HAOS U TURSKOJ! SUKOBI DEMONSTRANATA I POLICIJE TOKOM CELE NOĆI! Erdoganovi kritičari tvrde: Demokratija u zemlji je ozbiljno UGROŽENA! (FOTO/VIDEO)
Nemiri u Turskoj traju već nekoliko dana, otkako je uhapšen lider opozicije Ekrem Imamoglu.
Protivnici turskog predsednika kažu da Redžep Tajip Erdogan manipuliše sudovima i medijima kako bi pooštrio svoju vlast, a sada pokušava hapšenjem da spreči svog protivkandidata Ekrema Imamoglua da se kandiduje za predsednika Turske.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan ušao je u ovu godinu suočavajući se sa gomilom političkih problema otkako je dve decenije na vlasti u Turskoj. Birači su ljuti zbog uporno visoke inflacije.
Popularnost njegove političke stranke je drastično pala, a njegovi protivnici su se udružili oko gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua, koji je jasno stavio do znanja da će se kandidovati za predsednika.
Zatim, u sredu, samo četiri dana pre nego što je gradonačelnik trebalo da bude imenovan za predsedničkog kandidata opozicije, desetine policajaca ga je uhapsilo u njegovoj kući pod optužbama za korupciju i terorizam, piše "Njujork tajms".
Erdoganovi politički protivnici smatraju hapšenje lukavim trikom u nameri da se prekine predsednička kampanja Ekrema Imamoglua pre nego što uopšte počne.
U igri nije bitno samo to ko će biti sledeći predsednik Turske, smatraju analitičari, opozicioni lideri i strani zvaničnici, već i u kojoj meri se Turska, jedna od 20 najvećih svetskih ekonomija i saveznik SAD u NATO-u, još uvek može smatrati demokratijom.
- Turska nikada nije bila savršena demokratija, ali hapšenje predsedničkog kandidata podiže ovu nesavršenost na viši nivo - rekla je Arife Kose, doktorandkinja koja studira tursku politiku na Univerzitetu Istočne Anglije u Velikoj Britaniji.
Korišćenje sile od strane države da spreči konkurenciju na izborima, rekla je ona, znači da se Turska približava potpuno autoritarnom uređenju zemlje.
Redžep Tajip Erdogan dominira turskom politikom od 2003. godine, prvo kao premijer, a zatim kao predsednik od 2014. Za to vreme, nadgledao je ogroman ekonomski rast zemlje i više puta vodio svoju vladajuću "Partiju pravde i razvoja" do pobede na izborima.
Međutim, tokom poslednje decenije, kažu njegovi kritičari, on je učvrstio svoju kontrolu na štetu turske demokratije, dajući vođenje državne birokratije lojalistima.
Naterao je turske medije da ograniče negativno izveštavanje o njemu i državne tužioce i sudije da "zakonski kažnjavaju njegove neprijatelje."
Ipak, većina eksperata Tursku nije smatrala potpunom autokratijom, jer su mnoge građanske slobode ostale, a opozicione stranke su se nadmetale na izborima i ponekad pobeđivale, kao što su to činile na lokalnim izborima širom zemlje prošle godine.
Sada je pitanje, kažu analitičari, da li će Turska ostati mešavina demokratije i autokratije ili će se značajno pomeriti ka ovoj drugoj.
Nemiri u Turskoj traju već nekoliko dana, otkako je uhapšen lider opozicije Ekrem Imamoglu. Došlo je do velikih okršaja demonstranata i policije u najvećim turskom gradovima - Istanbulu, Ankari i Izmiru. Mnogi su uhapšeni, a Imamoglu je još uvek u zatvoru.
Ostaje da se vidi, koliko će dugo Erdogan izdržati pritisak koji je iz dana u dan sve jači u Turskoj, a posebno u velikim višemilionskim gradovima gde opozicija ima snažna uporišta za razliku od ruralnih sredina koje su više okrenute Erdoganu.
(Kurir.rs/V.M.)
PREDSEDNIK VUČIĆ DIREKTNO IZ ABU DABIJA: Ako cena nafte ostane na ovom nivou, u petak bismo značajno morali da povećamo cene derivata