Uz Urbana, Bella ciao, Južinu i Paviljon 6 svečano je otvoren 72. Pulski filmski festival
U krcatoj Areni u četvrtak uveče otvoreno je 72. izdanje Pulskog filmskog festivala. Uz brojne građane i filmske radnike na svečanom otvaranju bio je predsednik Republike Hrvatske Zoran Milanović sa suprugom Sanjom Musić Milanović, predstavnik predsednika Vlade RH i ministarke kulture i medija, državni sekretar Krešimir Partl, gradonačelnik Pule Peđa Grbin, istarski župan Boris Miletić, predsednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić te brojne zvanice iz kulturnog, društvenog i političkog života.
Na pozornici Arene hrvatsku himnu izveo je Damir Urban uz pratnju Luke Tomana na gitari, a brojni gosti iz publike pridružili su im se pevajući s njima himnu Istarske županije “Krasna zemljo, Istro mila”. Članovi Saveza udruga antifašista Istre podigli su zastave Hrvatske i Istarske županije.
U izvođenju pulskog hora Praksa i uz pratnju bubnjara usledila je pesma “Bella ciao” okončana parolom “Smrt fašizmu, sloboda narodu” i nagrađena dugim aplauzom publike.
Direktorka Javne ustanove Pula Film Festival Tanja Miličić obratila se prisutnima uz filmsku kabinu prisetivši se njene duge istorije te istaknuvši kako je nakon 50-ak godina ovo zadnje leto u kojem se iz nje puštaju filmovi.
“Moramo se prilagoditi novim uslovima i novim tehnologijama i od sledeće godine ćemo da imamo kabinu koja će biti savremena i arhitektonski atraktivna. Mislim da ne postoji fotografija iz Arene a da na njoj nema ove kabine. Zato joj hvala, hvala svima koji su ovih 50, a i prethodnih godina, donosili svetlo i uspomene”, izjavila je Miličić, nakon čega je usedila i dodela ovogodišnje nagrade “Marijan Rotar”. Član Upravnog vijeća Pula Film Festivala i voditelj tehnike Sergej Turčinov uručio ju je Miodragu Flegi, kao zaslužnome za spajanje Pule i filma.
“Zahvaljujem na dodeli nagrade ravnateljici Tanji Miličić, celoj filmskoj ekipi i radnicima u Areni. Ova nagrada je u spomen na mog pokojnog oca Mladena”, izjavio je Flego, dugogodišnji koordinator tehnike na festivalu, te je 72. Pulski filmski festival proglasio otvorenim.
Prikazan je film “Južina” reditelja Ante Marina sa Snježanom Sinovčić, Donatom Zekom i Stojanom Matavuljem u glavnim ulogama. Reč je o komediji u kojoj južina kao lajtmotiv pokreće niz neobičnih događaja, a radnja se odvija u Splitu. Pre svečanosti otvaranja u Istarskom narodnom kazalištu prikazan je dokumentarni film Gorana Devića “Paviljon 6”.
Umetnički direktor Festivala Danijel Pek i programski urednik Mario Kozina najavili su filmove iz takmičarskog programa hrvatskog filma istaknuvši da većina svoje teme i priče predstavlja publici na vrlo pristupačan način, bez obzira na to radi li se o komediji ili o drami.
Uz 11 naslova u Hrvatskom programu, prikazaćr i sedam iz sekcije Manjinske koprodukcije. O dobitnicima Zlatnih arena odlučivat će peteročlani žiri kojeg čine glumica Tihana Lazović, scenarista Jelena Paljan, montažer Tomislav Pavlic, glumac Janko Popović Volarić te reditelj i snimatelj Silvestar Kolbas.
Scenarista i reditelj svečanog otvaranja Pulskog filmskog festivala je Patrik Lazić, a glumice Dijana Vidušin i Nika Ivančić vodile su ceremoniju.
Niz dobrih filmova, susreti filmskih radnika, kritičarski dueli, paneli o vrućim temama i odlični koncerti biće na programu festivala narednih sedam dana.
(Kurir.rs)
VIDEO: Filmski festival u Nišu