OVAKAV MEČ ODAVNO NIJE VIĐEN: Srbija na povratničkom debiju Pešića dobila Letoniju poenom Jagodića-Kuridže dve sekunde pre kraja

Kvalifikacije za Mundobasket

Košarkaši Srbije uspešno su započeli kvalifikacije za Svetsko prvenstvo.

"Orlovi" su posle velike borbe i drame u Beogradu savladali Letoniju rezultatom 101:100 (28:33, 24:23, 25:19, 24:25).

Miloš Teodosić je bio najefikasniji u srpskom timu sa 21 poenom. Aleksa Avramović je postigao 17 poena, Marko Jagodić-Kuridža 16, a Alen Smailagić 15.

U timu Letonije Rihards Lomaš je postigao 33 poena, po 17 su ubacili Darijus Bertans i Andrejs Gražilis.

Tokom svih 40 minuta u hali "Aleksandar Nikolić" viđena je velika borba. Letonci su vodili veći deo utakmice, zahvaljujući pre svega šutu za tri poena. Gosti su postigli čak 16 trojki i veoma namučili Srbiju na povratničkom debiju selektora Svetislava Pešića.

U dramatičnom finišu poen odluke i pobedu Srbiji dobio je 34-godišnji debitant Marko Jagodić-Kuridža. On je dve sekunde pre kraja pogodio prvo slobodno bacanje za 101:100, zatim promašio drugo, a zatim su Letonci pogrešili i tako omogući Srbiji pobedu.

Košarkaši Srbije su pobedu posvetili Stevanu Jelovcu, bivšem reprezentativcu koji je nedavno doživeo moždani udar.

Srbija za tri dana gostuje Belgiji u utakmici 2. kola. Belgija je savladala Slovačku rezultatom 83:57 u drugoj utakmici grupe A kvalifikacija za Svetsko prvenstvo.

Srbija, košarka

TOK UTAKMICE

SRBIJA - LETONIJA

Hala: Aleksandar Nikolić

Sudije: Ćiulin (Rumunija), Maestre (Francuska), Sahin (Turska)

SRBIJA: Avramović, Dangubić, Jagodić-Kuridža, Jović, Koprivica, Novak, Radanov, Ristić, Smailagić, Teodosić, Trifunović, Zagorac. Selektor: Svetislav Pešić

LETONIJA: Bertans, Čavars, Graculis, Kuruc, Zoriks, Ate, Beržins, Lakša, Lomaš, Mejerc, Pasečniks, Škele.

4. ČETVRTINA

40. minut - Marko Jagodić-Kuridža je fauliran 2.8 sekundi pre kraja. Precizan je prvi put, promašio je drugo - 101:100.. Ali Letonci greše!

40. minut - Lomaš je fauliran 11 sekundi pre kraja i ide na liniju penala. Precizan je oba puta - 100:100. Njegovih 33 poena. Tajm-aut za Pešića.

40. minut - Teodosić je fauliran 22 sekunde pre kraja i ide na liniju penala. Precizan je - 100:98.

40. minut - Čavars je precizan za dva - 96:98. Jagodić-Kuridža je fauliran, sa linije penala pogađa oba - 98:98. Do kraja utakmice je ostalo 45 sekundi.

39. minut - Lomaš je na liniji penala, prvo je promašio, drugo pogodio - 94:96. Marko Jagodić-Kuridža donosi izjednačenje Srbiji - 96:96. Njegovih 13 poena.

38. minut - Za promenu Letonci postižu dva poena, Gražulis - 91:95. Ristić smanjuje rezultat - 93:95. Precizan je i na dodatnom slobodnom bacanju - 94:95.

37. minut - Neverovatni Letonci postižu još jednu trojku, strelac je Gražulis - 88:93. Letonci su postigli 16 trojki. Dangubić pogađa za tri - 91:93. Sedmi njegov poen.

36. minut - Lomaš pogađa novu trojku - 85:90. Njegovih 30 poena, šest trojki je pogodio iz devet pokušaja. Avramović vraća trojku - 88:90. Njegovih 17 poena, treća trojka.

35. minut - Zakucavanje Dangubića, Srbija smanjuje na 83:87. Publika se probudila. Dangubić je fauliran, na liniji penala je precizan - 85:87. Četiri njegova vezana poena.

35. minut - Tehnička greška za Pešića. Selektor Srbije je reagovao zbog toga što sudije nisu dosudile prekršaj nad Trifunovićem.

35. minut - Bertans je polovičan sa linije penala - 81:87.

