Vatreni mravi formirali su splav kako bi preživeli poplavu i putovali pomoću vode na jugoistoku australijske države Kvinslend. Naučnici upozoravaju kako bi ekstremne vremenske prilike mogle da ubrzaju širenje jedne od najinvazivnijih vrsta na svetu.

Nakon što su oluje poharale region tokom praznika, čelnici iz Veća za invazivne vrste pozvali su zajednicu na dodatni oprez budući da su crveni vatreni mravi snimljeni kako plutaju poplavljenim područjem.

“Vatreni mravi su aktivniji pre ili nakon kiše i mogu formirati velike plutajuće splavove koje se kreću s vodenim strujama kako bi uspostavili staništa u novim područjima. Nedavno smo videli dokaze ovakvog ponašanja na farmama trske južno od Brizbejna", saopšteno je.

mrav01.jpg
AP 

Probili zaštitne linije

Tvrde kako im je farmer poslao video neobičnog ponašanja.

"Jednostavno su vrlo učinkoviti u širenju, a mogu se hraniti bilo čime i stvarno mogu dominirati staništem nakon što se presele u novo područje", naveo je.

"Posebno su prilagođeni napadima na ptice koje se gnezde na tlu i njihova jaja", nastavio je. Mravi mogu ubiti ljude i stoku, kao i da oštete infrastrukturu i ekosisteme, a zauzeli su oko 700.000 hektara u području Brizbejna."

U novembru je otkriveno da su mravi probili zaštitne linije kada je pronađeno šest gnezda 13 kilometara južno od granice Novog Južnog Vlesa u Murvilumbahu. Naučnici smatraju da najnoviji dokazi adaptivnog ponašanja vatrenih mrava naglašavaju važnost adekvatnog finansiranja njihovog iskorenjivanja.

Inače, radi se o mravima koji su poreklom iz Južne Amerike i veruje se da su stigli na brodovima u luci Brizbejn 2001., iako postoji mogućnost da su prisutni u zemlji od 1992.

"Crveni vatreni mravi su strašna invazivna štetočina, koja uzrokuje ozbiljnu društvenu, ekonomsku i ekološku štetu", izjavila je u novembru Tara Moriarti, ministarka poljoprivrede Novog Južnog Velsa.

(Kurir.rs/Index/Preneo: A.N.)