icon-checkicon-closeicon-commentsKurir_icon_fonts_template-38Kurir_icon_fonts_template-37icon-downicon-erroricon-galleryicon-homeicon-infoicon-logouticon-nexticon-passwordicon-plusicon-previcon-reacticon-searchicon-soc-fbicon-soc-gplusicon-soc-insicon-soc-mailicon-soc-rssicon-soc-twittericon-soc-vibericon-soc-wupicon-soc-ytKurir_icon_fonts_template-34Kurir_icon_fonts_template-33icon-totopicon-usericon_reactsoc-viber

Najnovije vesti

Espreso.rs


Adria media

ALARMANTNO! SMANJEN BROJ STANOVNIKA: Nestale cela Crna Trava i Medveđa!

Jug Srbije

ALARMANTNO! SMANJEN BROJ STANOVNIKA: Nestale cela Crna Trava i Medveđa!

Srbija

Za tri i po godine iz Jablaničkog okruga iščezlo je čak 8.804 ljudi, najviše njih iz Leskovca, a ako se ovim tempom nastavi i ubuduće, za tri decenije ovaj grad neće ni postojati

Od kraja 2011, kada je rađen poslednji popis, do 30. juna 2015. broj stanovnika u Jablaničkom okrugu smanjio se za čak 8.804, što je jednako broju ljudi koji žive u Medveđi i Crnoj Travi, pokazuju statistički podaci.

U taj broj nisu evenditirani oni koji su otišli u inostranstvo, pa se može zaključiti da je brojka daleko veća, prenosi portal Jugmedija.

Prema poslednjem popisu, u Jablaničkom okrugu na spiskovima su se, naime, našla 216.304 stanovnika, a tri i po godine kasnije procenjeno je da se taj broj smanjio na 207.500 stanovnika.

Nadležni u Zavodu za statistiku objašnjavaju da su procene prilično pouzdane, budući da se u obzir uzima stanje iz popisa i razlika iz prirodnog priraštaja, odnosno broj novorođenih i umrlih, te razlika u broju doseljenih i odseljenih, ali samo kada je u pitanju migracija stanovništva u okviru Srbije.

Broj onih koji su otišli u inostranstvo je skoro nemoguće evidentirati jer oni ne odjavljuju mesto boravka u Srbiji.

Do najvećeg smanjenja broja stanovnika - 4.915, došlo je u Leskovcu, jedinog mesta sa statusom grada i administrativnog centra. Popisom je utvrđeno da je krajem 2011. u Leskovcu živelo 144.206, a 30. juna 2015. godine 139.291 stanovnik, što znači da se na godišnjem nivou broj stanovnika smanjivao za 1.404, bez onih koji su odlazili u inostranstvo.

U Crnoj Travi nestala je petina stanovništva. Prema ovim podacima, ispada da se na nivou Jablaničkog okruga godišnje stanovništvo smanjivalo za 2.515.

Pod pretpostavkom da je nestajanje nastavljeno istim tempom, dolazi se takođe do alarmantne brojke, odnosno do podatka da se u narednih godinu i po dana, od juna 2015. do decembra 2016. godine, broj stanovnika smanjio za dodatne 3.773 osobe. Nova procena radiće se 30. juna ove godine, završno sa 30. junom 2016. godine.

Gastarbajteri
ODVEDU 300 ŠKOLARACA GODIŠNJE

Prema nezvaničnim procenama, godišnje iz Leskovca i ostalih opština Jablaničkog okruga na privremeni rad u inostranstvo, koji se obično završi trajnim odsustvom, ode između 1.200 i 1.500 uglavnom mladih ljudi. Oni sa sobom povedu oko 300 uglavnom školske dece.

 

KOLIKO IH JE OSTALO

Grad2011. 2015.
Leskovac144.206139.291
Bojnik11.10410.566
Vlasotince29.89328.631
Lebane22.00020.621
Medveđa7.4386.982
C. Trava1.6631.409

 



E.K.

 

NOVO! Od sada možete da komentarišete i na Kurir Viberu!
Pridružite nam se, podelite svoje mišljenje!

RAZMENA SADRŽAJA

Inicijalizacija u toku...

Facebook Registracija

Popunite ostala polja kako bi zavrsili registraciju

Prijavi se

ili

Registracija

Promeni lozinku

Upišite email i mi ćemo vam poslati poruku sa linkom za promenu lozinke.

Unesite novo korisničko ime i lozinku

Aktivacioni mail

Upišite email adresu na koju želite da vam se pošalje aktivacioni email.

Promena lozinke

Uspešno ste promenili lozinku.


Promena lozinke

Poslali smo poruku na Vašu email adresu sa linkom za promenu lozinke. Proverite Vaš inboks i kliknite na link u mailu. Ako se poruka na nalazu u inboxu proverite nepoželjne poruke (spam).


Aktivacija profila

Poslali smo poruku na Vašu email adresu sa linkom za aktivaciju Vašeg profila. Proverite Vaš inboks i kliknite na link u mailu. Ako se poruka ne nalazu u inboksu, proverite "nepoželjne poruke" (spam).


Aktivacija profila

Vaš profil je uspesno aktiviran. Hvala što ste se registrovali.