SOVJETSKA SVEMIRSKA LETELICA PALA NA ZEMLJU POSLE 53 GODINE: Cilj je bila Venera, srušila se u Indijski okean
U poslednjim nedeljama, letelica je sve brže prilazila Zemlji, dok je Evropska svemirska agencija pratila njen put
Iako još nije poznato gde je tačno pala, stručnjaci veruju da je završila u vodi ili nenastanjenim oblastima. Roskosmos je objavio da je pala u Indijski okean.
Kosmos 482 je sovjetska letelica lansirana u okviru programa Venera, čiji je cilj bio slanje sondi na planetu Veneru. Ipak, zbog tehničkog kvara tokom lansiranja, sonda nije uspela da napusti Zemljinu orbitu i ostala je u svemiru više od pola veka.
U poslednjim nedeljama, letelica je sve brže prilazila Zemlji, a naučnici su pratili njen put, iako su naglašavali da je verovatnoća da padne na naseljeno područje izuzetno mala.
Kosmos 482 više nije vidljiv na radaru
Evropska svemirska agencija saopštila je da letelica nije detektovana tokom poslednjeg preleta iznad Nemačke, što ukazuje da je već ušla u atmosferu i pala na površinu Zemlje.
„Sve ukazuje na to da je u pitanju bio rani jutarnji sat subote po istočnoameričkom vremenu, uz mogućnost odstupanja od nekoliko sati“, navodi se.
Ipak, ostaje nejasno kada i gde je tačno došlo do udara.
Možda je preživela prolazak kroz Zemljinu atmosferu
Letelica je sagrađena da izdrži ekstremne uslove na Veneri — visoke temperature i pritisak — pa su stručnjaci pretpostavili da je mogla da preživi prolazak kroz Zemljinu atmosferu, za razliku od većine svemirskog otpada koji izgori pri ulasku.
„Dok možemo da pretpostavimo da veći deo objekta neće izgoreti pri povratku kroz atmosferu, moguće je da će biti ozbiljno oštećen pri udaru,“ izjavio je Marcin Pilinski, naučnik sa Univerziteta Kolorado u Boulderu.
Paravani sonde su odavno neupotrebljivi, a baterije su mrtve, što je dodatno otežalo precizno predviđanje njenog pada.
Roskosmos: Pala u Indijski okean
U međuvremenu je ruska svemirska agencija Roskosmos saopštila da je sovjetska automatska stanica Kosmos-482, koja je bila u Zemljinoj orbiti od 1972. godine, ušla je u guste slojeve atmosfere i pala u Indijski okean.
"Prema proračunima stručnjaka iz JSC CNIIMash (deo Roskosmosa), stanica je ušla u guste slojeve atmosfere u 9.24 sati po moskovskom vremenu, 560 kilometara zapadno od Srednjeg Andamanskog ostrva, i pala je u Indijski okean zapadno od Džakarte", navodi se u saopštenju, prenosi Interfaks.
Prema državnoj korporaciji, spuštanje stanice je kontrolisao Automatizovani sistem upozoravanja na opasne situacije u bliskom svemiru.
Kuglastog oblika i mase skoro 500 kg
Letelica je sfernog oblika, prečnika oko jednog metra i mase od 495 kilograma. Prema proceni holandskog naučnika Marka Langbrojka, u slučaju da je ostala netaknuta, udar u tlo dogodio bi se brzinom od oko 240 km/h.
Svi drugi delovi letelice pali su tokom prvih deset godina nakon lansiranja, a ovo je poslednji komad Kosmosa 482 koji je ušao u atmosferu.
U skladu sa sporazumom Ujedinjenih nacija, eventualni ostaci letelice pripadaće Rusiji.
Kurir.rs/Interfaks/Agencije
VUČIĆ U JEDNODNEVNOJ POSETI UKRAJINI: Predsednik Srbije učestvuje na Samitu Ukrajina – Jugoistočna Evropa