Slušaj vest

Šta se desi kada najmoćniji političar i najbogatiji čovek na svetu uđu u otvoreni sukob?

Svet upravo saznaje - i prizor nimalo nije lep, piše BBC. Donald Tramp i Ilon Mask, dvojica ljudi s metaforički najglasnijim megafonima na planeti, okrenuli su se jedan protiv drugog. Neslaganje je preraslo u otvoreni rat rečima.

Tramp je zapretio da će prekinuti brojne poslove koje Mask ima sa američkom vladom - poslove koji doslovno pokreću njegov svemirski program SpaceX.

„Najlakši način da uštedimo milijarde dolara u budžetu jeste da prekinemo s Ilonom – sa svim njegovim subvencijama i ugovorima“, objavio je Tramp pretećim tonom na svojoj platformi Truth Social.

Ako Tramp zaista okrene državni aparat protiv Maska, tehnološki magnat će to itekako osetiti. Akcije Tesle su samo u četvrtak pale za 14 procenata, a Mask je izgubio milijarde.

Ali Mask ne ostaje dužan. Nakon Trampovih napada, pozvao je na njegov opoziv, izazvao ga da zaista prekine državnu podršku njegovim firmama, a potom uzvratio i objavom da ubrzava povlačenje kapsula Dragon - na koje se NASA oslanja za isporuku zaliha i slanje astronauta na Međunarodnu svemirsku stanicu.

Mask, valja priznati, ima gotovo neograničene resurse za kontranapad - može čak i da finansira Trampove rivale na republikanskim predizborima sledeće godine. U četvrtak je najavio i „veliku bombu“ - sugerišući, bez ikakvih dokaza, da se Trampovo ime nalazi u još neobjavljenim dosijeima Džefrija Epstajna.

Tramp i Mask Foto: Evan Vucci/AP

Trampova portparolka, Karolin Levit, odmah je reagovala: „Nažalost, Ilon je razočaran jer Trampova administracija ne predviđa politike kojima se on nadao.“

Možda Mask neće moći pobediti čitav državni aparat pod Trampovim vođstvom, ali svakako može naneti ogromnu političku – i ličnu – štetu njemu i Republikanskoj stranci.

Razmena uvreda i pretnji

Sukob je počeo tiho prošle nedelje, rasplamsao se u sredu, a eksplodirao u četvrtak – i to usred Bele kuće. Novi nemački kancelar u poseti, Fridrih Merc, sedeo je u tišini dok je Tramp zvučao poput ostavljenog ljubavnika, slikovito opisuje BBC.

Tramp je izrazio iznenađenje Maskovom kritikom zakonodavnog okvira, odbacio tvrdnje da bi izgubio izbore bez Maskove pomoći i ustvrdio da se Mask okreće protiv njega jer bi Tesla mogla izgubiti poreske olakšice za električna vozila.

Mask mu je na platformi X (bivši Tviter) odgovorio ležerno: „Svejedno.“

Rekao je da mu nije stalo do subvencija, već da želi smanjiti državni dug, koji naziva egzistencijalnom pretnjom za SAD. Ponovo je izjavio da bi Demokrate pobedile bez njegove pomoći. Trampu je poručio: „Kakva nezahvalnost.“

Mask i Tramp Foto: ABACAPRESS, Abaca Press / Alamy / Profimedia, Alex Brandon/AP, BONNIE CASH / POOL/UPI POOL

Zatim je usledila salva napada – i sukob je postao ozbiljan.

Iako su dugo održavali bliski savez – Mask je imao formalnu ulogu u Trampovoj administraciji, na čelu tzv. Ministarstva za državnu efikasnost (DOGE), koje je otpuštalo činovnike i ukidalo agencije – mnogi su od početka nagađali da bi moglo doći do raskola.

U jednom trenutku činilo se da su ta predviđanja bila pogrešna. Tramp je podržavao Maska uprkos njegovim gafovima, padu popularnosti i sukobima s raznim frakcijama unutar Republikanske stranke.

Kada je prošle nedelje istekao Maskov 130-dnevni status „posebnog državnog zaposlenika“, dvojac je u Ovalnom kabinetu priredio srdačan oproštaj, a tom prilikom Mask je dobio i poseban, zlatni ključ Bele kuće.

Igra nulte sume

Sada se postavlja pitanje – kuda dalje? Republikanci bi mogli da imaju problema da prikupe podršku za Trampov zakon koji uključuje novo zaduživanje, ako se Mask odluči da im se suprotstavi i retorički i finansijski.

Nije isključeno da će Tramp dodatno napasti Maska - usmeriti se na preostale ljude u administraciji koji ga podržavaju, otvoriti nove istrage oko njegovih poslova sa državom.

Sve je na stolu, piše BBC.

U međuvremenu, Demokrate posmatraju sa strane – nesigurne da li da ponovo prihvate Maska, koji je nekada bio donator njihove stranke. No poznata je izreka: "neprijatelj mog neprijatelja – moj je prijatelj."

„Radi se o igri nulte sume“, rekao je demokratski strateg Liam Ker za Politico. „Sve što Mask učini protiv Trampa, koristi Demokratama.“

Novo poglavlje: Kina

Ali sukob s Trampom dolazi u prilično lošem trenutku za Maska. Tesla se suočava s lošim prodajnim rezultatima u Kini – najvećem svetskom tržištu električnih automobila. Prodaja modela 3 i Y pala je za 15% u maju u odnosu na prošlu godinu. Kineski konkurent BYD je prestigao Teslu po prihodima.

Trampova pretnja da će Musku ukinuti sve državne subvencije i ugovore stavlja dodatni pritisak na američkog tehnološkog milijardera.

Od Maskove dve najveće firme, SpaceX i Tesla, većinu državnog novca prima SpaceX.

Stiv Benon je u četvrtak otvoreno pozvao Trampa da „preuzme SpaceX iste večeri“. Mask je uzvratio najavom „povlačenja“ kapsula Dragon, koje NASA koristi za misije na Međunarodnu svemirsku stanicu.

Mnogi SpaceX-ovi ugovori sa SAD-om su poverljivi, ali se njihova ukupna vrednost procenjuje na desetine milijardi dolara. Samo u fiskalnoj 2024. godini, SpaceX je primio 3,8 milijardi dolara. Prema predsednici firme Gvin Šotvel, imaju još 22 milijarde dolara aktivnih ugovora - od čega 15 milijardi dolazi direktno od NASA-e.

Jedan od najvećih je i ugovor sa Pentagonom vredan 733 miliona dolara, koji se odnosi na lansiranje satelita u orbitu.

„The Washington Post“ je ranije objavio da su Masku i njegovim kompanijama dodeljeni ugovori, zajmovi i subvencije u vrednosti od najmanje 38 milijardi dolara.

Ako se rat s Trampom nastavi, Mask bi mogao sve to da izgubi - ali isto tako i Tramp.

(Kurir.rs/BBC)