Tači kešira Meku 50.000 dolara za lobiranje

Balkan insajt

Tači kešira Meku 50.000 dolara za lobiranje

Politika -
Kosovo toj firmi plaća za "usluge savetovanja u pravnim i zastupničkim pitanjima, kako bi proširilo bilateralne i multilateralne odnose

PRIŠTINA - Vlada Kosova plaća 50.000 dolara mesečno Paton Bogsu (Patton Boggs), firmi za pravne i lobističke usluge, da u Stejt departmentu SAD lobira za Prištinu po mnogim pitanjima, između ostalog i da najveći svetski lanac brze hrane - Makdonalds, otvori svoj prvi restoran na Kosovu.

Kako prenosi sajt Balkan insajt (BalkanInsight), prema izveštaju o aktivnostima Paton Bogsa, Kosovo toj firmi plaća za "usluge savetovanja u pravnim i zastupničkim pitanjima, kako bi proširilo bilateralne i multilateralne odnose".

Od te kompanije, sa sedištem u Vašingtonu, takođe se očekuje da "podstakne investicije i trgovinske mogućnosti za Kosovo, kao i da prikuplja sredstva za programe strane pomoći". Kako je navedeno u dokumentima koje je Paton Bogs prosledio ministartsvu pravde SAD, ta firma je slala imejlove, zvala telefonom i imala sastanke sa zvaničnicima Stejt departmenta o otvaranju restorana Makdonaldsa na Kosovu.

Paton Bogs je naveo u izveštaju o svojim aktivnostima 70 različitih obraćanja američkim zvaničnicima u prvih šest meseci ove godine, od kojih se sedam tiču Makdonaldsa, tri - opštih "poslova" i jedno rafinerije. Na toj listi Makdonalds je jedina firma koja je pomenuta po imenu.

Prištinska redakcija Balkan insajta piše da nije jasno kakav je uticaj Stejt departmenta kada se radi o komercijalnim odlukama američkog lanca brze hrane o tome gde će da otvori svoje restorane.

Ni kosovska vlada ni Makdonalds nisu želeli da komentarišu navode o pregovorima za otvaranja prvog restorana tog lanca brze hrane na Kosovu, koji opslužuje dnevno 68 miliona mušterija u 119 zemalja.

Preostali kontakti Paton Bogsa i vlasti SAD ticali su se uglavnom novih diplomatskih priznanja nezavisnosti Kosova, kao i pridobijanja podrške za agendu vlade iz Prištine o nužnosti poboljšanja bezbednosti u nestabilnom srpskom severnom delu Kosova.

Prema Paton Bogsu, zemlje koje su bile na meti lobiranja za priznanje Kosova su Jamajka, Meksiko, Libija i Tunis, od kojih nijedna do sada nije uspostavila diplomatske veze sa Prištinom, a ta firma je, takođe, "kontaktirala zvaničnike Kongresa u vezi sa političkom i bezbednosnom situacijom na severu Kosova, zalažući se za dalju podršku SAD i NATO".

Paton Bogs, takođe, zastupa pun suverenitet kosovske vlade i nad oblastima u kojima žive Srbi na severu zemlje, a kod američke administracije je lobirao i u vezi sa mogućnostima za američke investicije u Kosovo. Oko saradnje Kosova i Paton Bogsa od samog početka, međutim, bilo je kontroverzi.

Priština je ponovo počela da koristi usluge Paton Bogsa prošlog avgusta, pošto je bila primorana da otkaže identični ugovor sa tom firmom godinu dana pre, zbog toga što on nije bio u skladu sa zakonom o javnim nabavkama. Prvi ugovor između dve strane potpisan je u septembru 2010. kada je kosovska vlada izglasala da zaposli Paton Bogs za 50.000 mesečno, ali su vlasti bile primorane u novembru iste godine da odustanu od te odluke, pošto je

Balkanska istraživačka regionalna mreža (BIRN) oktrila da je njome prekršen kosovski zakon o javnim nabavkama. Zakon je prekršen jer je vlada iz Prištine prosto izabrala Paton Bogs, bez raspisivanja tendera i ravnopravne utakmice, a takođe nije obrazložila Agenciji za javne nabavke tu odluku. Vlada je kasnije objavila da je poništila ugovor sa firmom iz Vašingtona, ali je opovrgla da je prekršila zakon.

Ministarstvo spoljnih poslova je potom navelo da je potpisalo novi ugovor bez tendera, ali uz koordinaciju sa Agencijom za javne nabavke, zahtevajući da ostane tajan. Nedugo posle potpisivanja prvog ugovora, kosovski premijer Hašim Tači sastao se u SAD sa savetnikom Paton Bogsa za inostrana pitanja Frenkom Viznerom.

Vizner je stari poznanik Kosova. U vreme bivše američke državne sekretarke Kondolize Rajs, u administraciji predsednika DŽordža Buša, on je 2005. bio specijalni predstavnik za razgovore o statusu Kosova, a odigrao je ključnu ulogu u pregovorima o kosovskoj nezavisnosti. U martu ove godine, Tačijeva vlada je, međutim, potpisala drugi ugovor za manje od godinu dana sa takođe lobističkom firmom iz Vašingtona.

Prema sporazumu, koji je objavio američki sekretarijat pravde, radi se o Podesta grupi, koja je za takođe 50.000 dolara mesečno unajmljena da "istražuje i analizira pitanja koja se tiču Kosova".

Šef Podesta grupe je Toni Podesta, brat Džona Podeste, koji je bio šef kabineta bivšeg predsednika Bila Klintona u vreme kosovskog konflikta. Džon Podesta trenutno predsedava institutom - Centar za američki progres.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track