"BOMBARDERI MASOVNO GORE" OD JUGA SIBIRA DO MURMANSKA! Ukrajinski napad DUBOKO UNUTAR RUSIJE, dronovi izletali iz kombija pored aerodroma! OVO DOSAD NIJE VIĐENO
Ukrajinski napad na bombardere u Rusiji
U operaciji koju je izvela Službe bezbednosti Ukrajine (SBU) pogođeno je "više od 40" ruskih bombardera u vazduhoplovnim bazama "u pozadini Ruske Federacije“.
To je danas za Kijev indipendent izvor iz SBU.
- Neprijateljski strateški bombarderi masovno gore u Rusiji, to je rezultat specijalne operacije SBU. U pravo sada SBU sprovodi veliku specijalnu operaciju uništavanja neprijateljskih bombardera u pozadini Ruske Federacije. Dronovi SBU se vežbaju na avionima koji svake noći bombarduju ukrajinske gradove. Trenutno se zna da je pogođeno više od 40 aviona, uključujući A-50, Tu-95 i Tu-22 M3 - navedeno je iz SBU.
Video koji je ukrajinskom mediju obezbedio izvor prikazuje ono što izgleda kao niz zapaljenih teških bombardera na nepoznatoj lokaciji.
Izvor je rekao da je barem jedan od pogođenih aerodroma bila vazduhoplovna baza Belaja u Irkutskoj oblasti u jugoistočnom Sibiru.
Nema dodatnih detalja, a Kijev indipendent ne može nezavisno da potvrdi ove tvrdnje.
SBU nije navela koje su vrste dronova korišćene u napadu, ali nepotvrđeni izveštaji na društvenim mrežama sugerišu da su neki od korišćenih bespilotnih letelica bili FPV dronovi lansirani iz kombija parkiranih u blizini aerodroma.
Nepotvrđeni izveštaji na društvenim mrežama navode da je požar izbio i na vazduhoplovnoj bazi Olenja u Murmanskoj oblasti u krajnjem severozapadnom delu Rusije.
A-50 obavlja nekoliko kritičnih funkcija za tekući rat u Ukrajini, kao što su otkrivanje sistema protivvazdušne odbrane, vođenih raketa i koordinacija ciljeva za ruske borbene avione.
Rusija poseduje manje od deset ovih aviona.
Avioni A-50 imaju procenjenu cenu od oko 350 miliona dolara.
Tupoljev Tu-95, Tupoljev Tu-22, kao i Tupoljev Tu-160 su ruski teški bombarderi koji se redovno koriste za lansiranje raketa na ukrajinske gradove.
Tu-95 je stariji od tri aviona, avion iz sovjetskog doba koji je svoj prvi let obavio 1952. godine.
Prvobitno je korišćen za nošenje nuklearnih bombi, ali je od prenamenjen i za lansiranje krstarećih raketa.
Svaka letelica može da nosi 16 krstarećih raketa – ili H-55/H-555 ili novije krstareće rakete H-101 i H-102 koje se lansiraju iz vazduha.
Ima turboelisne elise umesto mlaznih motora, jer je tokom Hladnog rata njihova povećana efikasnost omogućavala da leti sve do SAD bez dopunjavanja gorivom.
Tu-22 nosi rakete H-22, koje predstavljaju poseban problem za Ukrajinu, pošto je supersoničan i putuje brzinom od oko 4.000 kilometara na sat.
Trenutno može da ga obori samo američki raketni sistem Patriot, a možda i SAMP-T, PVO sistem koji su zajedno razvile Francuska i Italija.
Tu-160 je moderniji ruski strateški bombarder, koji je ušao u upotrebu 1987. godine.
Do danas je najveći operativni bombarder na svetu.
Može da nosi ukupno 12 raketa H-55 i do 24 rakete H-15.
(Kurir.rs/The Kyiv Independent/Preveo i priredio: N. V.)
PREDSEDNIK VUČIĆ: Učinićemo sve da Srbiju ponovo podignemo na pobedničko postolje