"Na sve smo pristajali samo da ostanemo živi": Ispovest žene koja je provela 93 dana u užasnom zatočeništvu, kidnapovao ju je čovek kome je verovala
Pre puta, svom mužu Eriku je rekla da se nada da neće biti kidnapovana – što se, nažalost, ubrzo i desilo.
Džesika Bjukenen je 2011. godine boravila u Somaliji kao savetnik za obrazovanje u humanitarnoj organizaciji, radeći na podizanju svesti o opasnosti od nagaznih mina. Iako je znala da ide u opasnu zonu, verovala je u svoju misiju. Pre puta, svom mužu Eriku je rekla da se nada da neće biti kidnapovana – što se, nažalost, ubrzo i desilo.
Kidnapovana u srcu Somalije
Na putu ka novoj lokaciji, Džesiku je izdao čovek kojem su verovali. Naoružani pirati – njih tridesetak – opkolili su vozilo, uperili oružje u nju i pretili da će je prodati islamskim ekstremistima. Bila je potpuno bespomoćna i u strahu za sopstveni život.
Tri meseca pakla
Oteta zbog otkupnine, Džesika je 93 dana provela u zatočeništvu, izložena konstantnom zlostavljanju, glađu i psihičkom teroru. Pirati nisu pokazivali ni trunku milosti.
Spas iz pakla – mornaričke "foke"
Spas je došao tek nakon više od tri meseca, kada su je oslobodile američke specijalne jedinice – Navy SEALs. Njenu dramatičnu priču o preživljavanju prenosi "New York Times", a Džesika je kasnije postala motivaciona govornica i pisac.
- Nismo znali ko su ili šta žele, niti šta će da urade sa nama. Neprestano smo bili zlostavljani i terorisani. Na sve smo pristajali samo da bismo ostali živi - zaključila je.
Život posle otmice
Džesika nikada nije zaboravila užas koji je preživela. Kako sama kaže: "Od tog trenutka, više ništa u mom životu nije bilo isto." Njena priča ostaje snažan podsetnik na stvarne opasnosti humanitarnog rada u kriznim zonama – i na to da su pirati i dalje surova stvarnost, ne fikcija.
Džesika koja se još uvek bori sa anksioznošću i PTSP-om, a vid terapije koja joj pomaže da preboli ovo jezivo iskustvo jeste posao kojim se sada bavi. Postala je motivacioni govornik, a pripovedanje o ličnom iskustvu, unutrašnjim borbama i snazi koju je morala da otkrije u sebi, ne pomaže samo njoj, već i motiviše druge da se uhvate u koštac sa ličnim problemima.
„Verujem da sam dobila drugu šansu za život i dajem sve od sebe da iskoristim poklone i prilike koje su mi date da to otplatim“, objašnjava ona. „Svakog jutra se budim sa nadom da će moje iskustvo pomoći nekome, da ću napraviti razliku.“
Džesika, koja je u međuvremenu postala mama, od strane Njuzvika je proglašena za jednu od „150 žena koje će uzdrmati svet“, a dokumentarac o njenom iskustvu bio je jedan od najgledanijih.
„Ne kajem se što sam otišla tamo, jer je posao koji sam radila veoma važan. Lekcije koje sam naučila i osoba koja sam postala, ne bi se desile da nije bilo kidnapovanja“, zaključla je Džesika.
(Kurir.rs/M.J)
VUČIĆ SA DIREKTOROM MAĐARSKE POLICIJE: Poslao najsrdačnije pozdrave mađarskom premijeru Viktoru Orbanu, iskrenom prijatelju Srbije (FOTO)