PAKAO NA CRNOM MORU! Ukrajinci prodrli u POSLEDNJE UPORIŠTE: Rusi hteli da se sakriju, Grupa 13 krenula u LOV UBITAČNIM DRONOVIMA
Većina brodova ruske Crnomorske flote nedavno je otplovila za relativno sigurno Azovsko more, ali je Kijev sada prodro u te nekada bezbedne vode, sa ciljem pronalaska i potapanja ruskih ratnih plovila.
Kremlj je prošle nedelje naredio praktično svim glavnim ratnim brodovima koji deluju u oblasti Crnog mora da se premeste u Azovsko more, u vodama južno od okupiranih lučkih gradova Mariupolja i Berđanska. Navodni razlog premeštanja su pomorske vežbe.
Plovidba u ovim vodama je teška za velike brodove, zbog plitke dubine vode i blizine obala. U poslednje vreme, plovidbu im znatno otežavaju ukrajinska bespilotna plovila, navođene protivbrodske rakete i projektili tipa Storm Šedou i Skalp EG.
Kremlj je koncentrisao čak pet amfibijskih jurišnih brodova, dvanaest brodova i pratnju, za svoje najnovije manevre.
Ukrajinske partizanske grupe izvestile su da su prvi ruski ratni brodovi napustili sada malo korišćenu glavnu bazu Crnomorske flote u Sevastopolju 31. maja, a brodovi su takođe krenuli iz luka Feodosija, Černomorsk i Novorosijsk.
Ruski državni mediji su dokumentovali pokušaje Ukrajine da napadnu brodove Crnomorske flote koji su u Crnom moru radi obuke. Najmanje jedan napad su osujetili helikopteri ruskog ratnog vazduhoplovstva koji su presreli i uništili bespilotno plovilo koje je pokušalo da prođe kroz moreuz i napadne ruske brodove.
Sami manevri Crnomorske flote su navodno počeli u petak, 7. juna, bez značajnijih incidenata.
U noći između 8. i 9. juna, situacija je postala opasnija u tim vodama kada su ukrajinski pomorski dronovi ušli u Taganrogski zaliv i eksplodirali pored tegljača.
Nijedan brod nije ozbiljno oštećen, ali je kapetan tegljača odlučio da je bezbednije da se vrati u luku Azov, javila je ruska novinsko-informativna platforma Baza. Ruski blogeri naširoko su potvrdili napade.
Ukrajinski blogeri su tvrdili da se iste noći jedan od ruskih jurišnih brodova odvojio od glavnine flote i uplovio u rusku luku Jejsk, na drugoj strani Taganrogskog zaliva. Prema nepotvrđenim izveštajima, više ukrajinskih bespilotnih plovila je napalo ratni brod, iako su rezultati nejasni.
Pogađanje ruskih baza više od 200 kilometara severno od Kerčkog moreuza koji kontroliše Kremlj, u vodama koje su teoretski pod potpunom kontrolom ruske mornarice, označilo je novu fazu u rusko-ukrajinskom pomorskom ratu - trenutak kada su ukrajinske snage prodrle u poslednje sigurno utočište Crnomorske flote.
Dmitro Plentenčuk, šef ukrajinskog vojnog Centra za strateške komunikacije, u televizijskim komentarima 9. juna, rekao je da su trenutno jedini ratni brodovi koje su komandanti Crnomorske flote spremni da pošalju u otvorene vode Crnog mora podmornice.
- Povremeno izlaze u patrolu - rekao je on.
Andrij Jusov, portparol Ukrajinske Glavne obaveštajne uprave (GUR), u petak je u komentaru vladinoj novinskoj agenciji Ukrinform rekao da su komandanti ruske mornarice izabrali Azovsko more za manevre površinskih ratnih brodova jer su otvorene vode Crnog mora dugo bile smrtonosne za njih, i da Kremlj pokušava da "sakrije" brodove u vodama van domašaja Kijeva. Namera Kijeva je da udari gde god se Crnomorska flota povuče.
- Oni pokušavaju da sakriju velike brodove, pa mi idemo na one manje - rekao je Jusov. "Nastavićemo da lovimo."
Ukrajinski bespilotni čamac je 6. juna prodro u jezero Pankse, zaliv skoro potpuno bez izlaza na more na severozapadnoj obali poluostrva Krim, napao je i uništio ruski mornarički tegljač po imenu Saturn.
Dana 30. maja, timovi za specijalne operacije Grupe 13, elitne ukrajinske pomorske udarne jedinice, koristili su morska bespilotna plovila MAGURA da potope dva ruska patrolna broda klase KC-701 Tunec, koja su delovala u blizini Kerčkog moreuza. Misija ruskih ratnih brodova bila je, delimično, da spreče ili blokiraju ukrajinske napade bespilotnih plovila u toj oblasti.
Najozbiljniji pojedinačni pomorski gubitak Rusije u ratu dogodio se 14. aprila 2022. godine, kada je par ukrajinskih protivbrodskih projektila potopio vodeći brod Crnomorske flote, krstaricu Moskva. Od tada je Ukrajina potopila otprilike trećinu ratnih brodova Crnomorske flote.
Prema mišljenju većine vojnih analitičara, Ukrajina je postigla još jednu veliku pomorsku pobedu u septembru 2023. serijom raketnih i napada dronovima na glavnu bazu Crnomorske flote u Sevastopolju. Naredni napadi u periodu od skoro tri nedelje okončani su potopljavanjem jednog teškog desantnog broda, uništenjem jedne podmornice i oštećenjem najmanje još jednog teškog desantnog broda. Ruska mornarica je najvećim delom napustila Sevastopolj u oktobru – prvi put od 1941.
Ruska strana je tada saopštila da je podmornica Rostov-Na-Donu samo umereno oštećena i da će se brzo vratiti na more.
U stvari, trup podmornice ostao je tamo gde je pogođen sve do 9. juna 2024, kada su je remontni timovi odvukli u 13. brodoremontnu fabriku u Sevastopolju i pokrili je ceradama. Proukrajinska partizanska grupa, Krimski Vetar, uočila je i objavila slike para barži za popravku ispod platna.
(Kurir.rs/Kyiv Post/Preneo: Đ. M.)
VUČIĆ NA SVEČANOSTI POVODOM OBELEŽAVANJA 30 GODINA SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA: Danas nemamo veće prijatelje! Srbija je druga najbrže rastuća ekonomija