smo naš privredni razvoj na toj bazičnoj grani i mislim da ovo treba da nastavimo da radimo. Zato što danas postoji, velika potreba za naftom i za ugljem. Bogati smo određenim sirovinama sa te strane, danas se javlja veća potreba za takozvanim kritičnim mineralnim sirovinama koje su važne za klimatske promene, za obnovljive izvore energije i u tom smislu mi treba da vidimo s čime raspoložemo i kako možemo na najefikasniji način da eksploatišemo naša dobra. Bez ugrožavanja sredine naravno. Pa mi svi ovde živimo u ovoj zemlji, naša deca žive u ovoj zemlji, naši roditelji žive u ovoj zemlji, pa naravno da niko apsolutno neće uraditi ništa što nije u interesu pre svega naše zemlje, naših građana. Mislim da je to vlada Srbije dokazala pre svega završetkom tolikog broja kapitalnih projekata koji građani mogu da vide svaki dan svojim okom i koliko oni pozitivno utiču na naš privredni rast samim tim da imamo i bolje uslove i za rast, i plate, i penzije - rekla je ministarka.
Posebnu pažnju ministarka je posvetila pitanju sumporne kiseline, koje je izazvalo zabrinutost među lokalnim stanovništvom i aktivistima.
- Godišnje bi se proizvodilo više od 340.000 tona sumporne kiseline za Jadar u industrijske svrhe, što je znatno više od količine koja bi se koristila za obradu litijuma - objasnila je. Po njenim rečima, sumporna kiselina se već koristi u poljoprivredi, farmaciji, proizvodnji đubriva i deterdženata, bez negativnih posledica po zdravlje ili bezbednost.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Bonus video:
"AKO MISLITE DA SAM ASAD I DA ĆU DA BEŽIM, NISAM" Vučić saopštio dobre vesti za našu zemlju, a onda uputio snažnu poruku: Srbiju nikada pobediti nećete