Foto: Fss.rs

Podnet izveštaj na skupštini FSS

FSS: Početak gradnje Nacionalnog stadiona krajem ove ili početkom 2018.

Generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije (FSS) Jovan Šurbatović rekao je da se nada da će izgradnja Nacionalnog stadiona početi krajem ove ili početkom sledeće godine.

Fudbal
> 00:00h

"U toku su ubrzane pripreme na projektu izgradnje Nacionalnog stadiona. Imamo izuzetno dobru saradnju sa Ministartsvom omladine i sporta, kao i sa drugim resornim ministarstvima. Na nedeljnom se sastajemo sa svim nadležnima. Trenutno tražimo pogodnu lokaciju i mislim da ćemo uskoro uz pomoć Uefa i Fifa doći do projekta novog stadiona", rekao je Šurbatović na Skupštini FSS u Staroj Pazovi.

"Počećemo, nadam se, krajem ove godine ili početkom sledeće sa izgradnjom Nacionalnog stadiona i Administrativne kuće fudbala", dodao je on podnoseći izveštaj.

Šurbatović je podsetio da će Nacionalni stadion biti kapaciteta od minimum 55.000 mesta kako bi Beograd mogao u bliskoj budućnosti da se kandiduje za domačinstvo finala Lige šampiona i Lige Evropa.

"Daleko smo odmakli u pripremi projekta izgradnje Administrativne kuće fudbala, ona bi trebalo da Novom Beogradu, idejno rešenje je već spremno...", naveo je Šurbatović.

On je naveo da su 2016. godinu obeležili uspesi na sportskom planu svih selekcija, a posebno A reprezentacije.

"A reprezentacija je na pola puta i trenutno se nalazi na prvom mestu u svojoj grupi, što nam daje realne nade da ćemo da se plasiramo u Rusiju. To je prioritet nad svim prioritetima", rekao je Šurbatović.

On je kao uspeh naveo i plasman mlade reprezentacije na Evropsko prvenstvo u Poljskoj, kao i kadetske na šampionat Evrope u Hrvatskoj.

Kao jedan od prioriteta za 2017. godinu, Šurbatović je naveo ono što je, kako je rekao, "aktuelno uvek".

"Nastavak žestoke borbe za regularnost u srpskom fudbalu", rekao je generalni sekretar FSS.

Dobit FSS i Sportskog centra 172 miliona dinara Generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije (FSS) Jovan Šurbatović rekao je da je ta organizacija, zajedno sa svojim Sportskim centrom u Staroj Pazovi prošle godine ostvarila dobit od nešto više od 172 miliona dinara. "FSS je ostvario dobiti od nešto manje 159 miliona, a s obzirom da je dobit Sportskog centra nešto više od 13 miliona, ukupna ostvarena dobit je 172.246.789, uglavnom zahvaljujući posledici naplate jednog sudskog spora", rekao je Šurbatović na Skupštini FSS u Staroj Pazovi. On je rekao da je ostvaren prihod od 1.384.859,045 dnara, što je za 16 odsto veće od planiranog, kao i da Sportski centar nikad bolje nije poslovao, pa je ukupan prihod nešto više od 1,5 milijarde dinara. Dodao je da agencije "Plavi plavi" nema u finansijskom izveštaju, pošto je u toku završna faza postupka likvidacije. "Rashodi su gotovo na nivou planiranog... S obzirom na uvećanje prihoda bilo je prostora za veću pomoć klubovima. U prethodnoj godini direktno iz budžeta smo izdvojili sredstva za postavljanje reflektora na stadionima Rada i Spartaka, kao i 13. teren sa veštačkom travom u Kragujevcu, koji je bila suinvesticija tog grada, FSS i dela sredstava Uefe. Iz tih sredstava Uefe pomogli smo klubovima Prve lige da pokriju troškove plaćanje službenih lica i druge dotacije", dodao je on. On je rekao da FSS kao sportska organizacija ostvaruje 62,6 odsto sopstvenih prihoda, 30,82 su dotacije iz sredstava Uefe i Fife, da su 4,26 budžetska davanja Ministastva omladine i sporta. Naveo je da su pojedinačni prihodi najveći od sponzorstava, taksi, licenci i sudskog spora 37,67 odsto, a da je 24,93 odsto po osnovu prodaje televizijskih prava. Šurbatović je dodao da su 2016. godinu obeležili prihodi i rashodi vezani za oganizaciju Evropskog prvenstva u futsalu. Generalni sekretar FSS rekao je i da je u izgledu potpisivanje sponzorskih ugovora sa jednom pivarom, bankom i osiguravajućom kućom, kako bi se zaokružila podrška radu Saveza, "ali pre svega plasamanu na Svetsko prvenstvo u Rusiji". "Stvorena je pozitivna atmosfera oko reprezentacije, ali i generalno u srpskom fudbalu", ocenio je on. Šurbatović je naveo da Savez namenski troši sredstva, da se 71 odsto odnosi na stručno-pedagoške aktivnosti, troškove reprezentacije, Kup Srbije i dotacije klubovima.