BAJDEN NE SME DA KIKSNE NA SAMITU NATO: Kurir prati ključni skup direktno iz Amerike, ako se šef Bele kuće "saplete", stiže KAMALA
Izborni štab američkog predsednika Džoa Bajdena već je najavio da će on u petak biti u kampanji u Mičigenu, saveznoj državi koja je jedna od ključnih na novembarskim izborima, ali šef Bele kuće pre toga ima mnogo važniji test od kojeg zavisi to da li će uopšte ostati kandidat Demokratske partije.
CNN navodi da bi mitinzi u Mičigenu trebalo da budu održani odmah nakon okončanja samita NATO koji sutra počinje u američkoj prestonici Vašingtonu i traje do četvrtka, a koji na licu mesta prate Kurir i Kurir televizija.
Ugošćavanje svetskih lidera na skupu kojim se proslavlja 75. godišnjica postojanja Alijanse omogućiće Bajdenu da pokaže da ima državnički kredibilitet, kao i da naglasi da je on kao predsednik SAD osnažio Severnoatlantski savez i omogućio prijem dve nove zemlje članice, čeličeći zapadne saveznike Amerike kako bi odgovorili na pretnju koju je donela ruska invazija na Ukrajinu.
Međutim, tu postoji i jedno "ako", imajući u vidu sumnje u sposobnost Bajdena da bez gafova okonča ovaj samit, pogotovo nakon kritika i sve većeg pritiska pojedinih uticajnih demokrata na predsednika da se povuče iz izborne trke nakon zabrinjavajućeg nastupa u TV duelu sa republikanskim kandidatom Donaldom Trampom.
CNN navodi da ako Bajden uspešno "iznese" do kraja samit bez novih kontroverzi, pažnja javnosti bi mogla da se skloni sa njegovih uočenih slabosti i okrene se Trampu, koji bi trebalo da otkrije ime svog potpredsedničkog kandidata uoči ili tokom Republikanske nacionalne konvencije koja se naredne sedmice održava u Milvokiju.
Navodi se da, dok se fokus ponovo bude prebacio na Bajdena ostati još manje vremena do početka Demokratske naciomalne konvencije u avgustu i još suženiji manevarski prostor za one koji kritikuju predsednika da mu pronađu stranačku alternativu.
Američka televizija ocenjuje da je politička debata koja se razvila zbog Bajdenovog "ukopavanja" i odbijanja da odustane od kandidature postala skoro nadrealna.
Navodi se da bi, ukoliko demokrate odluče da odustanu od Bajdena kao predsedničkog kandidata, to bio ponižavajući kraj njegove političke karijere koja se proteže poslednjih pola veka, a predsednik će se verovatno osetiti kao žrtva izdaje.
Po oceni CNN, takva odluka bi stvorila scenario viskog rizika kakav nije viđen u modernoj istoriji.
Demokrate će morati da odluče da li će onda svi okupiti oko Bajdenove potpredsednice Kamale Haris, što je proces koji je već delimično i otpočeo ili će munjevito organizovati izbor novog predsedničkog kandadata kojem će pripasti stranačka nominacija.
Navodi se da nema garancija da bi ta osoba bila bolja opcija od Bajdena, koji je već jednom uspeo da porazi Trampa na izborima.
Podseća se da je jedan od uticajnih demokrata koji je pokrenuo pitanje održivosti Bajdenove kandidature i kongresmen Adam Šif.
On je u gostovanju na NBC njuzu poručio da je nastup demokratskog kandidata u TV debati sa Trampom izazvao zabrinutost među glasačima u vezi sa tim da li je Bajden da pobedi u "jednoj egzistencijalnoj trci", misleći na novembarske izbore.
Upitan o anketama koje ukazuju da Haris pobedila Trampa ukoliko bi zamenila Bajdena kao kandidatkinja demokrata, Šif je kazao da ona "ima iskustvo, rasuđivanje, liderske sposobnosti da bude izvanredna predsednica".
- On (Bajden) mora ili da ubedljivo pobedi ili da preda baklju nekome ko može to da uradi - rekao je Šif i dodao da bi Haris "vrlo moguće pobedila ubedljivo".
(Kurir.rs/CNN/NBC News/Glas Amerike/Preveo, priredio i preneo: N. V.)
Bonus video:
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova