FOTO DAN RS Vučić: Srpsku niko neće moći da ukine! Dodik: Branićemo je svim sredstvima!
Foto: Twitter Printscreen

Svečana akademija u Banjaluci povodom 9. januara

FOTO DAN RS Vučić: Srpsku niko neće moći da ukine! Dodik: Branićemo je svim sredstvima!

Politika -
BANJALUKA - Premijer Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Banjaluci sa predsednikom Republike Srpske (RS) Miloradom Dodikom, a zatim je prisustvovao svečanoj akademiji povodom obeležavanja 9. januara, Dana Republike Srpske.
1 / 9 Foto: Tanjug

Sastanku su prisustvovali i patrijarh srpski Irinej, predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković i predsednik Narodne skupštine RS Nedeljko Čubrilović. Posle tih razgovora svi su se uputili u halu "Borik", gde se održava svečana akademija.

13.10 - U toku je svečana akademija. Gostima se prvi obratio Vučić. On je svoje obraćanje na akademiji završio rečima Srećan vam Dan Republike Srpske i Živela Srpska, uz želje građanima za bolju budućnost.

Vučić: Ljubav prema Srpskoj ne znači mržžnju prema BiH

Republiku Srpsku niko neće moći da ukine dekretom, jer dekretom nije ni stvorena, poručio je danas u Banjaluci premijer Srbije Aleksandar Vučić, ali je naglasio da ljubav Srbije prema Srpskoj ne znači mržnju prema BiH. "Srbija je uvek tu, sa vama", poručio je premijer Vučić na proslavi Dana Republike Srpske, i podsetio da je i Dejtonskim sporazumom propisano da Srbija štiti Srpsku. Vučić je, u obraćanju na svečanoj akademiji istakao da je u Banjaluku doputovao zajedno sa brojnim ministrima svoje vlade, kako bi ukazao poštovanje i iskrenu podršku građanima RS i Srpskoj. „Ponosimo se taman onoliko koliko se ponose svi građani Srbije. Pravo da volimo svoj narod niko nije, niti će moći bilo kada da nam zabrani. Baš kao što političari u Srbiji I RS neće moći i neće smeti da podižu barijere, da nas dele, svađaju", podvukao je Vučić. „Kada pomislite da ste usamljeni, građani RS, znajte da niste. Srbija je uvek tu, a njena obaveza je, ljudski i pravno, da štiti RS, kako je Dejton propisao", poručio je Vučić. On je naglasio da niko neće moći da ukine RS bilo kakvim dekretima, jer nije ni stvarana dekretima. "Stvorio ju je narod", rekao je predsednik vlade Srbije. On je istakao da je na Srbiji i da čuva i bude garant integriteta Bosne i Hercegovine, što čini i što će činiti u budućnosti.

"Ljubav Srbije prema Republici Srpskoj ne znači mržnju prema Bosni i Hercegovini", poručio je premijer i naveo da ta ljubav, naprotiv, podrazumeva i izgradnju mostova prema BiH kako bi se razmenio kapital, ljudi, kako bi svi živeli bolje i zajedno opstali. Vučić je rekao da su Srbi, Bošnjaci i Hrvati u Srbiji i BiH sudbinski vezani, da su živeli zajedno vekovima unazad i da ćemo živeti zajedno u vekovima koji dolaze. "Isplate li nam se svađe i sukobi, ko je više izgubio, u sukobima tokom Prvog i Drugog svetskog rata i devedesetih izgubili smo svi", rekao je Vučić. On je naveo da postoje i dalje usijane glave koje misle da je pogled u budućnost pogled u komšiju preko optičkog nišana nekog od savremenih oružja. "Mi zato kažemo danas, dosta je bilo i tuđih i naših srpskih grobova, hcohemo da gradimo fabrike, a komišije i ljude koji drugačije veruju moramo da poštujemo i da delimo dobro i zlo", rekao je Vučić. Premijer Srbije je rekao da na Balkanu nema malih i velikih i da zato ne treba da se prebrojavamo, jer ćemo tek tada videti koliko smo i jedni i drugi i treći mali, a da sukobima u ratovima nećemo postati veći. Navodeći da se svet menja brzinom koja teško može da se prati, Vučić je rekao da je jasno da veliki više neće pobeđivati male, već brzi spore, i da zato budućnost svih na Balkanu zavisi od toga koliko ćemo biti brzi u napretku i hvatanju koraka sa svima u svetu.

"Šta treba da nam bude važno, u šta treba da uložimo pamet i neregiju, u novu mržnju za nove svađe i podele ili novo znanje, radne navike, tehnologiju, bez obzira na to kako se zovemo ili u koga verujemo", rekao je Vučić. "Od čega treba da krenemo da bi ovaj prostor prestao da bude zemlja straha i mržnje", upitao je Vučić i naveo da su nam potrebni važni odgovori koji će rešiti najveću srpsku dilemu - opstajemo ili nestajemo. Navodeći da i Srbija i RS u pojedinim sferama zaostaju za svetom, između ostalog i po broju obrazovanih građana, Vučić je rekao da to treba da se popravlja i da za to upravo treba da se borimo jer je to ono što nas uništava - a ne belosvetske zavere. "Nama emocije na ovim prostorima više nisu potrebne, nego mir razvoj sradnja učenje, napredak, potrebni su nam Pupini, Tesle, Andrići, Selimovići, oni koji će nas voditi napred a ne nazad", rekao je Vučić. On je naglasio da Srbija neće da dozvoli da RS bude usamljena, kao što neće da dozvoli da bilo ko na Balkanu bude usamljen. Vučić je poželeo građanima RS srećan Dan RS i srećnu, uspešnu i bogati zajedničku budućnost.

Dodik: Branićemo Srpsku

13.30 - Govori Milorad Dodik, predsednik RS, koji je na svečanoj akademiji podsetio kako je nastala i kako traje RS. On je rekao da je to potreba tamošnjeg naroda da živi u slobodi onako kako želi. On je rekao da Srpsku niko neće demontirati, da Banjaluka ne pristaje na promenu Dejtona i Ustava BiH i da put ka EU nije jedini kojom Srpska treba da ide. Dodik je, povodom osporava nja prava Srpske na obeležavanje Dana RS 9. januara rekao da RS nije ni osnovana sudskim sporom.

"Neka ne pokušavaju da demontiraju RS u sudskom postupku. U miru smo proglasili RS, nažalost krvlju branili u ratu, u kojem smo imali mnogo žrtava, a branićemo je svim raspoloživim sredstvima", istakao je predsednik RS na Svečanoj akademiji u Banjaluci. On je naglasio da je misija državnih funkcionera RS da štite prava svojih građana, a jedno je i pravo da da imaju Srpsku. Dodik je ukazao da su poslanici 9. januara 1992. iskoristili svoje neotuđivo pravo da proglase RS, da Srbi u BiH imaju pravo da jačaju autonomiju RS, pravo na samoopredeljenje, koje je, kako je podvukao, zagarantovano najvišim dokumentima UN. „

Naša politika nije politika negacije, mržnje, niti negacije BiH, niti mržnja prema BiH, ali ono što prihvatamo je ustavna BiH predviđena Dejtonom, nikakva premeštena, koju neko projektuje i želi“, naglasio je on. Prema njegovim rečima, BiH je, kako je predvideo Dejtonski sporazum, jedina moguća mera zajedničkog života na ovim prostorima. Priča o dejtonskom ustavu kao prelazno rešenje, kao i nefunkcionalnosti BiH ima za cilj da se premesti odlučivanje u Sarajevo. „Nismo spremni da menjamo Ustav BiH i ne želimo da damo tome legitimitet, već treba sprovesti Ustav kako je napisan. RS, prema Dodiku, i dalje ostaje privržena ideji evropskih integracija, ali neće žrtvovati svoja ovlašćenja ni za šta, pa ni za „primaljivi pokretni cilj“ što je EU.

"Ukoliko naše evropsko putovanje bude uvažavalo realno stanje ustava BiH, RS će uvek biti zahvalna i neće biti prepreka na putu BiH ka EU“, kazao je Dodik i istakao da će građani odlučivati o svim integracijama, pa i članstvu u NATO. Narod, kako je podvukao Dodik, zna da li hoće tamo gde Srbije nema, da li hoće granice na Drini.

On je rekao da ne misli da je put ka EU jedini kojim Srpska treba da ide, dodajući da se svet menja i da se otvaraju nove mogućnosti saradnje, uključujući saradnju s Kinom i Rusijom. Beograd je, istakao je, bio i ostao svetionik svim Srbima ma gde živeli, pa tako i Srbima u RS. „Ne postoje specijalnije veze od onih koje imamo sa Srbijom. One su pravno uređene i u okviru Ustava BiH i Dejtonskog sporazima. RS slavi i voli Srbiju, posebno uvažava njenog predsednika, premijera, predsednicu Skupštine“, kazao je on zahvalivši se predstavnicima Srbije na učešću u proslavi Dana RS.

13.40 - Skupu se obraća književnik Matija Bećković. On je ocenio da su se borba za opstanak i identitet otopile s borbom za evropske vrednosti, da sudbina Srba, Srbije i Republike Srpske zavisi samo od nas samih i pozvao sve Srbe da budu složni.

"Ne može nam niko nauditi ako ne naudimo mi sami sebi. Ako budemo složni, nećemo biti mali i slabi, nego veliki i nepobedivi", rekao je Bećković na Svečanoj akademiji u Banja Luci povodom Dana Republike Srpske. Bećković je naveo da onom ko se bori za svoj identitet prete da neće imati od čega da živi i savetuju da tu temu jedno vreme zadrži za sebe.

"Kažu kao da bi bilo pametnije da ne slavimo bar ove godine dok ne prođe kriza, ili da jedno vreme slavimo krijući, kao u slavna vremena i ne oglašavamo na sva zvona ono što se drugih ne tiče i što ne mora da sazna i vidi. Dilema je da slavimo i da budemo gladni ili da budemo siti i da slavimo u dubini duše", naveo je Bećković. On je konstatovao da male zemlje "drže u inkubatorima koje tuđa ruka isključuje i uključuje".

"Sad bi trebalo da budemo poslušni i da se ne čuje da smo živi, a posle ćemo slaviti i krsnu slavu", rekao je on. Bećkovih je rekao da se seća da su ljudi listom ulazili u komunističku partiju da bi se zaposlili i napredovali, pa im niko nije zamerao. "I ako uđemo u EU ne znači da nećemo biti ljudi", poručio je on. Bećković je rekao da se bitka da se Srbi liše budućnosti ne vodi prvi put.

14.35 - Posle nastupa hora, orkestra i kraće priredbe, svečana akademija je završena.

Patrijarh Irinej je na litugriji, koju je služio jutros u sabornom hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci, poručio da je Republika Srpska utemeljena na istini i pravdi Božijoj i da je Bogom blagoslovena i osvećena što joj, kako je rekao, garantuje opstanak. Patrijarah je pored ostalog rekao i da "mnogo škrbuću na RS", ali da je to uzalud jer je utemeljena na istini i pravdi na kostima i krvi svetih mučenika.

Hala "Borik" je u svečanom ruhu, parket je prekriven crvenim tepihom i postavljena su tri video bima. Svečanost je počela intoniranjem himne Republike Srpske, a zatim i Srbije. Premijerka Republike Srpske Željka Cvijanović dočekala je danas na banjalučkom aerodromu delegaciju Vlade Srbije sa premijerom Aleksandrom Vučićem na čelu.

Delegacija Vlade Srbije stigla je danas u Banjaluku na proslavu 9. januara - Dana i krsne slave Republike Srpske - Svetog arhiđakona Stefana.Vučić sa aerodroma ide na sastanak sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i Željko Cvijanović, koji je najavljen za 12 u Palati Republike.

Ustavni sud je u novembru prošle godine doneo odluku kojom je neustavnim proglasio 9. januar kao Dan Republike Srpske, navodeći da je proslava na taj dan diskriminatorska za građane tog bosansko-hercegovačkog entiteta koji nisu Srbi i pravoslavci. U Banjaluci su danas u celom gradu raspoređene jake policijske snage, a grad nadleću policijski helikopteri.

Republika Srpska obeležavai danas 9. januar, Dan Republike i krsnu slavu svetog arhiđakona Stefana, svetom arhijerejskom liturgijom i slavskim obredom u Sabornom hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci, a svečanosti će prisustvovati srpski premijer Aleksandar Vučić i članovi Vlade Srbije.

Nakon toga, predviđena je Svečana akademija u Sportskoj dvorani "Borik", kao i svečani prijem u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske.

U mnogim opštinama širom RS i u Banjaluci već u petak je počelo obeležavanje Dana RS i krsne slave Svetog Stefana. Pod motom "Zavjet slobodi" ovaj dan će prvi biti obeležen i na Palama, a svečana akademija biće održana danas u banjalučkoj dvorani Borik i njoj će.

