Foto: Profimedia

Sami svoj majstor

ZA KOSU KAO KOD FRIZERA: 7 grešaka koje pravimo kad se feniramo

Možda ste već isprobale okrugle četke od prirodne dlake, fen koji ispušta jone i silkonske kapi za sjaj kose, ali ništa od toga nije dalo potpuno zadovoljavajuće razultate

Žena
> 00:00h

Ma koliko da se dugo i često sami fenirate, vaša kosa nikada ne izgleda kao kada izađete iz fizerskog salona.

Možda ste već isprobale okrugle četke od prirodne dlake, fen koji ispušta jone i silkonske kapi za sjaj kose, ali ništa od toga nije dalo potpuno zadovoljavajuće razultate. Profesionalni frizeri Tedi Kranford, Rajan Ričman i Džosu Perez otkrili su nam najčešće greške koje pravimo kada se feniramo.

Evo kako da posle svakog feniranja u kućnoj varijanti izgledate kao da ste tek izašle iz frizerskog salona, savetuje Elle.rs

Koristite pogrešan fen Nisu svi fenovi za kosu isti, zato je jako bitno da odaberete dobar fen. Fenovi koji ispuštaju jone, naime, pri jednom feniranju ispuste milion negativnih jona, što pomaže fenu da brže osuši kosu, tako što razbijaju molekule vode.

Keramički fenovi proizvide infracrveni topli vazduh koji ne šteti vašoj kosi. Metalni fenovi kombinuju negativne jone i infracrvenu toplotu (kao kod keramičkih fenova), tako da nisu tako agresivni, a kosa je sjajna i glatka.

Ne bacajte nastavke za fen. Difuzer se preporučuje devojkama sa kovrdžavom i talasastom kosom, dok usmerivači vazduha pomažu u ispravljanju i oblikovanju kose. Fen i četku ne držite pod ispravnim uglom Nikako ne treba da držite fen usmeren u jednu tačku, iako će to brže osušiti taj segment kose. Neprestano pomerajte fen, kako ne biste oštetili kosu. Pravilo, četku držite vertikalno, a fen horizontalno.

Temperaturu na fenu pojačavate na maksimalnu Različite jačine temperature postoje upravo zato što je tekstura svake kose različita. Zato temperaturu fena prilagodite teksturi i stanju vaše kose. Najjača temperatura se preporučuje za gustu i neposlušnu kosu, ipak neprestano pomerajte fen. Niža temperatura se preporučuje za lomljivu i tanku kosu. Ukoliko vam je kosu polumokra, koristite niže temperature.

Dugme za hladan vazduh pomaže korenu kose, fiksira oblik frizure i dodaje sjaj. Kada osušite oko 80% kose, uključite dugme za hladan vazduh. Koristite ovo dugme čak iako imate kovrdžavu kosu.

Foto Profimedia

Ne koristite proizvode koji štite od toplote

Serumi, losioni, kreme i sprejevi su sigurna zaštita od toplote. Odaberite one koji su pogodni i za upotrebu i na vlažnoj i na suvoj kosi.

Koristite pogrešnu četku

Najčešća greška su metalne četke. Metal se prebrzo greje i, samim tim, šteti kosi. Kupite okruglu četku, sa vlaknima od najlona i prirodnih dlaka - ovakva četka će zagladiti vašu kosu, a da je pritom ne slepi.

Agresivno vučete četku

Pored odvajanja kose, ovo je drugo važno pravilo: ne vucite četku jako, jer tako kidate kosu, a ne postižete ono što želite. Više puta prođite četkom kroz deo kose, dok se ns osuši i oblikuje kako želite.

Ne odvajate kosu pravilno Sigurno ste pomislile:" zar je to, uopšte, bitno?" Spoljašnje sloj i šiške podignite u stilu Mohikanca, potom sušite kosu sa strane, i na kraju, pozadi.