34. minut - Zoriks postiže još jednu troku za Letoniju - 79:86. Njegova treća trojka i 14 poena. Letonci su postigli 14 trojki. Tajm-aut za Pešića. Trifunović smanjuje na 81:86. Njegovih pet poena. Ovacije za Smailagića koji se povredio prilikom pada, ali je tražio da ostane u igri.

33. minut - Smailagić zakucava i smanjuje na 79:83.

32. minut - Gražuliš pogađa novu trojku - 77:83. Serija 8:0 Letonije za 80 sekundi. Letonci su pogodili 13 trojki.

31. minut - Neverovatni Lomaš, njegovih 27 poena, peta trojka - 77:78. Mejeris sa linije penala pogađa oba puta - 77:80.

3. ČETVRTINA

30. minut - Zagorac šest sekundi pre isteka četvrtine pogađa za tri - 77:75. Njegovi prvi poeni.

29. minut - Radanov je precizan posle solo-prodora - 74:70. Njegovih osam poena. Lomaš je precizan sa linije penala - 74:72. Lomaš pogađa trojku, četvrta njegova trojka - 74:75.

28. minut - Lomaš smanjuje prednost Srbije - 70:68. Ristić poentira - 72:68. Pasečniks odmah vraća dvojku - 72:70.

27. minut - Teodosić diže prednost Srbije - 70:66. Njegovih 19 poena.

26. minut - Radanov posle ofanzivnog skoka postiže šesti svoj poen - 68:66.

25. minut - Jagodić-Kuridža na asistenciju Avramovića vraća trojku - 64:66. Radanov donosi Srbiji izjednačenje - 66:66.

24. minut - Smailagić je polovičan sa linije penala, njegovih 14 poena - 61:63. Lomaš pogađa još jednu trojku za Letoniju - 61:66.

23. minut - Sjajna akcija Teodosić - Smailagić, izjednačenje - 58:58. Gražulis posle ofanzivnog skoka zaustavlja seriju Srbije - 58:60. Jagodić-Kuridža je precizan sa linije penala - 60:60. Bertans pogađa novu trojku za Letoniju - 60:63.

22. minut - Avramović na asistenciju Teodosića pogađa uza 54:58. Avramović još jednom pogađa za dva poena - 56:58. Njegovih 14 poena.

21. minut - Kuruc otvara treći period dvojkom - 52:58.

Svetislav Pešić, košarka, košarkaši

2. ČETVRTINA

Teodosić je postigao 17 poena za 20 minuta, po 10 su upisali Avramović i Smailagić.

Kod gostiju Lomaš ima 14 poena, Bertans 13, a Zoriks 11. Letonija je šutirala 17 puta za tri, a 13 za dva poena. Pogodila je osam trojki.

20. minut - Bertans je precizan za tri poena, druga njegova trojka - 47:52. Teodosić je na liniji penala, precizan je oba puta - 49:52. Ponovo je Bertans precizan za tri poena - 49:55, i to pod prekršajem. Njegova treća trojka, precizan je i sa linije penala - 49:56. Trojka Teodosića četiri sekunde pre kraja, njegovih 17 poena - 52:56.

19. minut - Beržins je polovičan sa linije penala - 46:47. Jagodić-Kuridža je takođe polovičan na drugoj strani - 47:47.

Pešić je nezadovoljan suđenjem rumunskog arbitra koji svaki kontakt u napadu Letonaca sudi kao faul.

Lomaž je precizan oba puta sa linije penala - 47:49.

18. minut - Gražulis je precizan sa linije penala - 46:46.

17. minut - Još jedna trojka za Srbiju, Avramović je precizan - 46:44. Njegova druga trojka.

16. minut - Trojka Smailagića, njegova druga i deseti poen - 43:44.

15. minut - Serija Letonaca 9:2, Kuruc postiže poene - 35:42. Trojka Avramovića - 38:42. Zoriks dodaje dva poena - 38:44. Avramović je ponovo precizan - 40:44.

14. minut - Teodosić postiže nove poene - 35:40. Njegovih 12 poena.

13. minut - Zoriks uz zvuk sirene postiže svoju drugu trojku - 33:38. Zoriks je još jednom precizan - 33:40.

12. minut - Jagodić-Kuridža pogađa pod faulom na asistenciju Teodosića - 33:33. Čavars prekida post gostiju u drugoj četvrtini - 33:35.

11. minut - Teodosić postiže nove poene i smanjuje rezultat - 30:33. Njegovih deset poena.

1. ČETVRTINA

10. minut - Ristić smanjuje rezultat - 26:31. Teodosić je prethodno asistirao sa svoje polovine. Teodosić je precizan - 28:31. Škele pogađa dve sekunde pre istek četvrtine - 28:33. Letonci su u prvoj četvrtini šutirali 12 od 13.

9. minut - Teodosić je fauliran i imaće dva slobodna bacanja. Precizan je oba puta i Srbija prekida seriju gostiju - 22:28. šest njegovih poena. Ristić je pecizan - 24:28. Lomaš je nepogrešiv - 24:31. Njegova druga trojka i ukupno 12. poen.

8. minut - Pogađa Miloš Teodosić, njegovih četiri poena - 20:21. Lomaš je precizan sa linije penala - 20:23. Lomaš odmah pogađa za tri poena, pošto su Letonci uzeli loptu - 20:26 i prvi tajm-aut za Pešića. Lomaš nastavlja seriju, njegova nova dva poena - 20:28. Njegovih devet poena. Letonija šutra 10 od 10 iz igre.

7. minut - Žoriks pogađa trojku pod faulom, precizan je sa linije penala za 18:19. Letonija ima stopostotan šut do sada. Lomanš je precizan - 18:21.

6. minut - Sjajni Smailagić snažno zakucava u kontri za 16:12. Njegovih sedam poena. Gražulis pogađa za tri poena - 16:15. Teodosić je ušao u igri u odmah poentirao - 18:15.

5. minut - Bertans pogađa pod faulom. Precizan je i Letonija vodi - 11:12. Smailagić je precizan za tri poena - 14:12. Njegovih pet poena.

4. minut - Gražulis ponovo donosi vođstvo Letoniji - 8:9. Trifunović postiže prvu trojku za Srbiju - 11:9. Kompletna petorka Srbije se upisala u listu strelaca.

3. minut - Radanov je precizan - 6:4. Prva trojka na meču, precizan je Dairis Bertans - 6:7. Prvo vođstvo Letonije na meču. Avramović je četvrti igrač Srbije koji se upisao u strelce - 8:7.

2. minut - Smailagić se upisuje u strelce, Srbija vodi 4:2. Rodions Kuruc je izjednačio na 4:4. Košarkaš Partizana je odlično reagovao posle skoka u napadu.

1. minut - Marko Jagodić-Kuridža je prvi strelac na utakmici - 2:0. Grazulis je izjednačio na 2:2.

Reprezentativci Srbije dali su podršku Stevanu Jelovcu, koji je nedavno doživeo moždani udar.

Stevan Jelovac, transparent, košarka, košarkaši

Igrači oba tima su pre meča izašli sa majicama na kojima je pisalo "Stop nasilju nad ženama".

Ne baš sjajna poseta u Pioniru na startu jedne nove priče kada je reprezentacija u pitanju.

Srbija, Letonija

Košarkaši Srbije od 20 časova u hali "Aleksandar Nikolić" dočekuju Letoniju na startu kvalifikacija za Svetsko prvenstvo.

Na klupi nacionalnog tima prvi put od 2002. godine, sedeće Svetislav Pešić. Pešić je uoči ove utakmice istakao sledeće:

- Očekuje nas izazovna utakmica protiv Letonije, koja ima kontinuitet, jer je tokom jula i avgusta igrala kvalifikacije i uigrana je, za razliku od nas koji smo se skupili pre nekoliko dana. To je sve početak jednog novog projekta. Ono što je najvažnije, taj nedostatak uigranosti moraćemo da kompenzujemo velikom željom koju su igrači ovih nekoliko dana pokazali. To je ono što me čini zadovoljnim i optimističnim. Publika nam je veoma važna, naši navijači. Ako baš ne igramo sa najboljim igračima koje imamo, onda hajde da svi zajedno pomognemo njima da budu još bolji i postanu najbolji.

Kapiten "Orlova" Miloš Teodosić se u utorak priključio nacionalnom timu. On je u susret duelu sa Letonijom istakao:

– Ulazimo u kvalifikacioni ciklus koji će trajati gotovo dve godine, a koji zbog sistema takmičenja svaku utakmicu čini veoma važnom. Letonija ume da bude neugodna, sigurno imaju određenu prednost kada je uigranost tima u pitanju, ali sam siguran da ćemo pokazati dobru energiju i igru koja će nas dovesti do željene pobede. Praktično smo na novom početku, nadam se da će i publika to prepoznati i pružiti veliku podršku reprezentaciji u sutrašnjoj utakmici.

Pešić se odlučio za sledećih 12 igrača: Miloš Teodosić, Nikola Jović, Alen Smailagić, Balša Koprivica, Marko Jagodić Kuridža, Jovan Novak, Dušan Ristić, Aleksa Avramović, Aleksa Radanov, Rade Zagorac, Uroš Trifunović i Nemanja Dangubić.

Srbija će tri dana kasnije gostovati Belgiji u Monsu u okviru drugog kola.