ZAKLJUČCI PREGOVORA U SOČIJU: Sirijski narod odlučuje
Foto: EPA, Foto: EPA

VELIKI SKUP

ZAKLJUČCI PREGOVORA U SOČIJU: Sirijski narod odlučuje

Planeta -

Učesnici mirovnih pregovora o Siriji u ruskom gradu Sočiju, pozvali su danas na poštovanje teritorijalnog integriteta te zemlje i saopštili da je sirijski narod jedini koji bi trebalo da odluči kako će izgledati sirijska vlada, navedeno je u završnom saopštenju sa konferencije.

Učesnici skupa su se saglasili u pogledu "osnovnih principa" koji se smatraju suštinskim za očuvanje Sirije posle skoro sedmogodišnjeg građanskog rata i podržali "demokratski put" ove zemlje putem izbora, stoji u saopštenju.

Sirijski predsednik Bašar al-Asad ne pominje se u saopštenju sa konferencije.

Rusija, Asadov saveznik, bila je domaćin skupa pod nazivom Sirijski kongres o nacionalnom dijalogu u crnomorskom odmaralištu Sočiju, u nadi da će time pokrenuti pregovore o izradi novog ustava Sirije.

Mirovna konferencija o Siriji u Sočiju, na Crnom moru počela je danas sa dva sata zakašnjenja i uz bojkot predstavnika sirijske opozicije. Rusija organizuje skup u nastojanju da se ubrza političko rešenje za ratom pogođenu Siriju.

U Soči je doputovala i delegacija UN sa specijalnim predstavnikom te organizacije za Siriju Stafanom de Misturom na čelu. Specijalni predstavnik predsednika Rusije za Siriju Aleksandar Lavrentjev izjavio je da će na forumu biti pokrenut proces rada na novom sirijskom ustavu, a da će reč dobiti svi: i vlada i opozicija — unutrašnja, spoljna i naoružana.

Stanislav Tarasov, stručnjak za Bliski istok, kaže za Sputnjik da politički predstavnici različitih etničkih i verskih zajednica iz Sirije dobijaju priliku da se upoznaju ne na ratištu, nego u mirnim uslovima.

"Oni će razgovarati o normalizaciji odnosa, ali glavno pitanje je — šta dalje? Da li je to uvod u nove pregovore u Ženevi? Kako će na sve to uticati turska operacija ’Maslinova grančica‘“?

"Kako navode mediji, glavna tema kongresa u Sočiju biće formiranje ustavne komisije", rekao je Tarasov za Sputnjik i podsetio da je prošle godine Rusija pripremila nacrt Ustava Sirije.

On ne isključuje da će se u međuvremenu pojaviti novi projekti, ali je skrenuo pažnju i na to da je ustav samo papir i da to nije nije dovoljno.

"Potrebne su relevantne snage, koje bi bile zainteresovane da se izgradi nova Sirija. Ostaje da se vidi da li će se broj takvih snaga povećati nakon kongresa u Sočiju", rekao je Tarasov.

On dodaje da je situacija jako komplikovana, da mnogi Kurdi, podržani od SAD, žele federalizaciju Sirije.

"Turska se plaši toga, jer to bi značilo stvaranje novog, uslovno rečeno, ’Iračkog Kurdistana‘ na njenim granicama. Amerikanci ne žele da napuste Siriju i igraju na kurdsku kartu jer tako utiču ne samo na ponašanje Turske, nego i razvoj događaja u Iranu. U takvim uslovima bilo koji papir, bilo koja deklaracija ili nacrt novog ustava ne može korenito promeniti situaciju i to bi trebalo imati u vidu", objašnjava Tarasov.

Šef opozicione sirijske „Moskovske platforme“ Kadri Džamil kaže za Sputnjik da Kongres u Sočiju neće zameniti pregovore u Ženevi.

"Neki su na taj način doživljavali pregovore u Astani i podigli buku zbog toga. Međutim, vreme je pokazalo da pregovori u Astani pomažu normalizaciji dijaloga u okviru pregovora u Ženevi. Sada je ženevski dijalog ponovo u ćorsokaku i nadamo se da će kongres u Sočiju biti podsticaj za nastavak razgovora u tom formatu", kaže Džamil. On kaže i da će učesnici kongresa će razgovarati o novom ustavu, a da nema ni reči o tome da će im neko „napisati“ novi ustav.

"Insistiramo na tome da sve odluke povodom Ustava treba da budu donete u Damasku, a ne u Ženevi, Astani ili bilo kojem drugom gradu. Razlog zašto međusirijski pregovori idu tako sporo je manjak kulture političkog dijaloga i političkih diskusija.

"Vrlo često ne čujemo jedan drugog“, ističe Džamil. Očekuje se da će učestvovati oko 1.600 predstavnika sirijskog društva — predstavnici vlade i raznih opozicionih grupacija. U svojstvu posmatrača pozvane su Ujedinjene nacije, stalne članice Saveta bezbednosti UN, kao i Egipat, Jordan, Irak, Liban, Saudijska Arabija i Kazahstan.

Ovaj sastanak će biti prvi pokušaj, od početka konflikta 2011. godine, da se na jednom mestu okupi toliko širok sastav učesnika.

foto: EPA

Govor Lavrova uz negodovanja i podršku

Govor ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova na sirijskom mirovnom kongresu u Sočiju, prekinuli su danas neki delegati, ustajući i optužujući zvaničnu Moskvu za ubistva civila u njenim vazdušnim napadima u Siriji.

Kako javlja Rojters, ovaj incident prenela je ruska državna televizija, a na snimku se vide dvojica pripadnika obezbeđenja kako prilaze muškarcu u publici i pokazuju mu da treba da sedne i smiri se.

Drugi delegati na konferenciji u Sočiju potom su ustali i počeli da uzvikuju u znak podrške Rusiji, rekao je Rojtersov svedok.

Lavrov je delegate zamolio da mu dozvole da završi govor navodeći da će i oni imati svoje vreme za reč u toku dana, navodi britanska agencija.

Kako prenosi Tas s, Lavrov je poručio da je zvanična Moskva zahvalna Teheranu, Ankari i Ujedinjenim nacijama za njihove napore da pripreme Kongres o sirijskom nacionalnom dijalogu u Sočiju.

"Voleo bih da izrazim iskrenu zahvalnost našim kolegama u Iranu, Turskoj i Ujedinjenim Nacijama na zajedničkom radu u pripremi ovog kongresa", rekao je on na ceremoniji otvaranja Kongresa.

Kurir.rs/ Sputnjik Srbija/ Tanjug/ Beta-AP

Foto: EPA

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja