MUDRO: Stav o neutralnosti Srbije najbolja je odluka!
Foto: Beta

Budući premijer prebrodio prvi veliki ispit

MUDRO: Stav o neutralnosti Srbije najbolja je odluka!

Politika -
Primer Vučićevu politiku balansiranja između Moskve i Brisela zagovaraju i šefovi diplomatija Nemačke i Francuske

BEOGRAD - Vizionar.

Odluka Aleksandra Vučića da Srbija ne staje ni na čiju stranu povodom krimske krize, ni na stranu Evropske unije, ni na stranu Rusije, i da istovremeno ostane u dobrim odnosima s Rusijom i ostavi otvoren evropski put Srbije, pokazala se kao mudar državnički potez pošto se sad i šefovi diplomatija najvažnijih država članica EU zalažu za koncept balansirane politike.Tolerantniji Nemci- Srbija ima samo jednu želju i jednu molbu za evropske saveznike - ne terajte nas da budemo ruski neprijatelji. Mislim da je to veoma fer i veoma pošten pristup Srbije. Mi ne stojimo na stranama, mi imamo svoju zemlju i vodimo računa o svojoj zemlji - rekao je Vučić prekjuče u razgovoru za Dojče vele i ponovio da će Srbija biti deo EU, kao i da želi da ima dobre i prijateljske odnose s Rusijom.- Kao što je uostalom rekla i kancelarka Nemačke Angela Merkel, Srbija ne može da uvede sankcije Ruskoj Federaciji - kazao je Vučić.Šef nemačke diplomatije Frank Valter Štajnmajer najavio je tolerantniji odnos prema zemljama koje imaju paralelne odnose s Moskvom i naveo da će poštovati pravo partnera da određuju balans politike sprema EU i Rusiji.- Umesto da uslovljavamo saradnju po principu ili mi (EU) ili oni (Rusija), poštovaćemo pravo naših partnera da određuju nivo odnosa i balans politike prema dva centra moći - rekao je Štajnmajer i dodao da je pokušaj EU da od Ukrajine iznudi da se opredeli za Moskvu ili Brisel bila velika greška i da će na nivou ministara spoljnih poslova EU biti pripremljena nova taktika odnosa prema pojedinim zemljama, pre svega prema onim na istoku Evrope.Štajnmajer ovo nije rekao samo u ime Berlina, već je reč o inicijativi Vajmarskog trougla, konsultacionog foruma ministara spoljnjih poslova Nemačke, Francuske (Loran Fabijus) i Poljske (Radoslav Sikorski). U zajedničkoj deklaraciji šefova diplomatije te tri zemlje navedeno je da su se Nemačka, Francuska i Poljska založile za novu „istočnu politiku“ EU, prema kojoj se susedne zemlje na istoku više ne bi smele stavljati pred dilemu - Rusija ili EU.Oni su predložili održavanje međunarodne konferencije o Ukrajini, uz učešće Rusije.I drugi čovek Evropske komisije Oli Ren, komesar za ekonomska pitanja, pozvao je zemlje EU da se uzdrže od uvođenja ekonomskih sankcija Rusiji.Savet Rena- Nijedan razumni Evropljanin ne bi hteo da vidi ni ekonomske sankcije protiv Rusije ni dalju eskalaciju ukrajinske krize. Ukoliko Rusija ne bude dovela do eskalacije te krize, mi moramo biti u stanju da se uzdržimo od ekonomskih sankcija - kazao je Oli Ren. On je podvukao da zatezanje sankcija može mnogo da naškodi Evropi - da smanji robnu razmenu i izazove krizu turističke industrije. .

Dušan JanjićMOSKVA DRŽI SUDBINU KOSOVAPolitički analitičar Dušan Janjić podseća na to da Rusija u svojim rukama drži sudbinu (ne)priznavanja Kosova.- Dokle god je naša politika da ne priznamo Kosovo, zavisimo od Rusije. Rusija je jedan od velikih investitora i jedan od većih kupaca naših proizvoda . Zahlađenje odnosa s Rusijom bilo bi kao zemljotres .

Đorđe VukadinovićSRBIJA IMA KORISTI OD RUSIJEĐorđe Vukadinović kaže da su benefiti Srbije konkretni.- Pre svega, to je bescarinski sporazum s Rusijom koji Srbija dosad nije iskoristila. Zatim, Srbija je predviđena kao važno regionalno čvorište Južnog toka i od toga možemo imate koristi i direktno, kroz takse i indirektno od položaja koji time dobijamo u regionu. Ako bismo čvršće prišli Rusiji, porastao bi i naš geopolitički značaj, mogli bismo tu poziciju da koristimo kao neku vrstu mosta između Istoka i Zapada. Ništa manje važno, Rusija je po ispitivanju javnog mnjenja ubedljivo najpoželjniji spoljnopolitički partner.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track