PRIČA O NAKONTROVERZNIJEM PISMU 20. VEKA: Sto godina rata zbog 67 reči! Za nekoga obećana zemlja, za nekoga UKRADENA DOMOVINA
U lavirintu svetske diplomatije, ponekad naizgled beznačajni dokumenti ostavljaju tragove koji se protežu daleko izvan njihovog skromnog formata. Upravo takav je slučaj s Balforovom deklaracijom - pismom koje je 2. novembra 1917. godine britanski ministar spoljnih poslova Artur Balfor uputio lordu Rotšildu, uglednom predstavniku britanske jevrejske zajednice. Ovo kratko pismo, sažeto u svega 67 reči, pokrenulo je talase koji su se širili decenijama, oblikujući sudbine naroda i čitavih regiona.
Pismo kao prekretnica istorije
U svojoj suštini, Balforova deklaracija je bila jednostavna. U njoj je britanska vlada izrazila podršku uspostavljanju „nacionalnog doma za jevrejski narod“ u Palestini, tada delu Osmanskog carstva. Da, bilo je to samo pismo - ali pismo koje je imalo dalekosežne posledice. Ova deklaracija nije samo osigurala političku podršku britanske vlade cionističkom pokretu, ona je otvorila vrata intenzivnoj jevrejskoj imigraciji u Palestinu.
Dokument koji bi stao na dlan ruke imao je veliki uticaj na istoriju. Balforova deklaracija udarila je temelje modernom cionizmu i, konačno, stvaranju države Izrael 1948. godine. Ona je pružila međunarodni legitimitet cionističkim težnjama i dala znatan podsticaj jevrejskoj imigraciji. Dok su jedni ovo videli kao ključan korak ka ostvarenju jevrejskog samoopredeljenja, drugi su uvideli duboke političke posledice.
Kontroverze u srcu zbivanja
Kao što često biva s dokumentima koji menjaju tok istorije, Balforova deklaracija nije bila imuna na kontroverze. Arapsko stanovništvo Palestine, već s dubokim korenima u toj zemlji, energično se usprotivilo ideji o jevrejskoj državi. Kritičari su optužili Britaniju za favorizovanje jevrejskih interesa na račun arapskog stanovništva, stvarajući plodno tle za dugotrajne sukobe i tenzije koje i danas potresaju region.
Balforova deklaracija nije samo ostavila istorijski pečat, ona je oblikovala sudbine i geopolitičke tokove. Povećana jevrejska imigracija u Palestinu, podstaknuta ovom deklaracijom, na kraju je rezultirala stvaranjem države Izrael. Međutim, ovaj proces je bio sve samo ne miran. Sukobi sa arapskim susedima i unutrašnje tenzije postali su neizbežan deo svakodnevice na Bliskom istoku. Svako novo poglavlje ove priče bilo je ispunjeno borbama, mirovnim pregovorima i neprekidnim izazovima.
Danas je Balforova deklaracija više od istorijskog dokumenta, ona je simbol, predmet žustre debate i kontroverzi. Dok je jedni vide kao važan korak u ostvarenju jevrejskih težnji ka samoopredeljenju, drugi je kritikuju kao nepravednu odluku koja je doprinela sukobima u regionu. Njeno nasleđe je složeno i duboko ukorenjeno u svemu što se dogodilo nakon 1917. godine.
Za jevrejski narod, Balforova deklaracija bila je obećanje o domu, utočištu od progona i diskriminacije. Ona je predstavljala nadu za obnovu drevne domovine i ostvarenje vekovnog sna. Međutim, za arapsko stanovništvo Palestine ova deklaracija je značila očaj i gubitak. Oni su se suočili sa izgledima da postanu manjina u sopstvenoj zemlji, s neizvesnom budućnošću i strahom od raseljavanja.
Geopolitička slagalica
Balforova deklaracija nije bila samo pitanje dva naroda, ona je bila deo šire geopolitičke slagalice. Britanija je u jeku Prvog svetskog rata videla stratešku korist u podršci cionističkom pokretu. Jevrejska država u Palestini mogla je osigurati britanske interese na Bliskom istoku i ojačati njihov uticaj u regionu. Međutim, ova odluka imala je dalekosežne posledice koje su se protezale daleko van britanskih kalkulacija.
Danas, više od jednog veka nakon što je napisana, Balforova deklaracija i dalje izaziva žestoke rasprave. Ona je simbol različitih stvari za različite ljude - obećanja, izdaje, nade, očaja. Njeno nasleđe je slojevito i kompleksno, poput samog Bliskog istoka.
Jedno je sigurno: Balforova deklaracija je ostavila neizbrisiv trag u istoriji. Ona je oblikovala sudbine naroda, stvorila države i pokrenula sukobe koji traju i danas. Njeno nasleđe služi da stalno opominje na složenost međunarodnih odnosa, važnost pažljivog diplomatskog delovanja i dalekosežne posledice koje mogu proizaći iz jednog jedinog pisma.
Ratovi u senkama Bliskog istoka
U srcu Bliskog istoka, gde se sukobljavaju istorija, religija i politika, oduvek se vodi bitka bez kraja. Zamislite ovaj region kao ogromnu pozornicu, na kojoj se svaka promena scenarija može pretvoriti u novu dramu, a likovi na sceni se stalno menjaju, ali njihovi konflikti ne prestaju. Od trenutka kad su se prve vojne sirene oglasile pa sve do savremenih trenutaka napetosti, sukobi između Izraela i arapskih zemalja postali su jedna od najvažnijih i najtragičnijih saga modernog vremena. U ovoj priči svaka epizoda je oblikovana sukobima, pregovorima i nadama koje često prerastaju u razočaranje.
Nakon decenija međunarodnog pritiska i uz sve veće napetosti u Palestini, 14. maja 1948. godine David Ben-Gurion, vođa jevrejskih cionističkih snaga, proglasio je nezavisnost države Izrael. Ovo je bio trenutak koji je promenio tok istorije, ali i otvorio vrata novim sukobima. Proglas o nezavisnosti brzo je izazvao oštru reakciju arapskih zemalja. U sledećih nekoliko sati, Egipat, Jordan, Sirija, Liban i Irak započeli su vojnu akciju protiv novog izraelskog entiteta.
Ovaj prvi izraelsko-arapski rat, poznat i kao Rat za nezavisnost ili Nakba (katastrofa) među Palestincima, bio je intenzivan i brutalan. Izrael je, uprkos brojnim izazovima, uspeo da odoli napadima i proširi svoje granice izvan onih koje su prvobitno predviđene planom za podelu UN iz 1947. godine. Sporazumi o primirju potpisani između Izraela i arapskih zemalja tokom 1949. godine nisu doneli dugotrajni mir, ali su postavili osnove za dalji razvoj sukoba i politike u regionu. Ovaj rat takođe je doveo do velike migracije i promene demografske slike, s velikim brojem Palestinaca koji su postali izbeglice.
Suecki kanal, ključni pomorski put koji povezuje Mediteran s Crvenim morem, postao je simbol međunarodnog sukoba u oktobru 1956. godine. Egipatski predsednik Gamal Abdel Naser, lider čija je politika izazvala veliku zabrinutost u zapadnim zemljama, nacionalizovao je ovaj vitalni pravac, što je dovelo do velikih međunarodnih tenzija.
Britanija i Francuska, koje su imale velike interese u ovom slučaju, odlučile su da se uključe u vojnu akciju. Zajedno sa Izraelom, pokrenule su operaciju „Kadeš“, planiranu da obezbedi kontrolu nad kanalom i podrži proizraelsku vladu u Egiptu. Rat je brzo postao međunarodna kriza, sa učešćem značajnih diplomata i političkim pritiscima. Američki predsednik Dvajt Ajzenhauer, zabrinut zbog mogućeg širenja sukoba i hladnoratovskih tenzija, naterao je Britaniju i Francusku da se povuku. Ovaj sukob, iako vojno uspešan za Izrael, politički je bio neizvestan, jer su Britanija i Francuska bile prisiljene da se povuku pod međunarodnim pritiskom.
U junu 1967. situacija u regionu dostigla je vrhunac napetosti. Egipat je zatvorio Tiranski tesnac za izraelske brodove, a vojni savez s Jordanom i Sirijom samo je dodatno pojačao osećaj neizbežnog sukoba. Izrael, suočen s pretnjama koje su bile očigledne i ozbiljne, odlučio je da pokrene preventivni napad.
