DA LI JE PUTIN AKTIVIRAO "MASKIROVKU" I PREPAO ZELENSKOG Stara taktika vojne obmane razlog njegovog naglog odlaska iz Nemačke?
Rusi možda u Sumskoj oblasti ne uspostavljaju samo tampon-zonu
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski sinoć nije prisustvovao ceremoniji dodele nagrade Karla Velikog u nemačkom gradu Ahenu pošto je direktno iz Berlina, gde se sastao sa kancelarom Fridrihom Mercom, uputio natrag u Kijev, a razlog za to mogla bi da bude stara ruska vojna taktika obmane, poznata kao "maskirovka", koju je Moskva izgleda ponovo pokrenula.
Prema informacijama nedeljnika Špigl, Zelenski je hitno napustio Nemačku zbog preteće situacije u Sumskoj oblasti na granici sa Rusijom, iako je ukrajinska ambasada u Berlinu iste večeri negirala da je šef države morao da otkaže učešće na ceremoniji dodele nagrade Karla Velikog u Ahenu "zbog predstojeće ruske ofanzive".
- To nije tačno - navedeno je iz ambasade nemačkom mediju, ali bez navođenja bilo kakvog drugog razloga za iznenadni odlazak Zelenskog.
Neimenovani bezbednosni izvori kazali su, međutim, Špiglu da je glavni razlog odlaska gomilanje ruskih trupa u blizini ukrajinskog grada Sumi.
Izgleda da je Zelenski smatrao da je neprikladno da prisustvuje proslavi u inostranstvu s obzirom na situaciju.
Prema ukrajinskim izvorima, Rusija je okupila oko 50.000 vojnika za moguću ofanzivu u oblasti na severoistoku Ukrajine.
- Dugo vremena Sumska oblast je mogla da se smatra sivom zonom, jer su borci odbrambenih snaga pokušavali i pokušavaju da obuzdaju neprijatelja izvodeći napade dronovima - objavio je "Dipstejt".
Nakon što su potisnuli ukrajinske trupe iz pogranične Kurske oblasti u Rusiji koje su snage pod komandom Kijeva mesecima držale pod okupacijom, ono što je ostalo od 50.000 ruskih vojnika pozicioniralo se odmah uz granicu s ukrajinskom Harkovskom oblasti.
- Pokušavaju da napreduju dublje nakon što su zauzeli ta sela - saopštio je tada Oleg Grigorov, načelnik vojne uprave Sumske oblasti.
Prema američkom Institutu za proučavanje rata (ISW), u smeru Sumija deluju tenkovsko-pešadijske jedinice 6. armije kopnenih snaga Rusije, zajedno sa specijalnim brigadama GRU i padobranskim jedinicama VDV, a u saradnji s čečenskim specijalnim policijskim snagama iz "Ahmata" i brojnim drugim jedinicama.
Majkl Klark, bivši direktor Kraljevskog instituta objedinjenih službi (RUSI) iz Londona, smatra da Moskva nastoji da "veže" ukrajinske snage za sever, ali da ne namerava da ide u sveobuhvatno zauzimanje gradova širom tamošnjih pograničnih oblasti.
- Nisu uspeli u tome u prošlosti (na početku invazije u februaru 2022), ali definitivno imaju trupe na svojoj strani granice, tamo imaju 60–70.000 vojnika. Ako su te jedinice ostavili tamo, to može da znači da žele da one predvode nešto drugo - pretpostavlja britanski analitičar.
Viktor Trumbetaš, koji je diplomirao vojnu istoriju i međunarodne odnose i magistrirao iz bezbednosnih studija na Univerzitetu u Lankaster, naveo je za hrvatski Jutarnji list da bi tim snagama mogla da se stvori upravo ona tampon-zona o kojoj je ranije govorio Putin.
Ukrajinci takođe tvrde da je Rusija tokom nedavnih pregovora u Istanbulu tražila uspostavljanje zone bezbednosti u Sumskoj oblasti, što ide u prilog tezi stvaranja tampon-zone, iako to može da bude i obmana, odnosno "maskirovka" za širi napad.
"Maskirovka" u suštini obuhvata sistem političkog i vojnog planiranja u Rusiji sa krajnjim ciljem da se neprijatelji navedu na pogrešne korake, kao i da se kao državna strategija prikaže niz političkih akcija i odluka koje su u stvari samo paravan za prave ciljeve Kremlja.
Iako je "Maskirovka" ponikla u ruskoj vojnoj doktrini sa početka 20. veka, većina istoričara smatra da ona postoji praktično od prvih dana moderne ruske države.
(Kurir.rs/Der Spiegel/Jutarnji list/Al Jazeera/Preveo, priredio i preneo: N. V.)
MORAMO DA PROMENIMO LICE OVE ZEMLJE: Glavne ekonomske poruke predsednika Vučića - Obaranje rekorda za Ekspo i pregovori o sankcijama NIS-u sa Amerikancima