FORSBERGOV PROJEKTIL ZA ČETVRTFINALE: Šveđani izbacili Švajcarce i Albance sa Mundijala (VIDEO)

ZASLUŽENA POBEDA SKANDINAVACA

Mundijal 2018 -

Reprezentacija Švedske pobedila je Švajcarsku 1:0 (0:0) na stadionu "Krestovski" u Sant Peterburgu i plasirala se u četvrtfinale Svetskog prvenstva.

Gol odluke postigao je Emil Forsberg u 66. minutu.

Fudbaler Lajpciga je snažno pucao sa 18 metara, lopta je zakačila Akanđija i završila u mreži. Taj Forsbergov projektil bio je dovoljan za prvi plasman Švedske među osam najboljih, još od 1994. kada je ta skandinavska reprezentacija na Mundijalu u Americi bila treća.

Švajcarska, predvođena Albancima Šaćirijem, Džakom i Džemailijem, ide kući!

Švedska će se u četvrtfinalu sastati sa boljim iz večerašnjeg duela između Kolumbije i Engleske.

Izabranici selektora Janea Andersona bili su danas u Sant Peterburgu bolji rival i zasluženo su izvojevali pobedu.

Šveđani su sve vreme bila opasniji, a kada su stekli prednost, nisu imali velikih problema da je sačuvaju.

Epilog se mogao naslutiti već po uvodu meča, jer je Markus Berg u osmim minutu promašio dve velike šanse. Nešto kasnije, u 28. minutu, isti igrač je ponovo bio blizu da se upiše u strelce. Tada nije bio u tako povoljnoj poziciji, ali je sjajno šutirao, ali je Zomer još bolje intervenisao.

Ipak, najveću priliku imao je Ekdal, koji je u 41. minutu ostao sam na "drugoj stativi", ali je centaršut sa desne strane, umesto u mrežu, poslao preko gola.

Švajcarska je samo jednom zapretila u prvom poluvremenu, kada je Cuber dao "povratnu", a Džemaili tukao neprecizno, iako je imao otvoren šut.

U nastavku se igralo mirnije, ali je Švedska uspela da stigne do vođstva.

Najbolju priliku na meču Švajcarci su imali u 91. minutu kada je Haris Seferović glavom precizno ciljao, ali je golman Olsen dobro intervenisao i sprečio izjednačenje.

Drame je bilo još u sudijskoj nadoknadi vremena. Kada su se Švajcarci zaleteli u napad, sevnula je kontra Šveđana, Olson je krenuo sam ka Zomeru, Lang ga je srušio s leđa, sudija Skomina je pokazao na belu tačku, a švajcarskom beku crveni karton.

Međutim, slovenački arbitar je posle gledanja VAR-a preinačio odluku, poništio penal i "izvukao" prekršaj na ivicu kaznenog prostora, dok je crveni karton ostao pravosnažan.

Švedska čeka 7. jul, kada će u Samari igrati četvrtfinale Mundijala.

KRAJ - 1:0!

90+5. minut - Skomina je promenio odluku! Nema penala! Dosudio je slobodan udarac na ivici šesnaesterca. Crveni karton Langu ostaje...

90+4. minut - Skomina konsultuje VAR.

90+3. minut - PENAL za ŠVEDSKU! Olson je izašao sam pred Zomera, Lang ga je srušio s leđa, a Skomina pokazao na belu tačku. Lang je dobio crveni karton.

90+1. minut - ŠANSA za ŠVAJCARSKU! Seferović je šutirao glavom, Olsen odbranio.

82. minut - Dvostruka izmena kod Švedske - izašli su Forsberg i Lustig, a ušli Martin Olson i Kraft.

80. minut - Šansa za Švajcarsku. Embolo je probao glavom, a Forsberg sa gol-linije izbacio loptu.

73. minut - Dvostruka izmena u Švajcarskoj: Embolo - Cuber, Seferović - Džemaili.

69. minut - Snažni udarci Ekdala na jednoj i Rodrigeza na drugoj strani - bez rezultata.

68. minut - Drugi žuti karton za Švajcarce, dobio ga je Džaka.

