Slušaj vest

Očekuje se da će Rusija ovog leta pokrenuti veliku ofanzivu protiv istočnog Donjeckog regiona Ukrajine, koji pokušava da osvoji od početka rata, rekli su ukrajinski vojni zvaničnici i analitičari za Vašington post.

Američki list navodi da upozorenja na ofanzivu, za koju neki analitičari kažu da je već počela, dolaze u trenutku kada mirovni proces uz posredovanje SAD posrće nakon sastanaka koji ne vode ničemu i malo konkretnih rezultata.

Podseća se da je Rusija odbacila ponovljene pozive SAD i Evrope na trenutni prekid vatre.

RBK Ukrajina prenosi da analitičari za vašingtonski dnevnik kažu da ruski predsednik Vladimir Putin verovatno i dalje veruje da može vojno da dobije rat, uprkos sankcijama i velikim gubicima koji polako nagrizaju ratnu mašineriju Kremlja.

Ovo leto bi moglo biti poslednja prilika Rusije za veći napad.

Donjecka oblast

Obezbeđivanje kontrole nad Donjeckom oblašću bio je glavni Putinov cilj još od njegovog neuspelog pokušaja da zauzme Kijev na početku rata 2022. godine.

U septembru te godine, proglasio je celu Donjecku oblast, zajedno sa još tri ukrajinske oblasti, za teritoriju Rusije, uprkos tome što nijedan od njih nije u potpunosti zauzeo.

Dejstvo Svičblejd 600 u Donjeckoj oblasti Foto: Twitter

Prema rečima analitičara, pored glavne ofanzive u Donjeckoj oblasti, čijih 70 odsto Rusija trenutno kontroliše, Kremlj takođe planira napade manjih razmera duž pograničnih područja Sumske i Harkovske oblasti na severoistoku Ukrajine kako bi povećao pritisak na već preopterećene ukrajinske snage na prvoj liniji fronta.

- Ruski plan je da pokuša da ograniči ukrajinske snage duž linije fronta, uključujući Sumsku i Harkovsku oblast, ali će zapravo dati prioritet Pokrovsku i Kostjantinivki (u Donjeckoj oblasti) - rekao je Nikola Bjeleskov, istraživač u ukrajinskom Nacionalnom institutu za strateške studije, misleći na dva grada koja Rusija pokušava da osvoji već skoro godinu dana.

Bjeleskov je dodao da, iako Kostjantinivka još nije blizu pada, ona trenutno predstavlja "obećavajuću" metu za Ruse, jer imaju mogućnost da je napadnu iz tri različita pravca.

Ruska vojska Foto: Ministarstvo Odbrane Ruske Federacije, Printskrin/Ministarstvo odbrane Rusije

Analitičari su prošlog leta predvideli da će oba grada pasti do decembra.

Ruski neuspeh da ih do sada osvoji odražava ogromne napore Ukrajine da ih odbrani.

Međutim, Ukrajina se i dalje suočava sa izazovima u regrutovanju i vatrenoj moći, što znači da će narednim mesecima stići još jedan izazov.

Ruski vojni planovi

U međuvremenu, Rusija premašuje sopstvene ciljeve regrutovanja trupa, ali i dalje nema potreban broj vojnika za višestruke uspešne ofanzive, prema rečima analitičara i ukrajinskih vojnih zvaničnika.

Vladimir Putin Foto: AP Alexander Zemlianichenko

- Očekujem da će se fokusirati na Donjecku oblast. Sve ostalo će biti preusmeravanje i raspršivanje ukrajinskih resursa i pažnje - rekao je Bjeleskov, dodajući da davanje prioriteta Sumskoj ili Harkovskoj oblasti ne bi Rusiji donelo teritorijalne dobitke koje traži.

Sumska i Harkovska oblast

Rusiji je bilo potrebno 80.000 vojnika da zauzme mali grad Avdijivku u Donjeckoj oblasti u februaru 2024. godine, nakon iscrpljujuće opsade.

Napad na Sumi Foto: EPA Ukraine State Emergency Servic, AP

Trenutno je 125.000 ruskih vojnika raspoređeno duž regionalnih granica Sumske i Harkovske oblasti, što je premalo da bi se zauzele dve regionalne prestonice, prema podacima ukrajinske vojne obaveštajne službe.

- Ove trupe će verovatno biti korišćene za zauzimanje delova ukrajinske teritorije duž granice - rekao je predstavnik ukrajinske vojne obaveštajne službe Andrij Černjak.

Rusija je već objavila da cilja na stvaranje "tampon zona" duž granice.

Napad Rusije na Sumi Foto: Printscreen X/@nexta_tv, screenshot X/visegrad24, @KyivInsider / X, @KyivInsider / X

Međutim, Černjak smatra da će moskovske snage iskoristiti ove nove džepove na ukrajinskoj teritoriji da bi izvršile pritisak na oba grada, posebno na Sumi.

Oblasni guverner Oleg Grigorov je na Fejsbuku juče objavio da su ruske snage već zauzele četiri sela duž granice.

Odbrana Ukrajine

U nedostatku ljudstva i opreme za sopstvenu ofanzivu, Ukrajina će nastaviti odbrambenu strategiju koju primenjuje od 2024. godine - držanje linije fronta i otežavanje napredovanja snaga pod komandom Moskve koliko god je to moguće.

Ukrajinska vojska Foto: Pr, Ministarstvo Odbrane Ukrajine, AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia, JOSE COLON / AFP / Profimedia, AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Ova strategija u velikoj meri zavisi od stalnog snabdevanja stranim oružjem, nešto što SAD ne garantuju.

Međutim, Evropa nastoji da poveća doprinos u tom pogledu.

Nemački kancelar Fridrih Merc izjavio je da su sva ograničenja u vezi sa upotrebom oružja dugog dometa od strane Ukrajine ukinuta, ali je to njegov koalicioni partner negirao, nakon čega je i Merc promenio izjavu.

Volodimir Zelenski Emanuel Makron Kir Starmer Fridrih Merc Donald Tusk Kijev Foto: LUDOVIC MARIN / POOL/AFP POOL

Planove za rusku ofanzivu u leto ove godine takođe su objavili izvori u vođstvu zapadnih zemalja.

Američki zvaničnik je rekao za CNN da očekivana ofanziva ima za cilj zauzimanje više teritorije u istočnoj Ukrajini.

Tramp i Zelenski u Rimu Foto: AP/Ukrainian Presidential Press Office, EPA/GIUSEPPE LAMI

Sam Putin je 22. maja izjavio da Rusija planira da zauzme dodatne delove ukrajinske teritorije duž granice.

(Kurir.rs/The Washington Post/RBC-Ukraine/Preveo i priredio: N. V.)