SAD preti

Amerikanci na mukama zbog kineskih i ruskih hakera

Kina je zemlja koja najagresivnije nastoji da prodre u kompjuterske sisteme američkih poslovnih firmi i institucija, kako bi pristupila podacima koji mogu da posluže za sticanje privredne koristi

Tech
> 10:34h

NJUJORK - Obaveštajne organizacije Sjedinjenih Država su zaključile da je Amerika na meti masovne kampanje informatičke špijunaže koja ugrožava njenu konkurentnost, piše list Vašington Post.

Citirajući neimenovane obaveštajne zvaničnke list piše da je takav zaključak donet na osnovu Nacionalne obaveštajne procene, poverljivog izveštaja koji predstavlja zajednički stav obaveštajne zajednice SAD.

U izveštaju se navodi da je Kina zemlja koja najagresivnije nastoji da prodre u kompjuterske sisteme američkih poslovnih firmi i institucija, kako bi pristupila podacima koji mogu da posluže za sticanje privredne koristi, navodi list.

Taj dokument, prema Postu, identifikuje energiju, finansije, informatičke tehnologije, svemirske i automobilske kompanije, kao najčešće mete informatičkih napada.

Spoljni stručnjaci su procenili štetu po američku privredu u desetinama milijardi dolara, piše list. Nacionalna obaveštajna procena imenuje još tri zemlje, Rusiju, Izrael i Francusku, da su angažovane u kopanju za obaveštajnim privrednim podacima, ali ističe da je sajber špijunaža tih zemalja bleda u odnosu na kineske napore da dođu do podataka, preneo je AFP.

Admiistracija predsednika Obame nastoji da se suprostavi elektronskim krađama poslovnih tajni ulaganjem protesta, izbacivanjem diplomatskog osoblja, uvođenjem viza i restrikcija putovanja, kao i ulaganjem žalbi kod Svetske trgovinske organizacije, piše Post.

Listovi Njujork Tajms i Vol Strit Džrnal optužili su pre dve nedelje kineske hakere da napadaju njegove kompjutere u navodnom pokušaju da špijuniraju novinare koji prate zbivanja u Kini.

Prema pisanju tih listova dokazi pokazuju da napori prilikom upada imaju za cilj da prate kako oni pokrivaju Kinu i da to nisu pokušaji da se dođe do materijalne koristi ili da se nešto nezakonito prisvoji.

Američka državna sekretarka Hilari Klinton je povodom tih slucajeva rekla da je američka vlada primetila povećanje hakerskih napada i na državne institucije i privatne kompanije, i da će postaviti to pitanje na međunarodnim forumima.

"Mi moramo da počnemo jasno da govorimo ne samo Kinezima... da će SAD preduzeti mere da zaštiti ne samo vladu nego i našeg privatnog sektora od ovakvih nedozvoljenih upada", rekla je ona.

Predstavnik kineskog ministarstva inostranih poslova Hong Lei odmah je negirao sugestije da Peking ima bilo šta sa upadima hakera u kompjutere listova.

"Proizvoljno tvrditi i zaključiti bez dokaza da je Kina učestvovala u takvim hakerskim napadima je potpuno neodgovorno", rekao je Hong novinarima u Pekingu.

Agencije su objavile da nakon najnovijih slučajeva hakerskih upada Obamina administracija razmatra mnogo odlučnije akcije protiv Pekinga kako bi se suprostavila sve upornijoj sajber-špijunaži za koju se veruje da vode kineski hakeri protiv američkih kompanija i vladinih ustanova.