Ovaj šestodnevni rat bio je jedan od najbržih i najintenzivnijih u modernoj istoriji. U samo šest dana Izrael je ostvario odlučujuću vojnu pobedu, osvojivši Sinajsko poluostrvo, Zapadnu obalu, Istočni Jerusalim i Golansku visoravan. Ova teritorijalna ekspanzija stvorila je nove političke i vojne izazove, jer su te teritorije bile okupirane i postale su epicentar budućih sukoba. Rat je imao dugoročne posledice, uključujući promenu demografske slike i radikalizaciju sukoba.
Oktobar 1973. godine, kad se desio Jomkipurski rat, bio je još jedan ključni trenutak u izraelsko-arapskim sukobima. Dok su Jevreji obeležavali svoj najvažniji praznik, Egipat i Sirija iznenada su napali njihove položaje. Napad je bio koordiniran i iznenadan, sa ciljem vraćanja teritorija izgubljenih u prethodnim ratovima.
Rat je počeo s velikim uspehom arapskih snaga, koje su postigle znatne dobitke u prvim danima sukoba. Izrael je, međutim, uspeo da reorganizuje svoje trupe i vrati kontrolu nad većinom teritorija. Sukob je okončan pod međunarodnim pritiskom i dovelo je do novih mirovnih pregovora. Jomkipurski rat je pokazao koliko lako region može biti doveden na ivicu potpunog rata, kao i koliko su duboki koreni sukoba.
Nakon godina sukoba i napetosti, januar 1979. godine označio je ključni trenutak u istoriji Bliskog istoka. Egipat, pod vođstvom predsednika Anvara Sadata, postao je prva arapska zemlja koja je potpisala mirovni sporazum sa Izraelom. Ovaj sporazum, poznat kao Sporazum iz Kemp Dejvida, potpisan je uz posredovanje američkog predsednika Džimija Kartera i rezultirao je povlačenjem izraelskih snaga sa Sinajskog poluostrva.
Ovo nije samo donelo promene na terenu, već i model za buduće pregovore. Mirovni sporazum je takođe imao duboke posledice za region, uključujući pogoršanje odnosa Egipta sa drugim arapskim zemljama koje su bile protiv normalizacije odnosa sa Izraelom. Sporazum je bio značajan korak ka miru, ali i podsetnik da čak i u najoptimističnijim trenucima region ostaje vrlo napet.
U junu 1982. Izrael je pokrenuo vojnu operaciju „Mir za Galileju“, sa ciljem oslobađanja severnog Libana od palestinskih militanata. Sukobi su se proširili, a izraelske trupe su prešle granicu i ušle u Liban. Rat je doveo do značajnih međunarodnih reakcija, uključujući kritiku zbog civilnih žrtava i destrukcije u Bejrutu.
Rat u Libanu je pokazao složenost regionalnih odnosa i sukoba. Izraelska prisutnost u Libanu trajala je do 1985. godine, kad je izraelska vojska povukla svoje trupe sa većine teritorija. Međutim, prisustvo u Libanu ostavilo je dugoročne posledice i doprinelo stvaranju novih sukoba i tenzija u regionu.
Septembar 1993. godine predstavljao je trenutak nade i promene. Izrael i Organizacija za oslobođenje Palestine (OOP) potpisali su sporazum u Oslu, čime su postavili temelje za buduće mirovne pregovore i omogućili formiranje palestinske autonomije. Ovaj sporazum je bio rezultat dugih i teških pregovora, koji su se odvijali uz posredovanje Norveške.
Sporazum iz Osla je doneo novo poglavlje u odnosima između Izraela i Palestinaca. Izrael je priznao OOP kao legitimnog predstavnika Palestinaca, dok su Palestinci, zauzvrat, priznali pravo Izraela na postojanje. Sporazum je, takođe, predviđao dalje pregovore o ključnim pitanjima, uključujući status Jerusalima, granice i povratak izbeglica. Međutim, postizanje trajnog mira bilo je teže nego što se očekivalo, a sporazum se suočio s velikim izazovima i kritikama.
Druga intifada - talas nasilja
Septembar 2000. godine, poznat kao početak Druge intifade, bio je trenutak kad su tenzije između Izraelaca i Palestinaca ponovo dostigle vrhunac. Drugi palestinski ustanak bio je rezultat frustracija zbog neuspeha mirovnih pregovora i stalnih nesuglasica oko ključnih pitanja.
