SRPSKI ANALITČAR U ČIKAGU OTKRIO ONO O ČEMU SE ŠUŠKA ŠIROM AMERIKE - Svetskoj sili se uvode simbolične sankcije "Čisto da se kaže.."
Sankcije Rusiji, osim Putinu, problem stvaraju i mnogim evropskim zvaničnicima. Međutim, prema rečima našeg analitičara, ukoliko dođe do njihovog ponovnog uvođenja, neće biti razloga za brigu.
Napadi Donalda Trampa na ruskog predsednika Vladimira Putina izazvali su burne reakcije u Moskvi. Juri Ušakov, Putinov pomoćnik za spoljnu politiku, izjavio je za rusku državnu televiziju da Tramp igra vatrom i da nije dovoljno upoznat sa ratnom realnošću.
U isto vreme, tri izvora bliska pregovorima tvrde da Putin traži pisane garancije da NATO neće širiti svoje prisustvo ka istoku, kao i ukidanje dela sankcija, kako bi se rat u Ukrajini zaustavio.
O ovim tenzijama, ali i o ekonomskoj politici Trampa i njegovim sve češćim političkim oscilacijama, u jutarnjem programu Kurir televizije "Redakcija" govorio je analitičar Nenad Bumbić, koji se uključio iz Čikaga.
- Trampa su počeli da nazivaju dvonedeljnim političarom jer stalno kaže znaćemo za dve sedmice. To se ponavlja još od kako je došao na vlast. Ljudi su se ponadali da će ovog puta nešto konkretno preduzeti protiv Putina, ali ponovo ništa - započeo je Bumbić.
Dodaje da je za Amerikance trenutno mnogo važnije pitanje carina nego rusko-ukrajinski rat:
- Tramp je ovde u problemu jer suštinski nema strategiju. Njegove carine su često besmisleno visoke i nemaju jasan plan. Uvodi carine na proizvode koji se uopšte ne proizvode u Americi, kao da Srbija uvede carine na banane i pomorandže. Takve odluke izazivaju ekonomske posledice - gubitak poverenja u američke obveznice, rast kamatnih stopa i zaduživanja - rekao je Bumbić.
Na pitanje da li bi Tramp mogao da se povuče iz rusko-ukrajinskog sukoba, Bumbić odgovara:
- Postoje dve opcije: povlačenje SAD iz direktne podrške Ukrajini i varijanta u kojoj evropske zemlje nastavljaju da kupuju američko oružje i šalju ga Ukrajini. To Tramp ne bi zaustavio. Ključno je da li će SAD nastaviti da daju obaveštajnu podršku i učestvuju u navođenju napada. Ako se Rusija pozicionira kao operativni partner, Trumpu će to otežati izlazak. Ali, gledano dugoročno, i SAD i Rusija se približavaju minimalno prihvatljivom rešenju. Očigledno je da oni koji odlučuju o ratu nisu Ukrajinci, već velike sile. I Amerikanci i Rusi sada ulaze u fazu kada mogu da dobiju ono što žele, SAD interesuju resursi Ukrajine, a Rusija je blizu minimuma koji želi.
Na pitanje da li su Trampove pretnje dodatnim sankcijama Rusiji ozbiljne, Bumbić odgovara:
- Moguće je uvođenje još sankcija, ali pitanje je šta bi tačno bile. Proizvodnja i izvoz ruske nafte nije drastično pao. Indija i Saudijska Arabija su postale novi kanali distribucije, a Evropa je i dalje posredno finansijski uključena.
- Pitanje je da li uopšte postoji politička volja da se to preseče. Ozbiljnije mere bi pogodile i EU i SAD. Verovatnije je da će uvesti simbolične sankcije, da bi pokazali da nešto rade, bez suštinske štete po Rusiju.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
TRAMP VEČERAS DONOSI ODLUKU O NAPADU NA IRAN? Okuplja tim za nacionalnu bezbednost u Beloj kući! Počinje tajna misija Amerike i Izraela?! (FOTO/VIDEO)