(VIDEO) U EU NA MALA VRATA: Pasoše ovih zemalja mogu da dobiju i teroristi, a Brisel zatvara oči!
Foto: profimedia-0327861765

šokantno

(VIDEO) U EU NA MALA VRATA: Pasoše ovih zemalja mogu da dobiju i teroristi, a Brisel zatvara oči!

Planeta -

Zbog prelakog dodeljivanja pasoša i opasnosti koje to sa sobom nosi, zabrinuti su građani Malte, Kipra i Crne Gore.

I u Mađarskoj su "investitori" dobijali "zlatnu vizu". Kada neko da novac, niko se više ne pita da li je kriminalac ili terorista.

Maltežanin Manel Delia je ogorčen: "To su mala vrata u Evropu koja niko ne nadzire i to je institucionalizovana prevara. U teoriji, trebalo bi da postoji provera, trebalo bi da postoji pažljiv postupak. Ali zakon je potpuno jasan: ako dođe terorista, ako dođe kriminalac, vlada ima pravo da mu dodeli pasoš. Tu nema nikakvih problema."

Malta
Maltafoto: Youtube printscreen

Posebno Malta je proteklih godina uvek iznova izazivala pažnju sa Rusima koje je bolje i ne pitati kako su došli do svojih miliona i koji su odjednom postali državljani male ostrvske države EU. I zvanični podaci o mestu prebivališta tih novih građana su više nego sumnjivi: bloger Manuel Delia je više njih pokušao da poseti u svojoj novoj domovini, ali izgleda da nikad nisu kod kuće. Nije ni čudo: adrese tih bogataša su i benzinske pumpe ili nedovršene garaže.

Evropska komisija izgleda da nije posebno zabrinuta. Portparol komisije Kristijan Vigand nam tek kaže da se "posmatra" taj postupak izdavanja državljanstva i neograničenih viza: "Načela su određena međunarodnim pravom koje traži postojanje izvorne povezanosti države i njenih stanovnika.

Kako je državljanstvo pretpostavka i za državljanstvo Evropske unije i prava koja to donosi, Komisija pažljivo prati modele investicija u neke članice gde se nudi i državljanstvo."

Vigand tvrdi da će Evropska komisija tokom ove godine objaviti i izveštaj o takvim "državljanstvima za ulagače", ali nije jasno hoće li u njemu tek nabrojati članice koji trguju "zlatnim vizama" ili će zatražiti neki postupak zbog toga što se to može protumačiti i kao puko podmićivanje.

Kada je reč o pomenutoj "izvornoj povezanosti" države i njenih državljana, bloger Delia nam objašnjava kako to izgleda postati Maltežanin: "Slete na aerodrom ili dođu na drugi način, tu su jedva pola sata da potpišu potrebne dokumente i dobiju pasoš i već su na putu dalje u Evropu. Nema šanse da mi proverimo ko su oni, šta rade i zašto im je toliko stalo da kupe evropsko državljanstvo."

A mušterija ima i posao ide dobro: Malta je u samo nekoliko godina iz državnog deficita prešla u lep plus, delom i zbog takvih trgovina pasošima. I nipošto nije jedina u EU koja to čini: tako je i Kipar jedna od članica EU čije "nove građane" često pažljivije proveravaju izvan te zemlje, nego što to čine u Nikoziji. Na primer, od prošle godine je Kipranin postao i Oleg Deripaska, ruski oligarh koji je nedavno bio predmetom američke istrage o povezanosti Donalda Trampa sa Rusijom.

Kad već to ne čini Evropska komisija, onda su se novinari prihvatili istraživanja o takvoj praksi. Deo Globalnog konzorcijuma protiv korupcije je i projekat o izveštavanju o organizovanom kriminalu i korupciji (OCCRP). Regionalna urednica OCCRP Džodi Mekfilips je bila zadužena za Crnu Goru, novu članicu NATO i kandidata za članstvo EU. Ona upozorava da, ako Podgorica zaista želi postati članicom Unije, konačno mora prestati da prodaje svoje pasoše.

"To je područje koje treba dobro posmatrati. Otkrili smo neke prilično zanimljive tipove koji su odjednom postali Crnogorci. Tome je teško odoleti. Za državu koja je malena, kojom se ne vlada preterano dobro i koja je u finansijskim problemima, takva prodaja može promeniti mnogo toga", kaže ona.

Podgorica
Podgoricafoto: Profimedia

Nije uvek jasno ko prodaje takva državljanstva. Mikloš Ligeti je na čelu pravnog odeljenja organizacije Transparensi internešnal u Mađarskoj i objašnjava kako to funkcioniše u toj zemlji: vize se prodaju u paketu sa obveznicama za ulaganje sa kojima je sakupljeno gotovo 240 miliona dolara za otprilike četiri godine dok program nije ipak obustavljen. Ali Ligeti kaže da nije država ta koja je prodavala "pakete" i potpuno je nejasno kuda je otišao taj novac.

"Te posredničke organizacije stvaraju dobit na račun svih Mađara. A povrh toga, to je otvoreni poziv osobama čiji imetak dolazi iz nepoznatih izvora da 'operu' taj potencijalno kriminalno stečeni novac na mađarskom i potencijalno evropskom tržištu novca", objašnjava Ligeti.

Rejčel Ovens iz organizacije Global vidnes podseća na razlog što je neko spreman da plati i ogromnu sumu za evropski dokument: to nije samo pitanje pranja novca, nego i bezbednosti jer se ta osoba onda može nesmetano kretati kroz čitavu EU. Ona smatra da nacionalne vlade nisu svesne tog rizika po bezbednost građana, piše Dojče vele.

"Čak i rođak Bašara al Asada je uspeo da dobije evropski pasoš, uprkos tome što je bio na popisu osoba na koje se primenjuju sankcije SAD. Na taj način su ugrožene temeljne vrednosti Evropske unije", kaže Ovens.

Maltežanina Manel Delia je doduše svestan i rizika, ali njega više brine nešto drugo. Kao prvo, tako ispada da su dobrodošli bogataši bilo kakve vrste dok se istovremeno u Evropi odbijaju ljudi kojima je zaista potrebna zaštita. A onda mu smeta i karakter novih "Maltežana": "Prepuštamo naša prava, našu tradiciju i našu istoriju. I sve to nudimo na prodaju."

Kurir.rs/DW

Foto: Profimedia

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

(KURIR TV VESTI) SRBIJA ĆE ZATRAŽITI ROK TRAJANJA BRISELSKOG SPORAZUMA!

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track