Intifada je bila obeležena nasiljem i sukobima na ulicama, s velikim brojem civilnih žrtava na obe strane. Sukobi su uključivali napade na izraelske vojnike i infrastrukturu, kao i izraelske vojne akcije protiv palestinskih militanata. Ova faza sukoba naglasila je kako je teško ostvariti mir u ovom regionu, čak i kad su pregovori na stolu.
Od 2008. godine Pojas Gaze je postao centar novih sukoba između Izraela i palestinskih militantnih grupa, posebno Hamasa. Četiri velika sukoba su se desila u ovom periodu: operacija „Gvozdeni oklop“ (2008-2009), operacija „Zaštita ivice“ (2012), operacija „Barjak“ (2014), kao i različite eskalacije nakon toga.
Svaki od ovih sukoba imao je značajne posledice po civilno stanovništvo, s velikim brojem žrtava i razaranjem Gaze. Sukobi su često pratili međunarodni pritisci i pokušaji da se postigne prekid vatre, ali problemi su ostali nerešeni. Svi ovi sukobi dodatno su pogoršali humanitarnu situaciju u Gazi i učinili mirno rešenje još neizvesnijim.
Zaključak: Neizvesna budućnost
Dok se svet i dalje suočava s neizvesnom budućnošću ovog kompleksnog regiona, priča o izraelsko-arapskim sukobima još nije završena. Svaki novi dan donosi mogućnosti za mir, ali i izazove koji mogu promeniti tok istorije. Bliski istok ostaje pozornica na kojoj su snage mira i rata stalno u sukobu, a put ka trajnijem miru još uvek dalek i neizvestan.
Ova epopeja o sukobima i miru i borbama i pregovorima ukazuje na duboke tenzije koje oblikuju ne samo Bliski istok već i globalnu politiku. Kroz sve ove godine region je pokazao svoju otpornost, ali i potrebu za ozbiljnim i trajnim rešenjima koja bi mogla doneti dugoročni mir. Iako putovanje ka miru još uvek traje, priča o izraelsko-arapskim sukobima i dalje je priča o neprestan
U lavirintu svetske diplomatije, ponekad naizgled beznačajni dokumenti ostavljaju tragove koji se protežu daleko izvan njihovog skromnog formata. Upravo takav je slučaj s Balforovom deklaracijom - pismom koje je 2. novembra 1917. godine britanski ministar spoljnih poslova Artur Balfor uputio lordu Rotšildu, uglednom predstavniku britanske jevrejske zajednice. Ovo kratko pismo, sažeto u svega 67 reči, pokrenulo je talase koji su se širili decenijama, oblikujući sudbine naroda i čitavih regiona. Pismo kao prekretnica istorije
U svojoj suštini, Balforova deklaracija je bila jednostavna. U njoj je britanska vlada izrazila podršku uspostavljanju „nacionalnog doma za jevrejski narod“ u Palestini, tada delu Osmanskog carstva. Da, bilo je to samo pismo - ali pismo koje je imalo dalekosežne posledice. Ova deklaracija nije samo osigurala političku podršku britanske vlade cionističkom pokretu, ona je otvorila vrata intenzivnoj jevrejskoj imigraciji u Palestinu. Dokument koji bi stao na dlan ruke imao je veliki uticaj na istoriju. Balforova deklaracija udarila je temelje modernom cionizmu i, konačno, stvaranju države Izrael 1948. godine. Ona je pružila međunarodni legitimitet cionističkim težnjama i dala znatan podsticaj jevrejskoj imigraciji. Dok su jedni ovo videli kao ključan korak ka ostvarenju jevrejskog samoopredeljenja, drugi su uvideli duboke političke posledice.
Kontroverze u srcu zbivanja
Kao što često biva s dokumentima koji menjaju tok istorije, Balforova deklaracija nije bila imuna na kontroverze. Arapsko stanovništvo Palestine, već s dubokim korenima u toj zemlji, energično se usprotivilo ideji o jevrejskoj državi. Kritičari su optužili Britaniju za favorizovanje jevrejskih interesa na račun arapskog stanovništva, stvarajući plodno tle za dugotrajne sukobe i tenzije koje i danas potresaju region. Balforova deklaracija nije samo ostavila istorijski pečat, ona je oblikovala sudbine i geopolitičke tokove. Povećana jevrejska imigracija u Palestinu, podstaknuta ovom deklaracijom, na kraju je rezultirala stvaranjem države Izrael. Međutim, ovaj proces je bio sve samo ne miran. Sukobi sa arapskim susedima i unutrašnje tenzije postali su neizbežan deo svakodnevice na Bliskom istoku. Svako novo poglavlje ove priče bilo je ispunjeno borbama, mirovnim pregovorima i neprekidnim izazovima.
