SRBIJA I DALJE STREPI ZA MUNDOBASKET: Orlovi prokockali VELIKU prednost, pa izgubili od Grčke

Kvalifikacije za Mundobasket

Košarkaši Srbije nisu iskoristili prvu meč loptu za plasman na Svetsko prvenstvo.

Izabranici Svetislava Pešića poraženi su u Atini od Grčke posle produžetka rezultatom 97:92 (8:15, 22:24, 25:23, 25:18, 17:12).

Srbija ima nekoliko prilika za plasman na Svetsko prvenstvo.

Ukoliko se ostali rezultati ne poklope, onda mora da pobedi Veliku Britaniju u ponedeljak u poslednjem kolu. Ta utakmica se igra od 20 časova u Beogradu.

Međutim, već večeras može da slavi prolaz na Mundobasket ukoliko Velika Britanija slavi nad Belgijom.

Srbija je imala i 13 poena prednosti u Atini, ali je veoma loše odigrala poslednju četvrtinu i produžetak. Jedan od ključnih detalja bila je povreda Stefana Jovića sredinom treće četvrtine, kao i trojka Moraitisa sa svoje polovine uz zvuk sirene za kraj treće četvrtine.

Nikola Milutinov je bio najefikasniji u srpskom timu sa 24 poena. Davidovac je postigao 11, a Ristić 10 poena.

U selekciji Grčke Rogavopulos je postigao 28 poena, a Moraitis 23 poena.

GRČKA - SRBIJA 97:92 (8:15, 22:24, 25:23, 25:18, 15:12)

1. PRODUŽETAK

45. minut - Faul za Grke 6.7 sekundi pre kraja pri rezultatu 93:92. Gleda se da li je bio nameran faul. Dosuđen je upravo nameran faul, a Moraitis sa penala diže prednost na 95:92.

Rogavopulos je fauliran. Pogodio je za 97:92.

45. minut - Jaramaz odlično prolazi - 89:87. Hacidakis pogađa - 91:87 na 35 sekundi pre kraja.

Jaramaz je fauliran na 21.8 sekundi pre kraja. Pogodio je oba - 91:89. Kalaicakis pogađa za 93:89. Davidovac pogađa trojku - 93:92. Do kraja je 9 sekundi.

44. minut - Rogavopulos je ponovo precizan za tri - 86:83. Milutinov zakucava, njegova 24 poena - 86:85. I ponovo Rogavopulos za tri, njegove tri vezane trojke - 89:85.

43. minut - Rogavopulos pogađa trojku - 83:81. Davidovac je fauliran. Siguran je oba puta, njegovih osam poena - 83:83.

41. minut - Milutinov je fauliran, imaće 2 slobodna bacanja na startu prvog produžetka. Pogodio je samo prvo - 80:81.

4. ČETVRTINA

40. minut - Milutinov postiže svoj 21. poen - 78:80. Do kraja 41.3 sekund. Milutinov je dve desetinke pre isteka napada uputio šut. Moraitis donosi izjednačenje - 80:80.

Srbija je imala 19 sekundi za poslednji napad, ali šut Jaramaza nije završio tamo gde smo očekivali. Igraće se produžetak.

39. minut - Davidovac postiže trojku - 75:78. Moraitis vraća trojku - 78:78. Moraitis i Milutinov imaju po 19 poena u svojim ekipama.

38. minut - Milutinov zakucava posle sjajnog pasa Jaramaza - 73:75. Rogalopulos donosi izjednačenje - 75:75.

37. minut - Jaramaz pogađa trojku - 71:71. Rogalopulos ponovo za dva precizan - 73:71. Milutinov za novo izjednačenje - 73:73.

37. minut - Moraitis pogađa - 71:68. Tajm-aut za Pešića. Srbija je stala posle izlaska Stefana Jovića zbog povrede.

36. minut - Kugas pogađa oba bacanja, Grčka prvi put vodi posle sredine prve četvrtine - 69:68.

35. minut - Davidovac je fauliran, pogađa jedno od dva bacanja - 65:68. Kugas smanjuje sa penala - 67:68.

34. minut - Ristić prekida nalet Grka - 63:67. Godikas smanjuje sa linije penala - 65:67. Obe ekipe si izašle iz bonusa.

33. minut - Kugas dodatno smanjuje rezultat - 61:65. Pešiž traži tajm-aut. Neverovatno, nova izgubljena lopta i Rokvolopus postiže svoj 13. poen - 63:65.

32. minut - Rokvopolus smanjuje sa linije penala - 59:65.

31. minut Grci smanjuju poenima Rokvopulosa sa penala - 57:62. Jeremić pogađa trojku pod faulom - 57:65. Nije pogodio dodatno bacanje.

3. ČETVRTINA

30. minut - Milutinov nastavlja košgeterski niz - 48:60. Godikas smanjuje na 50:60. Sigurni poeni Ristića - 50:62. Guraitis smanjuje na 52:62. Neverovatno, Moraitis postiže trojku iz svoje polovine uz zvuk sirene - 55:62.

29. minut - Dangubić ponovo postiže poene, njegovih šest poena - 46:58. Godikas smanjuje na 48:58.

28. minut - Dangubić postiže svoj četvrti poen - 46:56.

27. minut - Grci smanjuju poenima Moraitisa sa penala - 43:53. Milutinov postiže svoj 13. poen - 43:54. Rogavopulos smanjuje trojkom - 46:54.

26. minut - Jagodić-Kuridža postiže svoj sedmi poen - 38:50. Muratos postiže svoju prvu trojku - 41:50. Jeremić vraća trojku - 41:53.

