ČOVEK KOJI JE UMALO UNIŠTIO VOLSTRIT: Prevara sa jestivim uljem je bila toliko drska da su joj svi poverovali
Foto: Instagram

tino de Anđelis

ČOVEK KOJI JE UMALO UNIŠTIO VOLSTRIT: Prevara sa jestivim uljem je bila toliko drska da su joj svi poverovali

Planeta -

Sredinom šezdesetih godina jedan čovek je umalo uspeo da uništi Volstrit, a taj skandal je ostao malo poznat jer se desio uoči ubistva predsednika Kenedija.

U centru svega je bio prevarant Entoni "Tino" De Anđelis koji je svoje iskustvo stekao prevarom sa pokvarenim mesom koje je prodavao za ishranu učenika u SAD. Tada je otkriveno da je meso inače loše prodavao po velikim cenama pa je bankrotirao. Ipak, pre toga uspeo je da uvalja gotovo 1.000 tona mesa.

Videvši da je laka lova u prevari Vlade SAD on je odlučio da se bavi prodajom jestivog ulja i osnovao je kompaniju Alajd Krud Oil Refajning. Iza svega je bila ideja da se višak ulja koji se proizvede u SAD proda u Evropi u okviru programa Hrana za mir.

U početku je De Anđelis prodao ogromne količine ulja i kasnije proširio posao na pamuk i soju.

Kako mu se posao širio on je postao bitan igrač na tržitu ulja, pa je odlučio da svoje zalihe koristi kao zalog za dobijanje zajmova banaka. Kupovao je obveznice na sojino ulje što je dodatno poguralo cenu ulja naviše.

De Anđelis je preko kompanije Amerikan Ekspres prvi put uspeo da nepotojeće zalihe ulja unovči. Kanije je falsifikovao potvrde o zalihama da bi ih dodatno unovčio.

U ogromne rezervoare u kojima je trebalo da budu tone ulja sipao je morsku vodu, a preko nje samo tanki sloj ulja. Neke rezrvoare je povezao cevima pa je ulje iz jednog prebacivao u drugi.

Da je kompanija Ameriken ekspres znala šta radi uvidela bi da je De Anđelis prijavio više zaliha ulja nego što ga ima u celoj SAD. To mu nije smetalo da pozajmi novac od 51 kompanije. Njegova kompanija je trebala da ima robe u vrednosti 160 miliona dolara, ali je u stvarnostiimala svega 6 miliona.

16. novembra 1963 je došlo do pada cene ulja i njegovi planovi se se srušili. Dan kasnije podneo je zahtev za bankrot. Atentat na predsednika Kenedija se desio 22. novembra i akcije na berzi su počele da padaju. Zbog atentata je berza bila zatvorena nekiliko dana i to je nadležnima dalo vremena da se pozabave De Anđelisom. Da nije tako bilo berza bi bila ozbiljno uzdrmana.

Od 150 miliona dolara koliko je pozajmmio nadležni su uspeli da nađu svega pola miliona u švajcarskoj banci. Osuđen je na 7 godina i izašao 1972 godine.

Kurir.rs/Business Insider

Foto: Instagram

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track