Danas je Balforova deklaracija više od istorijskog dokumenta, ona je simbol, predmet žustre debate i kontroverzi.
Dok je jedni vide kao važan korak u ostvarenju jevrejskih težnji ka samoopredeljenju, drugi je kritikuju kao nepravednu odluku koja je doprinela sukobima u regionu. Njeno nasleđe je složeno i duboko ukorenjeno u svemu što se dogodilo nakon 1917. godine. Za jevrejski narod, Balforova deklaracija bila je obećanje o domu, utočištu od progona i diskriminacije. Ona je predstavljala nadu za obnovu drevne domovine i ostvarenje vekovnog sna. Međutim, za arapsko stanovništvo Palestine ova deklaracija je značila očaj i gubitak.
Oni su se suočili sa izgledima da postanu manjina u sopstvenoj zemlji, s neizvesnom budućnošću i strahom od raseljavanja. Geopolitička slagalica Balforova deklaracija nije bila samo pitanje dva naroda, ona je bila deo šire geopolitičke slagalice. Britanija je u jeku Prvog svetskog rata videla stratešku korist u podršci cionističkom pokretu. Jevrejska država u Palestini mogla je osigurati britanske interese na Bliskom istoku i ojačati njihov uticaj u regionu. Međutim, ova odluka imala je dalekosežne posledice koje su se protezale daleko van britanskih kalkulacija.
Danas, više od jednog veka nakon što je napisana, Balforova deklaracija i dalje izaziva žestoke rasprave. Ona je simbol različitih stvari za različite ljude - obećanja, izdaje, nade, očaja. Njeno nasleđe je slojevito i kompleksno, poput samog Bliskog istoka. Jedno je sigurno: Balforova deklaracija je ostavila neizbrisiv trag u istoriji. Ona je oblikovala sudbine naroda, stvorila države i pokrenula sukobe koji traju i danas. Njeno nasleđe služi da stalno opominje na složenost međunarodnih odnosa, važnost pažljivog diplomatskog delovanja i dalekosežne posledice koje mogu proizaći iz jednog jedinog pisma.
Ratovi u senkama Bliskog istoka U srcu Bliskog istoka, gde se sukobljavaju istorija, religija i politika, oduvek se vodi bitka bez kraja. Zamislite ovaj region kao ogromnu pozornicu, na kojoj se svaka promena scenarija može pretvoriti u novu dramu, a likovi na sceni se stalno menjaju, ali njihovi konflikti ne prestaju. Od trenutka kad su se prve vojne sirene oglasile pa sve do savremenih trenutaka napetosti, sukobi između Izraela i arapskih zemalja postali su jedna od najvažnijih i najtragičnijih saga modernog vremena. U ovoj priči svaka epizoda je oblikovana sukobima, pregovorima i nadama koje često prerastaju u razočaranje.
Nakon decenija međunarodnog pritiska i uz sve veće napetosti u Palestini, 14. maja 1948. godine David Ben-Gurion, vođa jevrejskih cionističkih snaga, proglasio je nezavisnost države Izrael. Ovo je bio trenutak koji je promenio tok istorije, ali i otvorio vrata novim sukobima. Proglas o nezavisnosti brzo je izazvao oštru reakciju arapskih zemalja. U sledećih nekoliko sati, Egipat, Jordan, Sirija, Liban i Irak započeli su vojnu akciju protiv novog izraelskog entiteta.
Ovaj prvi izraelsko-arapski rat, poznat i kao Rat za nezavisnost ili Nakba (katastrofa) među Palestincima, bio je intenzivan i brutalan. Izrael je, uprkos brojnim izazovima, uspeo da odoli napadima i proširi svoje granice izvan onih koje su prvobitno predviđene planom za podelu UN iz 1947. godine. Sporazumi o primirju potpisani između Izraela i arapskih zemalja tokom 1949. godine nisu doneli dugotrajni mir, ali su postavili osnove za dalji razvoj sukoba i politike u regionu. Ovaj rat takođe je doveo do velike migracije i promene demografske slike, s velikim brojem Palestinaca koji su postali izbeglice. Suecki kanal, ključni pomorski put koji povezuje Mediteran s Crvenim morem, postao je simbol međunarodnog sukoba u oktobru 1956. godine.
