Slušaj vest

Ministarstvo spoljnih poslova Holandije upozorilo je građane te zemlje da izbegavaju da piju alkoholna pića u Turskoj, jer je za četiri dana u Istanbulu umrlo 38 ljudi, a 92 hospitalizovano, nakon što su konzumirali alkohol kontaminiran metanolom.

Ministarstvo je upozorilo građane da alkoholna pića kupuju samo u zvaničnim prodavnicama u kojima je dozvoljena prodaja alkohola.

"Pažljivo proverite da li su boce zapečaćene. Idite samo u pouzdane barove i restorane. Nemojte piti domaći destilovani alkohol, na primer, na ulici ili u nečijoj kući. Uvek pazite na hranu i piće", dodaje se u saopštenju.

Prema podacima iz najnovije studije objavljene u Turskoj, metanol se često dodaje ilegalno proizvedenom alkoholu umesto etanola, pošto je jeftiniji, a može da izazove slepilo, oštećenje jetre i smrtni ishod.

Četiri osobe osumnjičene da su prodavale taj alkohol uhapšene su pod optužbama za ubistvo.

Od 1. januara 29 tona ilegalnog alkohola zaplenjeno je u Istanbulu, a 64 firme koje su prodavale takav alkohol su izgubile licence.

Neki su kupili alkohol od firme koja se predstavljala kao turkmenski restoran u Istanbulu i prodavao ga je u flašama vode od pola litra za po 30 lira (0,85 dolara), navode lokalni mediji.

Poređenja radi, kupovina jednog litra turskog nacionalnog pića, u supermarketu košta oko 1.300 lira (37,20 dolara).

Redžep Tajip Erdogan
Redžep Tajip Erdogan Foto: AP/Rafiq Maqbool

- Gubimo najmanje 500 života godišnje kao rezultat falsifikovanog alkohola. To je masakr, to je masovno ubistvo i uzrokovano je porezima! - razbesneo se Mustafa Adiguzel, poslanik glavne opozicione stranke CHP.

Porezi na alkohol su porasli naglo za vreme vladavine Redžepa Tajipa Erdogana koji se žestoko bori protiv opijanja.

(Kurir.rs/France24)