66. minut - GOOOLLL - 1:0 za ŠVEDSKU! FORSBERG! Tukao je sa 18 metara, lopta je pogodila Akanđija, promenila pravac i prevarila golmana Zomera.

61. minut - "Požuteo" je i Behrami.

49. minut - Ponovo prete Šveđani. Sada je posle gužve u švajcarskom kaznenom prostiru tukao Toivonen - preko gola.

46. minut - Počelo je drugo poluvreme.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA - 0:0

41. minut - VELIKA ŠANSA za ŠVEDSKU! Posle centaršuta sa desne strane, Ekdal je ostao sam na "drugoj stativi", ali je poslao loptu preko gola.

38. minut - Forsberg je izveo slobodan udarac, pogodio je "živi zid", a lopta je otišla za malo pored gola.

38. minut - ŠANSA za ŠVAJCARSKU! Cuber je dao povratnu za Džemailija, koji je imao otvoren šut iz srca šesnaesterca, ali je tukao preko gola.

31. minut - Prvi žuti karton na meču - Lustig.

28. minut - ŠANSA za ŠVEDSKU! Ponovo Berg! Istina, ovaj put nije bio u tako dobroj poziciji kao u osmom minutu, ali je sada odlično šutirao, međutim, Zomer je sjajno intervenisao.

24. minut - Kakav - takav pokušaj Švajcaraca. Posle centaršuta se desne strane Cuber je šutirao glavom, ali neprecizno.

23. minut - Posle dve prilike za Švedsku u osmom minutu, snage su se izjednačile i nema šansi. Ritam je prilično spor. Očekivano.

15. minut - Švedska je bolja i daleko opasnija u uvodnim minutima. Švajcarci pokušavaju centaršutevima, koji za sada ne daju rezultate.

12. minut - Tribine stadiona "Krestovski" nisu pune...

8. minut - ŠANSA za ŠVEDSKU! Berg je propustio dve prilike u istom minutu! Posle greške golmana Zomera, lopta je došla do Berga, koji je tukao sa 11, 12 metara, ali ga je izblokirao Akanđi. U nastavku Ekdal je uhvatio volej - preko gola.

8. minut - ŠANSA za ŠVEDSKU! Toivonen je sjajno izbacio Berga između dvojice defanzivaca Švajcarske, ali je iskusni napadač očajno šutirao.

1. minut - Slovenčaki sudija Damir Skomina dao je znak da utakmica počne.

Problem za Šveđane je izostanak veziste Sebastijana Larsona, dok će kapiten Andreas Grankvist mislima biti uz supruga, koja treba da se porodi.

Švajcarce muči odbrana, jer izostaju dvojica suspendovanih defanzivaca, kapiten Stefan Lihtštajner i Fabijan Šer.

Pobednik će se u sledećoj rundi nameriti na boljeg iz večerašnjeg duela između Kolumbije i Engleske.

Švedska: Olsen – Lustig, Lindelef, Grankvist, Augustinson – Klaeson, Svenson, Ekdal, Forsberg – Berg, Tojvonen;

Švajcarska: Zomer – Lang, Đuru, Akan

đi, Rodrigez – Behrami, Džaka – Šaćiri, Džemaili, Cuber – Drmić.

Ako je Švajcarska i mogla da se očekuje u osmini finala kao drugoplasirana iz Grupe E, onda Švedska nikako nije bila viđena kao pobednik Grupe F.

Kako su Švajcarci stigli do osmine finala, nama u Srbiji je dobro poznato i – bolno.

S druge strane, Šveđani su zablistali kada je bilo najpotrebnije, u poslednjem kolu, demolirali su Meksiko (3:0) i sa vrha tabele prošli dalje.

Reč je o selekcijama koje su u prošlosti već igrale u završnicama planetarnog šampionata. Švedska je 1958. kao domaćin stigla čak do finala (izgubila od Brazila 2:5), a poslednji veliki uspeh bilo joj je treće mesto na Svetskom prvenstvu 1994. u SAD. Švajcarska je u četvrtfinalima bila dva puta, ali poslednji put 1954.