Egipatski predsednik Gamal Abdel Naser, lider čija je politika izazvala veliku zabrinutost u zapadnim zemljama, nacionalizovao je ovaj vitalni pravac, što je dovelo do velikih međunarodnih tenzija. Britanija i Francuska, koje su imale velike interese u ovom slučaju, odlučile su da se uključe u vojnu akciju. Zajedno sa Izraelom, pokrenule su operaciju „Kadeš“, planiranu da obezbedi kontrolu nad kanalom i podrži proizraelsku vladu u Egiptu. Rat je brzo postao međunarodna kriza, sa učešćem značajnih diplomata i političkim pritiscima. Američki predsednik Dvajt Ajzenhauer, zabrinut zbog mogućeg širenja sukoba i hladnoratovskih tenzija, naterao je Britaniju i Francusku da se povuku.
Ovaj sukob, iako vojno uspešan za Izrael, politički je bio neizvestan, jer su Britanija i Francuska bile prisiljene da se povuku pod međunarodnim pritiskom. U junu 1967. situacija u regionu dostigla je vrhunac napetosti. Egipat je zatvorio Tiranski tesnac za izraelske brodove, a vojni savez s Jordanom i Sirijom samo je dodatno pojačao osećaj neizbežnog sukoba. Izrael, suočen s pretnjama koje su bile očigledne i ozbiljne, odlučio je da pokrene preventivni napad. Ovaj šestodnevni rat bio je jedan od najbržih i najintenzivnijih u modernoj istoriji. U samo šest dana Izrael je ostvario odlučujuću vojnu pobedu, osvojivši Sinajsko poluostrvo, Zapadnu obalu, Istočni Jerusalim i Golansku visoravan. Ova teritorijalna ekspanzija stvorila je nove političke i vojne izazove, jer su te teritorije bile okupirane i postale su epicentar budućih sukoba. Rat je imao dugoročne posledice, uključujući promenu demografske slike i radikalizaciju sukoba.
Oktobar 1973. godine, kad se desio Jomkipurski rat, bio je još jedan ključni trenutak u izraelsko-arapskim sukobima. Dok su Jevreji obeležavali svoj najvažniji praznik, Egipat i Sirija iznenada su napali njihove položaje. Napad je bio koordiniran i iznenadan, sa ciljem vraćanja teritorija izgubljenih u prethodnim ratovima. Rat je počeo s velikim uspehom arapskih snaga, koje su postigle znatne dobitke u prvim danima sukoba. Izrael je, međutim, uspeo da reorganizuje svoje trupe i vrati kontrolu nad većinom teritorija. Sukob je okončan pod međunarodnim pritiskom i dovelo je do novih mirovnih pregovora. Jomkipurski rat je pokazao koliko lako region može biti doveden na ivicu potpunog rata, kao i koliko su duboki koreni sukoba.
Nakon godina sukoba i napetosti, januar 1979. godine označio je ključni trenutak u istoriji Bliskog istoka. Egipat, pod vođstvom predsednika Anvara Sadata, postao je prva arapska zemlja koja je potpisala mirovni sporazum sa Izraelom. Ovaj sporazum, poznat kao Sporazum iz Kemp Dejvida, potpisan je uz posredovanje američkog predsednika Džimija Kartera i rezultirao je povlačenjem izraelskih snaga sa Sinajskog poluostrva. Ovo nije samo donelo promene na terenu, već i model za buduće pregovore. Mirovni sporazum je takođe imao duboke posledice za region, uključujući pogoršanje odnosa Egipta sa drugim arapskim zemljama koje su bile protiv normalizacije odnosa sa Izraelom.
Sporazum je bio značajan korak ka miru, ali i podsetnik da čak i u najoptimističnijim trenucima region ostaje vrlo napet. U junu 1982. Izrael je pokrenuo vojnu operaciju „Mir za Galileju“, sa ciljem oslobađanja severnog Libana od palestinskih militanata. Sukobi su se proširili, a izraelske trupe su prešle granicu i ušle u Liban. Rat je doveo do značajnih međunarodnih reakcija, uključujući kritiku zbog civilnih žrtava i destrukcije u Bejrutu. Rat u Libanu je pokazao složenost regionalnih odnosa i sukoba. Izraelska prisutnost u Libanu trajala je do 1985. godine, kad je izraelska vojska povukla svoje trupe sa većine teritorija.
