ISPRAVKA Ne postoje jasni dokazi da je kombinacija hidroksiklorokina i azitromicina zaista lek za COVID-19
Foto: AP / Claudio Furlan

testiranja

ISPRAVKA Ne postoje jasni dokazi da je kombinacija hidroksiklorokina i azitromicina zaista lek za COVID-19

Društvo -

Iako su kineski i francuski lekari tvrdili da je kombinacija hidroksihlorohina i azitromicina efikasna u borbi protiv koronavirusa, istraživanje je pokazalo da je francuska studija pružila vrlo malo korisnih informacija o tome i da takve tvrdnje predstavljaju dezinformaciju.

U članku koji je preneo i naš portal navodi se:

"Vest svetskih stručnjaka da kombinacija lekova hidroksihlorohina, kojim se leče oboleli od malarije, i antibiotika azitromicina, indikovanog za infekcije disajnih puteva, mekih tkiva i drugo, može u 100 odsto slučajeva da izleči inficirane koronavirusom odjeknula je kao bomba u Srbiji, ali i na celoj planeti.

Čak toliko da je predsednik Amerike Donald Tramp odlučio da praktično odmah stavi na raspolaganje pacijentima prvi pomenuti lek, koji je, kako je objavljeno, efikasan u 70 odsto slučajeva, a „koji je pokazao prve, veoma obećavajuće rezultate.

U Srbiji je to izazvalo pažnju onog časa kad je naš ugledni profesor dr Miodrag Stojković, genetičar koji trenutno radi na Harvardu, objavio na svom Tviter nalogu:

- Posle kineskih, i naučnici iz Francuske tvrde da lek protiv malarije hydroxychloroquine (hidroksihlorohin) kod 70 odsto pacijenata obolelih od kovida-19 dovodi do izlečenja - posle šest dana terapije. Kod pacijenata koji su dodatno tretirani antibiotikom azithromycinom (azitromicin) uspešnost je 100 odsto“, napisao je Stojković".

Tvrdnje o efikasnosti hidroksiklorokina, te stopi izlečenja od 100 odsto kad je kombinovan sa azitromicinom, koje su portali preuzeli iz tvita Miodraga Stojkovića bez informacije da se radi o studiji čiji rezultati tek treba da se potvrde, predstavljaju dezinformaciju.

Iako je predsednik SAD Donald Tramp nahvalio efikasnost hidroksiklorokina protiv COVID-19 na pres konferenciji 19. marta i rekao da je američka uprava za hranu i lekove, FDA, odobrila upotrebu tog leka u liječenju bolesti izazvane virusom SARS-CoV-2, ta tvrdnja je brzo demantovana u američkim medijima. (FDA je ipak posle sedam dana odobrila lek za tu upotrebu eksperimentalno, u slučajevima kada “kliničko ispitivanje nije dostupno ili lako izvodivo”, što trenutno važi za lečenje SARS-CoV-2 infekcije hidroksiklorokinom.)

Trampove tvrdnje opovrgao je i doktor Entoni Fauči iz američkog Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti. “Ne. Odgovor je… ne. Informacija (o francuskoj studiji) na koju se konkretno pozivate je neformalna. To nije sprovedeno u kontrolisanom kliničkom ispitivanju, tako da se ne može dati nikakva konačna izjava o tome.”

Ne postoje konkretni dokazi da jekombinacija hidroksihlorohina i azitromicina efikasna u borbi protiv koronavirusa.

Ostatak originalnog teksta koji je objavljen na portalu Kurir prenosimo u celosti:

Temeljno ispitivanje

Prof. dr Žarko Ranković, čuveni srpski infektolog i glavni koordinator za sprovođenje mera u borbi protiv koronavirusa u Nišu, kaže za Kurir da naši infektolozi i stručnjaci prate sve objave svetskih kolega, te da im i ove kineskih i francuskih kolege nisu nepoznate.

- Ipak, u Srbiji još nema zvaničnih preporuka za primenu bilo kojih kombinacija lekova. Prvo su kineski naučnici jednoj grupi obolelih dali lek „tamiflu“, koji se koristi za lečenje virusnih infekcija kao što je grip, drugoj grupi interferon, a trećoj lekove koji se daju inficiranim HIV. Čitao sam sve dosadašnje preporuke stranih kolega - kaže on za Kurir i dodaje da bi „bio najsrećniji na zemaljskoj kugli da se nađe tačna kombinacija lekova koja bi u potpunosti lečila inficirane koronom“.

Sa druge strane, planetarnom ushićenju da je kombinacija antimalarika i antibiotika efikasna u lečenju kovida-19 ručnu je povukla američka Agencija za hranu i lekove (FDA), ključna ustanova koja na tom kontinentnu odobrava korišćenje lekova i daje preporuke, saopštivši da će stručnjaci FDA temeljno ispitati hidroksihlorohin i dati svoj sud.

Za šta se koristi azitromicin PROTIV UPALE SINUSA, GRLA, BRONHITISA

Antibiotik azitromicin, kako se navodi u uputstvu o korišćenju, upotrebljava se za lečenje upala grla, krajnika, sinusa, srednjeg uha, akutnog pogoršanja hroničnog bronhitisa, upale pluća, dakle brojnih respiratornih tegoba.

Isti lek se koristi i kada su u pitanu infekcije kože i mekih tkiva, a i za lečenje polno prenosivih bolesti.

(Kurir.rs / Radmila Briza / Foto:AP / Claudio Furlan)

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track