Britanski Dejli telegraf, objavio je, pozivajući se na sopstveno istraživanje, da su ruske firme od početka rata u Ukrajini primile iz Kine desetine hiljada pošiljki i da Peking pomaže naoružavanje Moskve helikopterima, dronovima, optičkim nišanima i metalnim sirovinama.

Navodi se da su kineske pošiljke stigle ruskim firmama, uključujući kompanije koje su pod sankcijama Zapada, uključenim u proizvodnju, lansera raketa, oklopnih vozila i strateških bombardera.

Dejli telegraf navodi da se sve ovo dešava dok Kina, koja insistira da je i dalje neutralna u sukobu Rusije i Ukrajine, pokušava da se pozicionira kao ključni posrednik za obezbeđivanje mira u pregovorima kojma je cilj okončanje rata.

Navodi se da se očekuje da vrednost trgovanja između Kine i Rusije ove godine pređe 200 milijardi dolara, što bi bio novi rekord, iako je kineski izvoz u druge zemlje značajno opao.

profimedia0698573338-1.jpg
Profimedia 
Si Đinpingfoto: profimedia

Prema analizi "Opservatorije za ekonomsku kompleksnost", za koju Dejli telegraf navodi da objavljuje ekonomske podatke, izvoz robe koja ima potencijalnu vojnu primenu porastao je vipe od tri puta od juna prošle do juna ove godine.

Podaci koje je prikupila istraživačka organizacija "Molfar global", ukazuju da je jedna kineska kompanija poslala 1.000 dronova Rusiji u dva meseca pre početka rata u Ukrajini.

Navodi se da ta firma "Šantou Honghu plastiks" sebe opisuje kao prodavca na veliko dečijih igračaka.

Po "Molfar globalu", ti dronovi su poslati ruskoj firmi "Samson", koja sebe na sličan način opisuje kao prodavca na veliko dečijih igara i igračaka, a navodno se radi o fiktivnoj firmi koja prema podacima iz javnog registra ima svega 10.000 rubalja kapitala na svoje ime.

ms-epa-alexander-kazakov--sputnik--kr.jpg
EPA Alexander Kazakov Sputnik Kr 
Vladimir Putinfoto: EPA Alexander Kazakov Sputnik Kr

Dejli telegraf navodi da je četiri dana nakon izbijanja rata u Ukrajini kineska kompanija "Hems999" obezbedila Rrusiji dva helikoptera.

Navodi se da je druga kineska firma "Tjanđin Huarong aviejšn" od početka rata prebacila u Rusiju četiri "Erbasova" helikoptera.

Prema britanskom listu, sve ove letelice primila je ruska firma "Ural helikopter", čiji je glavni klijent ruska Nacionalna garda koja raspoređena u Ukrajini, a na čelu te kompanije nalazi se Viktor Zolotov, dugodišnji telohranitelj ruskog predsednika Vladimira Putina.

Navodi se da su kineske firme od početka 2022. pa do prvof kvartala ove godine takođe poslale optičke nišane na adrese više od 50 ruskih kompanija.

Ruski uvoz ovih proizvoda iz Kine u 2022. skoro se udvostručio na 2,5 miliona dolara na godišnjem nivou.

Navodi se da je većina optičkih nišana pristiglih ruskoj firmi "CEK", oko 2.500 komada, stiglo iz kineske firme "Jivu Vodžije optiks instrument" .

Prema podacima "Molfar globala", CEK je ranije obezbeđivao optičke nišane i opremu za noćno osmatranje ruskom Ministarstvu unutrašnjih poslova.

Navodi se da su takve isporuke fakturisane kao oprema za "lov", iako ti uređaji mogu da se montiraju na vojno oružje i omoguće bolju vidljivost pri vojnim operacijama.

Po "Molfar globalu", Kina je preko Indije i Kostarike izvezla u Rusiju i mlazne motore i radarske sisteme za navođenje raketa, a treća strana je navodno korišćena kako bi se izbegle sankcije.

Sve informacije o sukobu u Ukrajini na portalu Kurir.rs prenete su iz izvora koji su se do sada pokazali prilično relevantnim i koje u skladu sa okolnostima i dužnom novinarskom pažnjom dodatno proveravamo. Ipak, kako je u toku i pravi medijski i propagandni rat, redakcija Kurira moli čitaoce da nam skrenu pažnju na eventualne dezinformacije i lažne vesti kako bismo pravovremeno reagovali i ispravili eventualne greške.

Informacije slati na mejl redakcija@kurir-info.rs

(Kurir.rs/Daily Telegraph)