Srbija i Inicijativa Tri mora
Nakon ubedljive pobede Donalda Trampa na izborima 2024. očekuje se da će njegova administracija pojačati podršku Inicijativi Tri mora (ITM) u okviru strategije veće posvećenosti istočnoj Evropi.
Njegov opšti cilj prema Evropi se sastoji od jačanja autonomije evropskih država, pogotovo u sektorima odbrane i energetike, i fokusa na istočne države, koje su geografski najbliže Rusiji. Te zemlje su već povećale vojne izdatke, a infrastrukturna saradnja će biti prioritet. Uloga ITM u Trampovoj strategiji se prvenstveno ogleda u jačanju energetske nezavisnosti Evrope, posebno kroz terminal za tečni prirodni gas na Krku, koji smanjuje zavisnost od ruskog gasa. Takođe, ITM je bila alternativa kineskim infrastrukturnim investicijama u regionu i potencijalna platforma za obnovu Ukrajine. Izgradnjom transportnih i energetskih koridora,inicijativa je doprinosila mobilnosti i bezbednosti Evrope. Inicijativa tri mora je regionalna platforma 13 država EU, koju su 2015. pokrenule Poljska i Hrvatska, a ciljem unapređenja infrastrukturne povezanosti u oblastima transporta, energetike i digitalizacije. Okuplja države između Jadranskog, Crnog i Baltičkog mora i uživa snažnu podršku SAD i EU kao alternativa kineskoj Inicijativi Pojas i put.
Dovoljno je baciti pogled na mapu ITM da bi se videlo zbog čega bi Srbija bila važan član. Zbog svog geografskog položaja Srbija je prirodni most između centralne i jugoistočne Evrope i njeno članstvo bi geografski upotpunilo inicijativu. Spisak zajedničkih osobina Srbije i mnogih članica ITM je dugačak, od slovenskih korena, slične kulture, komunističke prošlosti, kao i visokog ekonomskog rasta i povećanja vojnih izdataka. Članstvo Srbije u ITM bi ojačalo vezu između centralne Evrope i Balkana, stvarajući povezano regionalno tržište s novim i velikim prilikama za investicije i trgovinu. EU bi time dobila priliku za dodatno usklađivanje Srbije sa evropskim vrednostima.
Ključni izazov predstavlja usklađivanje spoljne politike Srbije sa ostalim članicama i određen broj njih je zbog toga i skeptičan, pretežno Hrvatska i baltičke zemlje. Međutim, članstvo Srbije bi predstavljalo sjajnu priliku za usklađivanje spoljne politike Srbije sa Evropom, jačanje bilateralne saradnje sa skeptičnim članicama EU i suočavanje s problemima putem dijaloga. Pored toga, uslovi za pristupanje ITM svakako nisu toliko kompleksni kao u Uniji. Srbija je već počela da se približava Zapadu strateškim partnerstvom sa SAD i Nemačkom u energetici i kupovinom francuskih „rafala“. Brisel i Vašington bi mogli gledati na članstvo Srbije u ITM kao korak ka njenom većem uključivanju u evroatlantske strukture.
Sledeći izazov predstavlja finansiranje. Projekti ITM delom se finansiraju sredstvima EU, kojima Srbija trenutno ne može pristupiti. Međutim, ukoliko regulativa EU to dopušta, deo sredstava izdvojen za infrastrukturu u Srbiji kao deo Plana rasta za Zapadni Balkan može biti preusmeren u projekte Inicijative Tri mora. Inicijativa Tri mora mogla bi doprineti bezbednosnoj stabilnosti Balkana, smanjujući potrebu za direktnim američkim angažovanjem u regionu.
Takođe, jačanje ekonomske saradnje putem ITM posebno je važno za Srbiju, koja igra ključnu ulogu u integraciji Zapadnog Balkana u jedinstveno evropsko tržište. Osim toga, mogao bi se smanjiti kineski uticaj u regionu, podstičući zemlje da napuste Kinu kao ključnog partnera u infrastrukturi. Podrška Vašingtona bi mogla biti ključna za članstvo Srbije u ITM, posebno tokom Trampovog mandata. Srpska administracija bi trebalo jasno da predstavi javnosti strateške prednosti pridruživanja, dok bi istovremeno intenzivirala odnose s ključnim saveznicima poput Mađarske, Grčke i Rumunije. Takođe, neophodan je dijalog sa skeptičnim članicama, poput Hrvatske i baltičkih zemalja, kako bi se ublažile rezerve prema članstvu Srbije. Konačno, Srbija bi morala da pokrene sveobuhvatnu diplomatsku ofanzivu, usmerenu na pridobijanje podrške svih 13 članica ITM, kao i ostalih zemalja EU
"VOLJU NARODA NEĆE PROMENITI JER JE ONA ISKOVANA U RATOVIMA, STVORENA MAČEM I OGNJEM" Vučić: Džaba im stotine aviona, kad nisu znali šta je junačko, srpsko srce