Foto: Youtube Printscreen

za direktne razgovore

ISPRAVKA - STRUČNJAK ZA BALKAN PREDLAŽE REŠENJE: Beograd i Priština ovako treba da podele Kosovo! AMERIKA DA SE NE MEŠA

Iako je na portalu Nedeljnik objavljen članak, koji smo i mi preneli, u čijem se naslovu kaže da je Stiven Mejer “bivši šef CIA za Balkan”, u pitanju je greška jer on nikada nije bio čef CIA niti se tako predstavljao. Tvrdnja da je Mejer “bivši šef CIA za Balkan” se često pojavljuje u medijima, ali ne odgovara istini.

Politika
> 11:57h

Stiven E. Mejer nikada nije bio “šef” CIA ili bilo kog njenog odseka, niti je bio “pomoćnik direktora CIA”. Štaviše, ni on sam se tako nigde nije predstavljao.

U biografiji se navodi da je u CIA obavljao dužnost “analitičara i menadžera”, da je ovu agenciju napustio 2011. godine, i da je za vreme rata u Bosni bio zamenik šefa Međuagencijske radne grupe za Balkan.

Uz ispravke, koje se tiču titule gospodina Mejera, ostatak teksta prenosimo u celosti:

BEOGRAD - Nekadašnji analitičar u CIA i stručnjak za Balkan Stiven Mejer kao rešenje za KiM predlaže dogovor Beograda i Prištine oko podele teritorije, navodeći da bi ta granica trebalo da bude na Ibru.

On je u autorskom tekstu za "Nedeljnik" naveo da bi Beograd trebalo direktno da se obrati Prištini, jer, kako kaže, ako bi Beograd i Priština mogli da se dogovore oko tet-a-tet susreta možda bi bilo moguće da pronađu istinski kompromis, povoljan po obe strane.

"Mogu da počnu time što će shvatiti da obe strane moraju da se odreknu nečeg vrednog i da će biti nezadovoljnika i u Srbiji i na Kosovu koji neće pristati ni na kakav predloženi kompromis", napisao je Mejer i dodao da SAD ne bi trebalo da se uključe u to, jer je svako mešanje te zemlje u prošlosti "bilo preispoljeni krah".

foto: Youtube Printscreen

On smatra i da bi granica trebalo da bude iscrtana na reci Ibar - da sve na severu pripada Srbiji, a sve južno Kosovu, a da svi koji ne žele da žive na jednoj strani, pređu na drugu.

Stanje stvari bi povremeno proveravali UN, OEBS, EU ili svi zajedno, predlaže Mejer i dodaje da bi srpski verski, kulturni i istorijski objekti bili zaštićeni.

Mejer smatra i da bi u duhu kompromisa trebalo dozvoliti referendume u takozvanoj Preševskoj dolini, kako bi se videlo da li oni žele da budu u Srbiji ili na Kosovu.

"Iako ovo nije savršeno rešenje, moglo bi da znači dobar početak. Ali da bi funkcionisalo, Srbija i Kosovo moraju da imaju hrabre, odlučne, nepokolebljive lidere koji zaista žele da dođu do kompromisa", zaključio je Mejer.

Ocenio je i da bi vlasti u Beogradu i formalno morale da se odreknu Briselskog sporazuma, ukoliko su stvarno zainteresovane za kompromis sa Prištinom, jer kako je rekao, sporazum nije dobar po nacionalne interese Srbije.

Govoreći o zainteresovanosti administracije američkog predsednika Donalda Trampa za Balkan, Mejer kaže da za to postoje dva velika razloga - jer region nije igrao po američkom diktatu u poslednjih 25 godina i jer su tu Rusi.

Kako kaže na Balkanu SAD i Rusija sprovode obaveštajne, diplomatske, političke i bezbednosne aktivnosti jedni protiv drugih, odnosno koriste Balkan kao "primarno poprište" na kojem špijuniraju i kontrašpijuniraju jedni ruge.

"Pitanje Kosova je važno Vašingtonu i Moskvi ne zato što ih zanima dobrobit Kosova, već zato što žele da nadmudre jedni druge", kaže Mejer.

(Kurir.rs/Tanjug/Nedeljnik)