Slušaj vest

Slatkasti ukusi, topla para sa mirisom voća, ali i nikotin - i sve to u pakovanju nalik olovkama. Elektronske cigarete probao je svaki peti osnovac u Srbiji i čak trećina učenika prvih razreda srednjih škola. Pre mesec dana u bolnicu je sa lošom krvnom slikom i nizom drugih komplikacija primljena trinaestogodišnjakinja, usled prekomernog konzumiranja popularnih elektronskih cigareta. Šta se tačno u njima nalazi i kakav uticaj na zdravlje mogu da imaju?

Zakon kaže da je zabranjena prodaja elektronskih cigareta, vejpova, pafova, nikotinskih vrećica svim maloletnim osobama. Tako je u teoriji, ali praksa pokazuje da dospevaju u ruke maloletnika.

cigarete-elektronske-elektronske-cigarete-dobro.jpg
Foto: Profimedi

Ponuda ukusa je šarenolika - jagoda, kokos, vanila… Sve imaju i nikotin, ali i supstance koje mogu biti kancerogene. A kada su se pojavile, predstavljene su kao zdravije i pomoć pri odvikavanju od pušenja. Ono što se prećutalo - veoma su štetne po zdravlje.

Oštećuje mozak i pluća

- Koncentracija nikotina ide čak i preko 50 miligrama i u tih 10.000 udaha, oni unesu u svoje telo kao da su kutiju i po cigareta popušili - kaže član Nacionalne komisije za kontrolu duvana u penziji dr Ika Pešić.

Vejp ne samo što utiče štetno na mozak, što utiče na koncentraciju, pamćenje, raspoloženje, on ima negativan uticaj i na pluća - navodi specijalista Interne medicine, subspecijalista kardiologije dr Ivana Petrović.

- Imaju recimo astmu, imaju pogoršanja koja su mimo naše terapije i onda otkrivanjem navika smo shvatili da se radi o uticaju elektronskih cigara, na pogoršanje njihove osnovne bolesti - ističe pulmolog Dečje klinike u Tiršovoj dr Snežana Rsovac.

I pored upozorenja, tinejdžerima su u rukama stalno - u kafiću, prevozu, čak i na času, jer biraju mirise koji ne liče na duvan pa se ne primete lako.

- Finansijski nije to toliko više skupo, oni neće da troše novac na užine, oni skupe te pare pa kupe vejpove. Ključni problemi su u jednom vrlo sofisticiranom pritisku marketinga duvanske industrije - objašnjava dr Ika Pešić.

Kazna za prodaju vejpa maloletnicima

A pritisak je pretprošle godine izvršen i na Zakon o duvanu. Njegovom izmenom, elektronske cigararete se više ne posmatraju kao bezbednija alternativa duvanu, već kao srodan proizvod. Da je sve po slovu zakona, i prodavci s početka priloga morali bi da plate kaznu od 50.000 dinara jer su maloletniku prodali vejp, a ne bi smeli.

- Mi imamo inspekciju ministarstva zdravlja, inspekciju turizma, policijsku, prosvetnu - sve te inspekcije bi trebalo zajedno da se udruže i kontrolišu nadziranje sprovođenja tog zakona koji zabranjuje prodaju maloletnim licima - navodi član Nacionalne komisije za kontrolu duvana u penziji dr Ika Pešić.

Stručnjaci uz rigorozne kontrole preporučuju manji broj prodajnih mesta, edukaciju mladih i kontrolu proizvođača. Da ne bi stvarale nove generacije nikotinskih zavisnika, mnoge zemlje su potpuno zabranile elektronske cigarete, poput Australije, Norveške i Francuske.

Kurir.rs/ RTS

"KADA IM KAŽEM, DERU SE ŠTA HOĆEŠ BABETINO!" Kamere Kurira otkrivaju: Građani OGORČENI zbog korišćenja vejpova u gradskom prevozu Izvor: Kurir televizija