Međutim, prisustvo u Libanu ostavilo je dugoročne posledice i doprinelo stvaranju novih sukoba i tenzija u regionu. Septembar 1993. godine predstavljao je trenutak nade i promene. Izrael i Organizacija za oslobođenje Palestine (OOP) potpisali su sporazum u Oslu, čime su postavili temelje za buduće mirovne pregovore i omogućili formiranje palestinske autonomije. Ovaj sporazum je bio rezultat dugih i teških pregovora, koji su se odvijali uz posredovanje Norveške. Sporazum iz Osla je doneo novo poglavlje u odnosima između Izraela i Palestinaca. Izrael je priznao OOP kao legitimnog predstavnika Palestinaca, dok su Palestinci, zauzvrat, priznali pravo Izraela na postojanje. Sporazum je, takođe, predviđao dalje pregovore o ključnim pitanjima, uključujući status Jerusalima, granice i povratak izbeglica. Međutim, postizanje trajnog mira bilo je teže nego što se očekivalo, a sporazum se suočio s velikim izazovima i kritikama.
Druga intifada - talas nasilja
Septembar 2000. godine, poznat kao početak Druge intifade, bio je trenutak kad su tenzije između Izraelaca i Palestinaca ponovo dostigle vrhunac. Drugi palestinski ustanak bio je rezultat frustracija zbog neuspeha mirovnih pregovora i stalnih nesuglasica oko ključnih pitanja. Intifada je bila obeležena nasiljem i sukobima na ulicama, s velikim brojem civilnih žrtava na obe strane. Sukobi su uključivali napade na izraelske vojnike i infrastrukturu, kao i izraelske vojne akcije protiv palestinskih militanata. Ova faza sukoba naglasila je kako je teško ostvariti mir u ovom regionu, čak i kad su pregovori na stolu. Od 2008. godine Pojas Gaze je postao centar novih sukoba između Izraela i palestinskih militantnih grupa, posebno Hamasa. Četiri velika sukoba su se desila u ovom periodu: operacija „Gvozdeni oklop“ (2008-2009), operacija „Zaštita ivice“ (2012), operacija „Barjak“ (2014), kao i različite eskalacije nakon toga.
Svaki od ovih sukoba imao je značajne posledice po civilno stanovništvo, s velikim brojem žrtava i razaranjem Gaze. Sukobi su često pratili međunarodni pritisci i pokušaji da se postigne prekid vatre, ali problemi su ostali nerešeni. Svi ovi sukobi dodatno su pogoršali humanitarnu situaciju u Gazi i učinili mirno rešenje još neizvesnijim. Zaključak: Neizvesna budućnost Dok se svet i dalje suočava s neizvesnom budućnošću ovog kompleksnog regiona, priča o izraelsko-arapskim sukobima još nije završena. Svaki novi dan donosi mogućnosti za mir, ali i izazove koji mogu promeniti tok istorije. Bliski istok ostaje pozornica na kojoj su snage mira i rata stalno u sukobu, a put ka trajnijem miru još uvek dalek i neizvestan. Ova epopeja o sukobima i miru i borbama i pregovorima ukazuje na duboke tenzije koje oblikuju ne samo Bliski istok već i globalnu politiku. Kroz sve ove godine region je pokazao svoju otpornost, ali i potrebu za ozbiljnim i trajnim rešenjima koja bi mogla doneti dugoročni mir. Iako putovanje ka miru još uvek traje, priča o izraelsko-arapskim sukobima i dalje je priča o neprestanom traganju za pravdom, sigurnošću i postojanjem. I ovaj, sadašnji sukob, u kom je Gaza po ko zna koji put meta, završiće se nekim primirjem, s tim što je cena svaki put sve viša. Kad nas bude zaprepastio zvanični broj od 100.000 ili 200.000 mrtvih, to će uveliko biti samo podatak o neuspelom miru.
Aleksandar Panić
"NIKADA NISMO IMALI STVARNI DIJALOG I RAZGOVOR, TRIKOVIMA KRIVE BEOGRAD ZA SVE LOŠE" Vučić nakon neodržanog trilateralnog sastanka u Briselu