Slušaj vest

Iako je poseta Donalda Trampa Ujedinjenom Kraljevstvu opisana kao uspešna, jedan bivši kraljevski zvaničnik tvrdi da je američki predsednik tokom posete napravio značajan gaf i prekršio strogi protokol.

Trampova poseta bila je usmerena na sastanak sa britanskim premijerom Kiirom Starmerom radi rešavanja otvorenih pitanja u vezi sa novim trgovinskim sporazumom. Ipak, pažnju javnosti privukla je izjava bivšeg kraljevskog batlera koji tvrdi da se Tramp nije pridržavao pravila ponašanja.

U galeriji pogledajte fotografije Donalda Trampa u Škotskoj:

Donald Tramp u Škotskoj Foto: Tolga Akmen/EPA

Kraljevski protokol predstavlja skup strogih pravila koja definišu kako se članovi kraljevske porodice ponašaju u javnosti, ali i kako drugi, uključujući strane državne zvaničnike, treba da se ophode prema njima. Poštovanje ovih pravila očekuje se od svih koji dolaze u zvaničan kontakt sa kraljevskom porodicom.

U čemu je Tramp pogrešio?

Bivši kraljevski batler Grant Harold objasnio je u čemu se konkretno radi. Tramp je, naime, tokom razgovora sa novinarima kralja Čarlsa i kraljicu Kamilu oslovio samo njihovim imenima, što se smatra velikim propustom.

- Nikada ne biste smeli da oslovljavate članove kraljevske porodice njihovim imenima, čak i članovi porodice koriste njihove titule, poput "Vaše Veličanstvo" - pojasnio je Harold.

Amerikancima se ponekad progleda kroz prste

Ipak, Harold je ponudio i određeno opravdanje za Trampov potez, ističući da se Amerikancima ponekad progleda kroz prste i da je moguće da predsednik jednostavno nije bio upoznat sa pravilima.

U galeriji pogledajte fotografije kralja Čarlsa i kraljice Kamile:

Kralj Čarls i kraljica Kamila Foto: Chris Jackson / Getty images / Profimedia, MEGA / The Mega Agency / Profimedia

- Pošto je Tramp Amerikanac, moguće je da mu se progleda kroz prste zbog nekorišćenja titula, ali iz pristojnosti i u duhu bontona trebalo bi da ih tako oslovljava - rekao je.

Prema njegovim rečima, samog kralja Čarlsa ovaj propust verovatno neće previše uznemiriti, ali dvorski krugovi bi mogli imati drugačije mišljenje.

- Oslovljavanje članova kraljevske porodice njihovim imenima ja bih smatrao kršenjem protokola. Kralju to možda neće smetati, ali mogu da zamislim da dvorjani neće biti nimalo zadovoljni - dodao je Harold.

Poseta ipak ocenjena kao uspešna

Uprkos manjem diplomatskom gafu, poseta je na kraju ocenjena kao uspešna. Sastanak sa premijerom Starmerom protekao je u dobrom tonu, potvrdivši snažne veze između SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva. Nakon sastanka, Tramp je pohvalio saradnju:

- Kad god nam je bila potrebna pomoć, kad god nam je trebao bilo kakav oblik podrške, bili ste tu. To veoma cenimo i nastavićemo dalje.

(Kurir.rs/Index)

Bonus video: Parada povodom kraljevog rođendana

KEJT MIDLTON NA PARADI POVODOM KRALJEVOG ROĐENDANA Izvor: Instagram/katemiddleton_turkey