25. minut - Milutinov još jednom - 35:48. Tajm-aut za Grčku. Kalaicakis pogađa svoju drugu trojku - 38:48.

24. minut - Lepa asistencija Milutinova i prvi poeni Davidovca na meču - 35:46.

23. minut - Milutinov je precizan sa linije penala za 33:44. Iskusni centar je prvi dvocifreni košarkaš Srbije, ima deset poena za sada. Kalaicakis smanjuje - 35:44.

21. minut - Jagodi-Kuridža trojkom otvara drugo poluvreme - 30:42. Ovo je najveća prednost Srbije. Tolopulos vraća trojku - 33:42.

2. ČETVRTINA

20. minut - Još jedna sjajna akcija Jovića i zakucavanje Milutinova - 28:36. Moraitis smanjuje svojim sedmim poenom - 30:36. Simanić pogađa svoju drugu trojku - 30:39. Najveća prednost Srbije na poluvremenu.

19. minut - Jović postiže svoj peti poen - 30:34.

18. minut .- Kuzeloglu smanjuje sa linije penala - 26:30. Lepa akcija Srbije i zakucavanje Milutinova na asistenciju Jovića - 28:32. Caduris smanjuje na 30:32.

17. minut - Moraitis pogađa trojku - 25:30.

16. minut - Sjajno je Aleksa Radanov odigrao odbranu, a potom u solo akciji pogodio za svoj sedmi poen - 22:30.

15. minut - Radanov sa linije slobodnih bacanja diže prednost Srbije na 20:25. Simanić postiže drugu trojku za Srbiju - 20:28. Muratos vraća dvojkom - 22:28.

14. minut - Kugas dodatno smanjuje rezultat, veoma agresivni Grci oduzeli su još jednu loptu - 20:21. Ristić prekida nalet Grka svojim šestim poenom - 20:23.

13. minut - Rogavopulos pogađa za tri - 16:21. Brza kontra domaće selekcije, Moraitis smanjuje na 18:21, a Pešiš zove tajm-aut.

12. minut - Muratos smanjuje na 12:17. Radanov posle solo prodora povećava na 12:19. Rogalopulos je polovičan sa penala - 13:19. Ristić postiže svoj četvrti poen - 13:21. Tajm-aut za Grčku.

11. minut - Hacidakis pogađa za dva. Prva dvojka Grčke u meču - 10:15. Ristić postiže prve poene - 10:17.

Neverovatno mali broj poena u prvoj četvrtini, veliki broj promašaja iz zicer pozicija, a Srbija je promašila čak šest slobodnih bacanja. Grčka je šutirala 3 od 17 u prvih 10 minuta.

1. ČETVRTINA

10. minut - Sjajna rola Milutinova za njegov četvrti poen - 8:15.

8. minut - Dangubić se upisao u listu strelaca - 6:13. Rogavopulos smanjuje sa linije bacanja - 8:13.

7. minut - Jeremić postiže prvu trojku za Srbiju - 6:11.

6. minut - Flionis pogađa novu trojku za Grčku - 6:3. Jović posle prodora postiže dva poena pod faulom. Pogodio je i dodatno bacanje - 6:6. Sjajna kontra Srbije, Jagodić-Kuridža pogađa na pas Jovića - 6:8.

5. minut - Kalaicakis postiže trojku, bio je to prvi koš iz igre na utakmici posle više od četiri minuta igre - 3:1. Milutinov postiže prve poene iz igre za Srbiju - 3:3.

2. minut - Prve poene na nemču beleži Aleksa Radanov, i to sa linije slobodnih bacanja - 0:1.

GRČKA - SRBIJA

Ano Liosija hala, Atina

Sudije: Konde (Španija), Kastiljo (Španija), Markes (Portugal)

GRČKA: Rokavopulos, Papas, Flionis, Kalaicakis, Muratos, Moraitis, Kuzeloglu, Gontikas, Kalmpuris, Toliopulos, Kugas, Hacidakis. Selektor: Dimitris Itudis / Sotiris Manulopulos

SRBIJA: Dangubić, Davidovac, Milutinov, Radanov, Ristić, Jagodić-Kuridža, Jović, Jaramaz, Simanić, Jeremić, Beslać, Uskoković. Selektor: Svetislav Pešić

Košarkaška reprezentacija Srbije od 18 časova gostuje Grčkoj u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo.

Utakmica u Atini je prva od dve meč lopte koje "Orlovi" imaju. Ukoliko ne iskoriste prvu, imaće priliku u ponedeljak protiv Velike Britanije u Beogradu.

- Sada razmišljamo samo o tome kako da izvučemo maksimum i pokažemo dobru energiju. Da li će to biti dovoljno za pobedu, videćemo. Čeka nas utakmica protiv konkurentnog rivala, motivisanog tima, duže vremena igraju zajedno. To su izvanredni igrači, nije to kvalitet Evrolige ili NBA, ali igraju s dodatnom motivacijom i agresivnošću. Želimo da pobedimo, ali neće sve zavisiti samo od nas već i od Grčke, koja će igrati motivisano. Svi žele da pobede Srbiju - rekao je selektor Pešić.

Grci su već obezbedili put na Mundobasket, ali to ne znači da će se predati unapred. Selektor Dimitris Itudis sastavio je tim bez velikih zvezda jer i on ima problem s poklapanjem termina kvalifikacija i evroligaških mečeva.

U prvoj utakmici ova dva rivala Srbija je u beogradskoj Areni slavila rezultatom 100:94.