Ove godine, međutim, Dan Republike Srpske, koji je ustanovjen još 9. januara 1992. obeležava se u atmosferi napetosti između dva entieta BiH, mozda najvećoj od uspostavljanja mira i potpisivanja Dejtonskog sporazuma, ali i uz protivljenje međunarodnih predstavnika u BiH.

Na inicijativu bošnjačkog člana Predsedništva BiH Bakira Izetbegovića, Ustavni sud BiH doneo je odluku o neustavnosti obeležavanja 9. januara kao Dana RS, ali je RS tu odluku odbacila.

Današnje svečanosti počeće Svetom arhijerejskom liturgijom u Sabornom hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci, a služiće je patrijarh Irinej, koji je poručio da RS de fakto postoji legalno i legitimno.

Scenario za svečanu akademiju potpisao je reditelj Emir Kusturica, koji je poručio da RS mora da ima svoj dan.I akademik Matija Bećković govoriće na svečanoj akademiji, a za banjalučki Glas Srpske rekao je da Srpska mora nastaviti da obeležava svoj dan, svoju krsnu slavu Svetog Stefana, koji uvek pada na treći dan Božića.

Odnosi RS i Srbije su zaista dobri, efikasni i lišeni bilo kakvih podela, izjavio je Tanugu predsednik RS Milorad Dodik, uoči obeležavanja Dana RS, kojem će prisustvovati premijer Srbije Aleksandar Vučić i članovi Vlade Srbije.Dodik je istakao da je dolazak srpske Vlade u Banjaluku, na čelu sa njenim premijerom, veoma dobra vest i da je na tome zahvalan.

Prema njegovim rečima RS je "zagledana" u Srbiju, slavi i voli njene praznike i uspehe, i to RS doživljava kao svoj sastavni deo, kao deo svog bića i identiteta. Srpski član Predsedništva BiH Mladen Ivanić kaže da nema dileme da Srpska treba da nastavi da slavi svoj dan, bez obzira na odluku Ustavnog suda. "Srbi će slaviti 9. januar isto kao što građani Federacije BiH slave 1. mart, iako se taj dan nama ne sviđa, ali mi ih ne osporavamo", rekao je Ivanić.

Obeležavanje Dana Republike Srpske biće u bojama srpske trobojke, po gradu su postavljeni bilbordi na kojima piše "Slavimo Republiku", a na ulicama se traži "zastavica više" bilo da je od papira ili od satena. Za cenu se ne pita.

Inače, obeležavanje Dana Republike Srpske u Banjaluci pratiće više od 100 akreditovanih novinara, snimatlja I fotoreportera.

Odluku Ustavnog suda BiH o neustavnosti obeležavanja 9. januara kao Dana Republike Srpske jednoglasno su odbacili predsednik Milorad Dodik, Narodna skupštia tog entiteta i opozicije.Dodik je poručio da datum kada se obeležava Dan RS "ne može ukinuti nijedan sud u BiH, pa ni Ustavni sud, niti bilo kakva voluntaristička volja bilo kojeg pojedinca ili bilo koga u Sarajevu".

"Nemoguće je ukinuti Dan Republike Srpske jer postoji samo jedan dan kada je formirana Srpska, a to je 9. januar", izričit je bio Dodik istakaši da je "Ustavni sud BiH više političko nego pravno telo".

Da Srpska treba da slavi svoj dan uveren je i predsednik Srbije Tomislav Nikolić, a premijer Vučić poručio je da je Srbija garant Dejtonskog sporazuma, ali da i svojom politikom čuva integritet BiH i integritet entiteta Republike Srpske unutar BiH.

S obzirom da će prisustvovati obeležavanju Dana RS, a da su tim povodom učestala poslednjih dana novinarska pitanja Vučić je za Radio Slobodna Evropa izjavio: "Saslušajte to što ću da kažem u Banjaluci, u Republici Srpskoj, i molim vas da posle toga donosite svoj sud".

Republika Srpska, prvobitno nastala kao Srpska Republika BiH, proglašena je 9. januara 1992. godine i predstavljala je politički oblik borbe Srba da sačuvaju identitet, kulturu i nacionalna prava u BiH u osvit razbijanja socijalističke Jugoslavije.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track