"Ovaj period lebdi nad ostalima u kalendaru" Sveštenik Branislav Kedžić detaljno o dubini posta: To je naša škola da promenimo pogled na svet
Juče je počeo Veliki ili Vaskršnji post, najduži i najstroži post u pravoslavnoj tradiciji, koji vernici dočekuju kao pripremu za najveći hrišćanski praznik – Vaskrs.
Vaskršnji post traje 48 dana, a svaka sedmica ima svoje ime i pravila. Pojedini vernici su zbunjeni, ali danas rešavamo nedoumice.
Detaljnije o samom postu za "Puls Srbije" pričao je sveštenik Branislav Kedžić, profesor Bogoslovije Svetog Save.
- Ovaj post koji prethodi najvećem prazniku takođe ima pripremne nedelje kada polako ulazimo u post duhovno i telesno sa temama koje možemo čuti u crkvenoj himnografiji i čitanjima. Ovaj period jeste onaj koji lebdi nad ostalim periodima u toku godine, pa se izdvaja od svih ostalih. Kada kažemo post, onda podrazumevamo odvajanje od određene hrane koje je životinjskog porekla i obično uvek govorimo o telesnom postu. Čujemo i da bi trebalo da se odreknemo i određenih grehova kako bismo se duhovno i telesno preobratili. To su vidljive strane posta, a tu postoji i dubina samog posta.
- Tokom posta, oni koji dolaze u crkvu znaju da ljudi tada vrše određene poklone koji se nazivaju metanije, a naš post bi trebalo da bude naša škola pokajanja gde učimo da promenimo pogled na svet, da se prisetimo svih grešaka koje činimo kao bića koja su stvorena i znamo da je prvi čovek Adam zgrešio i od tada vučemo tu osudu ili greh naše prirode.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
SVEŠTENIK OTKRIVA DA LI JE GREH AKO SMO DANAS PRIPREMILI MRSNU TRPEZU: