MOST NA ADI BEZ KONTROLE Jutjuberi se popeli i snimali, stručnjaci za bezbednost opominju: Neki TERORISTA JE MOGAO DA POBIJE LJUDE
Ovo je opomena da neko usred bela dana može da postavi eksploziv i napravi barikadu, a da policija zakasni s reakcijom, kaže Gordana Mišev, stručnjak za bezbednost
Dvojica mladića, od kojih je jedan jutjuber s nadimkom Kresoje, popeli su se na vrh Mosta na Adi. Tamo su se snimali, pravili selfije, i sve to u sredu okačili na društvene mreže.
Sve to je pokrenulo niz pitanja i reakcija. U prvi mah bilo je komentara da je to strašno gledati, da su mogli pasti i poginuti... Da, tačno! I o tome se posebno može pričati.
Ali mi ćemo se osvrnuti na jednu drugu opasnost na koju su nam ti momci svojim krajnje nepromišljenim gestom ukazali - onako kako su se oni popeli na pilon i uvukli u njega a da ih pritom niko nije zaustavio, to je mogao da uradi i neki terorista sa eksplozivom!
Pitanje je kako se obezbeđuju važna i frekventna mesta. Prof. dr Zoran Dragišić, stručnjak za bezbednost, za Kurir kaže da su mostovi objekti kritične infrastrukture i da bi morali da budu posebno zaštićeni.
- Ono što su momci uradili je opomena da moramo više brinuti o mostovima. Oni nisu imali lošu nameru, ali neko je mogao da je ima. Tako je mogao neopaženo da se popne i neki terorista, da pobije ljude, sruši most... Nadležni bi sada trebalo da preduzmu odgovarajuće mere.
Dragišić naglašava da Srbija ima propisan Zakon o kritičnim infrastrukturama, koji obavezuje organizaciju kojoj pripada neka kritična infrastruktura da je i obezbedi.
Inače, zaštita kritične infrastrukture predstavlja skup aktivnosti i mera koje osiguravaju njeno funkcionisanje u slučaju ometanja ili uništenja, odnosno zaštitu u slučaju pretnji i sprečavanje nastanka posledice ometanja ili uništenja. Pod kritičnom infrastrukturom smatraju se sistemi, mreže i objekti čiji prekid funkcionisanja ili prekid isporuke robe može da ima ozbiljne posledice po nacionalnu bezbednost, zdravlje i život ljudi, imovinu, životnu sredinu, bezbednost građana, ekonomsku stabilnost...
Naravno, tu spadaju i mostovi.
Gordana Mišev, stručnjak za bezbednost, za Kurir kaže da naše mostove ne čuvaju policijske patrole, već je sve obezbeđeno video-kamerama.
- Svaka neobična aktivnost se prati, ali, nažalost, uglavnom kad se nešto desi, kao što je to bilo u slučaju "kantrimen", kad je jedna osoba izgubila život. Postoje naselja s pojačanim vandalizmom na mostu (oštećenje mosta, lomljenje, crtanje). Međutim, u određenim slučajevima postoje opasnosti od mogućih terorističkih aktivnosti, kao na primer most u Kosovskoj Mitrovici, koji je uvek pod kontrolom policije. Aktivnosti terorista su inače uobičajene za mesta s velikom frekvencijom pešaka - metro, aerodrom, železnica, bioskop, a mostove ne napadaju - kaže ona i dodaje da je ponašanje mladića na mostu svakako upozorenje šta sve može da se desi.
- Ovo je opomena da neko usred bela dana može da postavi eksploziv i napravi barikadu, a da policija zakasni s reakcijom.
(Kurir.rs/Suzana Trajković)
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova