DIMNE BOMBE, SUZAVCI I BAKLJE, KAMENICE, FLAŠE... Studenti koji hoće da uče od prvog dana prolaze kroz torturu, Pavlović prvi na udaru, jednom slomili ruku
Studenti koji hoće da uče, sinoć su, po ko zna koji put, bili na meti napada. Oni, koji žele da se što pre vrate u klupe i nastave sa učenjem, od prvog dana, otkad su postavili svoje zahteve, na meti su blokadera i dela opozicije.
Blokader u vidno izmenjenom stanju svesti, od alkohola ili droge, podsetimo, sinoć je pretio, psovao i pokušavao fizički da se obračuna sa studentima koji hoće da uče, a pritom je vređao i predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Kako se vidi na snimku, blokader sve vreme brutalno psuje i preti, a u jednom trenutku pokušava da preskoči ogradu kako bi i fizički napao studente.
Nije prvi put
Ovaj napad na studente koji hoće da uče, nije prvi, već je i ranije bilo incidenata. Setimo se i žene koja se raspravljala sa njima, i uznemiravala ih.
Kako se čuje na snimku, prvo kaže da je iz Beograda, a na pitanje da li zna gde je Kosovo, govori "ne", a potom dodaje skandaloznu izjavu da "Kosovo nije deo Srbije". Ovo ponavlja još jednom dok studenti pokušavaju da je nadjačaju, dok viču "Kosovo je srce Srbije".
Pored jezivih verbalnih uvreda i napada, na studente koji hoće da uče, blokaderi su nasrtali i fizički. Tako su ih, podsetimo, gađali čime su stigli gotovo svakodnevno, a ni noću nisu imali mira.
- Na nas su bacane flaše, kamenice, limenke i svaki put bi sve više prešli granicu pa su tako na nas bacali i baklje. I mi smo studenti i mi smo mladi ljudi, i mi smo nečija deca, svi smo mi srpska deca pre svega. Bacali su na nas i topovske udare konstantno. Ne znam šta su mislili kada su to radili, kada su nam skandirali, provocirali nas, da li su mislili da će nas oterati?! Da li će uopšte da nas oteraju?! Ne - poručio je Pavlović jednom prilikom.
Pavlović je najčešće bio meta jezivih napada, a pored toga što su ga gađali svim i svačim, podsetimo, na Miloša su i fizički nasrtali. Muškarac je, podsetimo, upao u kamp i fizički nasrnuo na Pavlovića i studente koji su bili sa njim. Tom prilikom došlo je do udaraca i prskanja biber sprejom prema studentima. Studenti su potom odvezeni u Urgentni centar.
Detaljnije o tome šta je Pavlović rekao nakon napada, pročitajte u našoj odvojenoj vesti.
Pretnje putem društvenih mreža
Studenti koji hoće da uče, dobijaju i jezive pretnje putem društvenih mreža.
"Gotov si, stižem u Beograd da te šibam. Pazi šta radiš","Kako bih te gazio, mamu ti j****", "J***** ti sve kad se sretnemo posle protesta", samo su neke od stravičnih poruka koje je dobio Pavlović na društvenim mrežama.
Udario 2 studenta pesnicom
M.B. (19) u Pionirskom parku u kampu gde se nalaze studenti koji hoće da uče pokušao je da skine zastavu Grada Novog Sada koja je tamo bila istaknuta. Zaustavili su ga i tom je prilikom je udario pesnicom dva momka i počeo da beži ka izlazu gde su ga sustigli studenti i policija. Policija prilikom pretresa pronašla nož.
Dimne bombe, suzavci i baklje
Na studente koji hoće da uče, blokaderi su tokom protesta bacali i dimne bombe, suzavce, baklje.
- Ljudi su krenuli da trče, krenuli su da beže, da se spašavaju. Tom prilikom, jedan od studenata zadobio je prelom desne ruke. Opšti je haos, demonstranti i dalje nastavljaju da nas prozivaju, bacaju topovske udare. Nadamo se da će biti sve u redu, mi se nećemo povući, ostajemo tu gde jesmo. S verom Boga i uz božiju pomoć pobediće Srbija - rekao je student iz Pionirskog parka tokom večeri kada je bio protest.
"Ne dolazim da vas bijem, dolazim da vas ubijem"
Jovan Delić (54) uhapšen je zbog sumnje da je izvršio krivično delo Ugrožavanje sigurnosti.
Kako se može videti na snimku koji smo ranije objavili, nasilnik je poručio da će 15. marta, kada je zakazan protest u Beogradu, doći ne da bije, već da ubije sve one koji mu nisu po volji.
- J**** ti mater, cigansku. Sigurno si neki Musliu ko ovaj Vučić. Dolazim sa tri sina i dva belgijska ovčara. Ne dolazim da vas bijem, dolazim da vas ubijem - izgovorio je ovaj nasilnik.
Jovan Delić je više puta osuđivan zbog različitih krivičnih dela i više puta prekršajno kažnjavan, saopštio je MUP.
Zahtevi
Studenti koji žele da uče postavili su šatore u Pionirskom parku 6. marta i ne odustaju dok im se ne ispune zahtevi. Oni strepe da bi mogli da izgube akademsku godinu, što bi im moglo uskratiti pravo na domove i stipendije. Stoga, oni žele da se što pre vrate u učionice i nastave sa učenjem.
Studenti koji žele da uče i studiraju traže:
1. Početak nastave na fakultetima i drugim visokoškolskim ustanovama do 10. marta, odnosno najkasnije do 17. marta
2. Zahtev koji se odnosi na moratorijum na studentske kredite, smanjenje uslova za upis na budžet, povećanje broja ispitnih rokova, pomeranje početka nove školske godine, povećanje iznosa studentskih stipendija i kredita, podrška studentima koji su u Srbiji putem međunarodnih programa, produžetak roka za odbranu master rada i doktorske disertacije, smanjenje obima gradiva, polaganje svih predispitnih obaveza na ispitima, revidiran plan upisa za buduće brucoše, jednake uslove konkurisanja, a s obzirom na to da neki univerziteti rade, te je napravljena podela među studentima.
3. Zahtev osnovnim i srednjim školama da se hitno počne sa izvođenjem nastave iz svih predmeta
4. Zahtev predsedniku Republike, predsednici Narodne skupštine i predsedniku Vlade da preduzmu sve što je u njihovoj nadležnosti kako bi se normalizovalo stanje u prosveti
5. Ostavka ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović

