Umetnik iz Mačve stvorio sliku od koje zastaje dah: "Kneževa večera" na platnu dimenzija 2 x 1,30 metara, a na njoj radio čak 5 godina
Ako gledamo s desne na levu stranu, tu su Miloš Obilić, Toplica Milan, Kosančić Ivan, Vojvoda Miloš, Vuk Branković, knez Lazar Hrebeljanović, starina Jug Bogdan i njegovih devet Jugovića
Za akademskog slikara Stojana Aničića Okija iz Badovinaca nadomak Bogatića do sada niste čuli, ali posle dela "Kneževa večera" sigurno ćete zapamtiti njegovo ime. Stojan je sliku stvarao punih pet godina, pažljivo vodeći računa da četkicom oslika svaki detalj i da na platnu oživi istorijski trenutak koji se desio neposredno pred Kosovski boj.
Priča o Kosovu
- Slika "Kneževa večera" nastajala je u poslednjih pet godina, s pauzama koje sam pravio. Inspiracija mi je potekla od mog prijatelja, koji je i poručio sliku. Odazvao sam se na taj poziv iz ličnih pobuda, jer ta priča o mitu na Kosovu još uvek je neispričana, nedorečena. Pojavljuju se razne verzije istorijskih spisa, zapisa i momenata. Ovde sam ilustrovao narodnu pesmu koju je zapisao Vuk Karadžić i pokušao sam da likove formiram u duhu tog vremena. Koliko sam u tome uspeo, pokazaće se kada ljudi budu videli sliku. Slava bogu i hvala što mi dade mogućnost da napravim ovakvo delo - govori Stojan i nastavlja:
- Kao i sama tema, i slika je velikih dimenzija - dva metra sa 1,30 metara je format platna. Nije bilo lako boriti se sa tako velikom belinom.
Pred ovom impozantnom slikom sigurno će vam zastati dah, a Aničić je za Kurir objasnio koga je sve predstavio na slici.
- Ako gledamo s desne na levu stranu, tu su Miloš Obilić, Toplica Milan, Kosančić Ivan, Vojvoda Miloš, Vuk Branković, knez Lazar Hrebeljanović, starina Jug Bogdan i njegovih devet Jugovića. Tu je i momče mlado koje vino toči uoči boja na Kosovu. U pozadini sa desne strane je manastir Ravanica, Lazareva zadužbina, a u sredini na zidu ikone Svetog Đorđa i Presvete Bogorodice - navodi slikar.
Stojan Aničić Oki bio je učesnik nedavno završene likovne kolonije u Bogatiću, prve takve manifestacije posle 25 godina u Mačvi. Ovaj kulturni događaj za cilj ima obnovu tradicije Mačvanske slikarske škole, započetu umetničkom vizijom velikog Milića od Mačve.
Koloniju je organizovao Kulturno-obrazovni centar Bogatić, a ideja je potekla od direktora ove ustanove Miloša Simića sa željom da se umetnički život u Mačvi oživi i pruži podrška afirmaciji domaćih umetnika.
Kolonija u Bogatiću
U programu otvaranja, pred brojnim posetiocima, osim Stojana Aničića Okija, predstavljeno je još osam umetnika iz Bogatića, Šapca, Uzveća i drugih mesta Mačve, koji su bili inspirisani i vredni celog dana. Među njima su Petar Berić, Milan Đukić Đuka, Slobodan Mašić, Svetlana Vračarić Ivantić, Dragoslav Cile Jevtić, Aleksandar Bajunović, Dragomir Borović i Ksenija Vasiljević.
Umetnici su prošlog četvrtka stvarali u parku ispred Osnovne škole u Bogatiću, a završnog dana, 9. maja, u parku ispred KOC. Posetioci su mogli da obiđu izloženi deo kolonije, prisustvuju procesu stvaranja i uživaju u umetničkoj energiji koja je ispunila Bogatić.
VUČIĆ SA DIREKTOROM MAĐARSKE POLICIJE: Poslao najsrdačnije pozdrave mađarskom premijeru Viktoru Orbanu, iskrenom prijatelju Srbije (FOTO)