Engleski mediji pišu da je posao fudbalskog sudije u Premijer ligi vrlo unosan, ali i veoma stresan posao koji već godinama nije popularan.

zvezdamakabi59936.jpg
Starsport 

Činjenica je da su arbitri pod ogromnim pritiskom. U opisu njihovog posla je da trpe uvrede navijača, a često puta se u slučaju grešaka sudije nađu na udara medija, društvenih mreža i televizijskih ličnosti.

Bivši fudbaler Njukasla, Totenhema i još nekih klubova Premijer lige, a sada komentator Džermejn Dženas (49) nedavno je putem društvenih mreža izvređao sudijsku ekipu na utakmici Arsenala i Totenhema. Kada je završen londonski derbi, Dženas je obrisao status i uputio izvinjenje engleskom savezu (FA) i sudijskoj struci u celini.

Pojedini britanski mediji pisali su da fudbal na Ostrvu već godinama unazad kuburi sa manjom sudija. Naime, sve manje i manje mladih odlučuje se za ovaj poziv. Zašto? Najviše zbog toga što se često sudije nalaze u situaciji da trpe uvrede i razne oblike nasilja, čak i na niželigaškom i poluprofesionalnom nivou.

Zato su u Savezu i Organizaciji fudbalskih sudija odlučili da dobro plate sudije, kako one koji rade, tako i one koji požele da se bave tim poslom. Doći do vrha, Premijer lige, znači dobiti i izuzetne finansije.

profimedia0572478099.jpg
Profimedia 

Engleski portal "GiveMeSport" otkriva da premijerligaške sudije godišnje zarađuju između 110.000 do 240.000 funti, dok njihov bonus po utakmici iznosi 1.500 funti. Ozbiljna suma za Veliku Britaniju i tamošnji standard.

Za poređenje, prosečna godišnja plata u Velikoj Britaniji iznosi oko 28.000 funti. Pomoćne sudije zarađuju 30.000 funti godišnje, uz bonus od 850 funti po utakmici, a otprilike ista je zarada i osoblja u VAR sobama.

Trenutno ima 20 sudija elitnog ranga u engleskoj Premijer ligi, a od poznatijih su Entoni Tejlor, Majkl Oliver, Pol Tirni, Sajmon Huper, Stjuart Atvel,Toni Herington, Dejvid Kut...

Kurir sport