Veliki vazdušni brod ili aerostat snimljen je ispred ogromnog hangara u zapadnoj kineskoj provinciji Sinđijang.

Satelitske fotografije ove letelice objavila je privatna kompanija za satelitsko nadgledanje i geoprostornu obaveštajnu delatnost BlekSkaj.

Pretpostavke su da je ovaj balon platforma za prikupljanje obaveštajnih podataka i da je deo sistema ranog upozorenja za odbranu od raketa.

Prema procenama Si-En-Ena, ovaj aerostat je dugačak više od 30 metara, i minoran je u poređenju sa hangarom, koji je dugačak više od 350 metara i širok 130 metara.

Prema pisanju portala The Warzone, to je jedan od najvećih hangara na svetu, i u njega bi ceo mogao da stane američki nosač aviona klase Nimic, i to tako da sa strane može ostati po 30 metara slobodnog prostora.

Kinezi imaju mnogo veće balone od onih koji se vide na satelitskom snimku. Klasa Juan Meng, na primer, je dugačka oko 75 metara, dok je drugi projekat, poznat kao BNST-KT-02, navodno dugačak više od 100 metara.

Čini se da je izgradnja ogromnog hangara u Sinđijangu počela 2013. godine, a završen je oko 2015.

Od 2015. do 2022. godine ova baza je značajno proširena, sa novim objektima priključenim na hangar, a kako piše portal The Warzone, tu su i lokacije za istraživanje lasera, mikrotalasnih tehnologija i elektromagnetnih impulsa.

Hangar je relativno blizu tajne vazduhoplovne baze Malan, glavnog centra za testiranje i evaluaciju vazduhoplovstva Narodnooslobodilačke vojske.

Američki portal piše da je potpuno jasno da je hangar izgrađen za nešto mnogo veće od aerostata koji je snimljen ispred njega. Popločani deo ispred hangara izgleda kao svojevrsna pista po kojoj se mogu kretati vazdušni brodovi do zone lansiranja.

Kineski napredak u razvoju aerostata došao je do izražaja kada je američka vojska u februaru oborila kineski špijunski balon koji je leteo iznad SAD i Kanade.

Stelt lovac F-22 Raptor američkog vazduhoplovstva oborio je kineski špijunski balon koji je preleteo Severnu Ameriku, nakon čega su njegovi delovi pronađeni.

collage.jpg
Printscreen/Twitter 
foto: Printscreen/Twitter

Još tri objekta koji su letela iznad Sjedinjenih Država i Kanade takođe su oborili borbeni avioni američkog vazduhoplovstva.

Slike i drugi detalji o kineskom špijunskom balonu pokazuju da je koristio solarni pogon. Činilo se da je opremljen brojnim senzorima, verovatno uključujući radar, kao i komunikacionim sistemima koji bi omogućili kontrolorima na drugim mestima da njime manevrišu i primaju prikupljene obaveštajne podatke.

Od februara se takođe pokazalo da su veoma slični baloni ranije otkriveni kako lete iznad više američkih država, uključujući delove Floride, Havaja i Guama, kao i razne druge lokacije širom sveta.

Letelica nalik na vazdušni brod, takođe verovatno kineskog porekla, primećena je prošle godine u blizini Luzona, najvećeg ostrva Filipina.

Nije tajna da organizacije u Kini već godinama veoma aktivno rade na modernijim dizajnima vazdušnih brodova, aerostata i balona. Iako su veliki deo ovog posla obavile civilne istraživačke institucije i komercijalna preduzeća, oni su to uradili sa jasnim ciljem vojne primene na potencijalne vojne primene.

Iako mogu izgledati zastarelo, moderni vazdušni brodovi i baloni imaju mogućnost navigacije preko velikih udaljenosti i mogu odolevati jakim naletima vetra.

Takođe, nude veoma korisne platforme za prikupljanje obaveštajnih podataka i druge misije. I američka vojskaozbiljno testira ovakve letelice u brojnim ulogama, uključujući i kao lansirne platforme za dronove, sredstva za nadzor i izviđanje i komunikacione releje.

(Kurir.rs/The Warzone/Preneo: Đ. M.)

Bonus video:

Kurir teleivizija "NLO SE POMINJU KROZ ČITAVU ISTORIJU, IMA IH NA SUMERSKIM PLOČICAMA!" Vujičić: Dejvid Gruš govori o onome što očigledno postoji!