Velika crvena svinja okružena sa tri ljudske figure - to je scena naslikana pre više od 51.000 godina na zidu pećine u Indoneziji, a to je čini najstarijim umetničkim delom u svetu, saopštili su danas naučnici.

Iako skroman po izgledu, crtež "jasno govori priču koja predstavlja najstariji poznati dokaz o pripovedanju", koji je prethodio pećinskim slikama Laskoa i Šovea u Francuskoj, rekao je arheolog Adam Brum, jedan od autora studije objavljena danas u naučnom časopisu Nejčer.

Prethodni rekord držala je scena lova koju je identifikovao isti tim istraživača 2019. godine, u indonežanskoj pećini, čija je starost tada procenjena na gotovo 44.000 godina.

Najnovije otkriće, u obližnjoj pećini Maros-Pangkep, na ostrvu Sulavesi, označava "prvi put da smo premašili barijeru od 50.000 godina", rekao je koautor studije, arheolog Maksim Obert sa australijskog univerziteta.

"Činjenica da su najraniji predstavnici naše vrste mogli da ispričaju tako 'sofisticiranu' priču kroz umetnost mogla bi da promeni naše razumevanje kognitivne evolucije homo-sapiensa", dodao je on.

Istraživači su primenli novu metodu koja koristi lasere i softver za generisanje "mapa" uzoraka stena kako bi odredili kada je slika nacrtana.

Slika, u lošem stanju, predstavlja tri figure oko divlje svinje.

Teško je razumeti značenje ovih slika crvene boje, ali one jasno opisuju radnju, poput zagonetne "scene bunara Lasko" (stara 21.000 godina) koja predstavlja čoveka sa glavom ptice kojeg obara bizon.

Obert pretpostavlja da su ovo delo verovatno stvorile prve grupe ljudi koje su prešle jugoistočnu Aziju pre nego što su stigle u Australiju, pre oko 65.000 godina.

Prve slike koje je napravila ljudska ruka su jednostavne linije, koje su otkrivene u Južnoj Africi i datiraju od pre 100.000 godina.

"Po mom mišljenju, ovo otkriće pojačava ideju da je figurativna umetnost prvi put nastala u Africi pre više od 50.000 godina i da je koncept postao sve rasprostranjeniji kako se naša vrsta širila", rekao je Obert.

(Kurir.rs/Beta/Foto: Ilustracija)