ČAK 130 POSLANIKA ZA POLA GODINE NIJE REKLO NI REČ: Ćute, a primaju prosečnu platu od 150.000 dinara
Poslanici Skupštine Srbije nastavili su juče raspravu u okviru vanredne sednice parlamenta sa 60 tačaka, koja je počela još prošle nedelje, a ponovo je bilo najviše polemika između predstavnika vlasti i opozicije o litijumu, te malim hidroelektranama. I dok pojedini parlamentarci koriste svaku priliku da se jave za reč i govore često i mimo dnevnog reda, čak više od polovine narodnih tribuna, koje građani Srbije poprilično dobro plaćaju - prosečno čak oko 150.000 dinara mesečno, za šest meseci rada nije apsolutno ni progovorilo!
To pokazuju podaci koje je objavio Otvoreni parlament, koji prati aktivnosti (bolje rečeno neaktivnosti) Skupštine i narodnih poslanika.
Prema dosadašnjim podacima koje su objavili, za bezmalo šest meseci, od 6. februara do sada, čak 130 od ukupno 250 narodnih poslanika nijednom se nije javilo za reč. Među "ćutolozima" ima i predstavnika vlasti i opozicije.
Tako u najvećoj poslaničkoj grupi, SNS, njih 91 niti jednom nije izašao za govornicu, a zanimljivo je da su među njima i politički veterani poput Igora Bečića, Milovana Drecuna, Aleksandra Jugovića, ali i poznate doktorke Nade Macure. Naprednjacima, ipak, "prosek vadi" šef poslaničke grupe Milenko Jovanov, koji je i u ovom sazivu parlamenta rekorder po broju govora - 84.
Ni kod socijalista situacija nije ništa sjajnija kad je reč o aktivnostima. Tako je od 13 njihovih poslanika čak devet bilo potpuno nevidljivo, a među njima i direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović, te Vladan Zagrađanin, Igor Braunović...
I u ostalim poslaničkim grupama, i vlasti i opozicije, i te kako ima onih koji niti jednom nisu uključili mikrofon. Tako u Narodnom pokretu Srbije pet poslanika nije uzelo reč.
U PUPS su bez reči bila četiri poslanika, u SDPS, SVM, SSP po troje, u koaliciji Novi DSS-POKS, DS po dvoje. Zanimljivo je da se i dr Branimir Nestorović, šef poslaničke grupe Mi - snaga naroda, nijednom nije oglasio za govornicom.
Ubedljivo najaktivniji u ovom sazivu Skupštine do sada je bio Jovanov, a kad je reč o njegovim opozicionim kolegama, prednjači Radomir Lazović iz ZLF sa 57 obraćanja. Sledi Aleksandar Jovanović Ćuta sa 48, potom Zoran Lutovac i Srđan Milivojević iz DS sa po 22, Zdravko Ponoš iz Srbija centra sa 21. Znatan broj obraćanja imao je i Marijan Rističević, poslanik SNS - 16.
Inače, poslanici su juče završili objedinjenu raspravu o svim tačkama dnevnog reda i počeli raspravu u pojedinostima.
Na dnevnom redu se nalazi deklaracija usvojena na Svesrpskom saboru 8. juna, sporazumi o zaduživanju, a jedan od kredita u iznosu od 42 milijarde dinara odnosi se na izgradnju nacionalnog stadiona s pristupnim saobraćajnicama. Jedna od tema jeste i predlog da Jorgovanka Tabaković bude izabrana za guvernerku NBS, a Blagoje Paunović za predsednika Fiskalnog saveta Srbije, kao i mnogobrojna druga pitanja.
Kao posledica poslaničkih pitanja, jučerašnji nastavak vanredne sednice obeležila je, mimo dnevnog reda predviđenog za raspravu o pretplati za RTS, rasprava o ekološkim pitanjima i malim hidroelektranama, u kojoj je najaktivniji bio Aleksandar Jovanović Ćuta, koji je i najavio protest za 10. avgust u Beogradu.
Predstavnici vlasti, tačnije ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, podsetila ga je da je 2016. godine tražio dozvolu za izgradnju mini-hidroelektrane na reci Temska, koja je odbijena. Ministarka je skrenula pažnju i na prethodne uspešne projekte, kao što je rudnik zlata u Boru, koji je oporavio srpsku privredu. Ona je upitala poslanike opozicije o najavi skupa u Beogradu i da li ispod Narodne skupštine ima nešto da se kopa pošto, prema njenim rečima, koriste "nakaradnu reč kopanje i time skrnave rudarsku struku i 150.000 ljudi koji od toga žive".
Kurir.rs
Bonus video:
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova